Annonce
Medier 15. okt. 2010 KL. 13.59

Den frække drengerøv fylder ti år

Tv-redaktøren ser tilbage på et årti med TV 2 Zulu.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Verden var i den grad en anden, da Palle Strøm og Keld Reinicke for en dekade siden åbnede TV 2 Zulu, fordi de begge to »elskede fjernsyn«.

De to tårne stod stadig i New York; komedieserien 'Friends' var endnu ikke afsluttet, og om morgenen vågnede hele Danmark op til Michael Meyerheim og Cecilie Frøkjær.

LÆS OGSÅ Heavy metal-komedieserie er rigtig sjov

Og der var i den grad behov for noget fjernsyn for unge mennesker, noget med spræl, noget med vildskab og virkelig også et stykke med grin.

Genkendelig og konsekvent
For mens stort set alle andre grupper blev tilgodeset med fjernsyn til netop dem, så fristede de unge tv-seere en trist tilværelse på en diæt af letbenet americana, musikvideoer og misforståede henvendelsesformer.

Det så de to tv-glade amagerkanere Kjeld og Palle, og de handlede.

PORTRÆT 'Mr. Zulu' fylder rundt

I løbet af kort tid skabte makkerparret et genkendeligt brand med en konsekvent programlægning.

»Drengerøvsfjernsyn«, kaldte indtil flere anmeldere kanalens output.

Hvilket det vel ret beset også var, hvis man accepterer, at også hunkønsvæsener kan høre til i denne sociologiske kategori.

Hvam og Casper C.
Men ikke mere end at stationens auditive signatur blev - og bliver - tegnet af fløjlsstemmen Vigga Svensson, og at man i sendefladen inkluderede såkaldte breakers, der havde karakter af audiovisuelle digte - en af de mest mindeværdige bestod af en række filmklip til tonerne af Franki Valli og The 4 Seasons-klassikeren 'Can't Take My Eyes of You'.

LÆS ARTIKEL Dansk tv-satire kopierer og kopierer

At man mente det alvorligt med sjov og ballade kom blandt andet til udtryk i det forhold, at man kækt meldte ud, at man havde hyret Frank Hvam og Casper Christensen til at lave en situationskomedie i et astronomisk antal afsnit, og at der ville blive tale om det første vellykkede forsøg i genren, siden Poul Reichhardt og Arthur Jensen tyllede bajere fra tidlig morgen til sildig aften i den romantiserede arbejderidyl i 'Huset på Christianshavn'.

FC  Zulu har også været et godt koncept for tv-stationen. Foto: TV 2 Og det kom - efter en forkølet og ikke ret morsom første sæson - til at holde stik.

Eksistensberettigelsen
Men hvis man i dag skal vurdere, hvad TV 2 Zulu har tilført dansk fjernsyn af blivende værdier, er det ikke serien om de skøre kuler på tv-stationen 'Jumpstart'.

For langt over noget andet rager først og fremmest den serie, Casper Christensen og Frank Hvam lavede efter 'Langt fra Las Vegas', den langt mere udfordrende og psykologisk intense 'Klovn', der med inspiration fra Larry Davids 'Curb Your Enthuiasm' afsøgte situationskomikkens tragiske yderzoner.

LÆS ARTIKEL Henrik Palle: Køb dog nogle gode tv-serier!

Den blev en fortjent kæmpesucces og vil en tid lang endnu fremstå som selve Zulus eksistensberettigelse.

Standup-kanalen
Selvfølgelig sammen med den standup-komik, kanalen har været med til at markedsføre, og som den skylder en del af sin store succes.

Med programmer som 'standup.dk', 'Comedy Fight Club' samt stort set alle dansk komiks onemanshows gjorde man comedy til en fast ingrediens og medvirkede til at befæste vort lands morsomme mænd og kvinder.

LÆS ARTIKEL Ny Zulu-serie er som Buffy - med humor

Og så er der selvfølgelig alle de skøre tiltag:

Fodboldspillende nørder med lige så meget boldfornemmelse som nyfødte kattekillinger, djævleræs, sexskole for scoringsmæssige tabere, cowboyridning og alt det der tjald, som måske er det, de unge vil have ...

Hvor er fornyelsen?
For tiden kører Zulu stadig videre med drengerøvsfjernsyn.

Og ikke mindst stærke comedy-ting som 'Hvor fanden er Herning' og live komik.

Men der er ikke rigtig nogen fornyelse at spore.

Og det kan godt gå hen og blive et problem for Zulu, som af den grund godt kan udvikle sig til en tv-kanal for unge, der er blevet midaldrende, nøjagtig som det skete for moderkanalen.

Afstemning

Hvad har været det bedste Zulu-program?
  • FC Zulu
  • Klovn
  • Langt fra Las Vegas
  • Djævleræs
  • P.I.S.
  • Åndernes Magt
  • Zulu Royal
  • Comedy Fight Club
  • Zhit-listen
  • ’Mr. Poxycat & Co’
  • ’Mørk & Jul’
  • ‘Kissmeyer Basic’
  • Et andet program
0  har stemt
Annonce
Annoncer
Det arabiske oprør
27. maj. KL. 09.39
massakre. Billedet her stammer fra en amatørvideo udsendt via Shaam News Network i går. Det viser angiveligt et såret barn i byen Houla, hvor mere end 90 i går blev dræbt. 32 af dem var ifølge FN børn. - Foto: Anonym/AP

32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre

Oppositionshær opsiger Annans fredsplan, så længe FN ikke beskytter civile.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe