Annonce
Medier 18. okt. 2010 KL. 12.25

Læserne elsker 'Klovn', men er trætte af Zulu

TV 2 Zulu får på puklen af politiken.dk's læsere.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Comedykanalen TV 2 Zulu fyldte ti år i fredags.

LÆS ARTIKELDen frække drengerøv har fødselsdag

I den forbindelse bad vi læserne sende en hilsen til fødselaren samt om at vælge det bedste program i kanalens historie. Først til det sidste:

Med overvældende 49 procent af stemmerne kåres komedieserien 'Klovn' til det bedste program foran en anden Christensen/Hvam-produktion 'Langt fra Las Vegas' med 15 procent.

Mockumentary-serien 'P.I.S.' opnår 10 procent af stemmerne på tredjepladsen. Ingen andre programmer opnår over 5 procent.

DOKUMENTATIONHer er resultatet af afstemningen

Interessen for at sende en fødseldagshilsen til Zulu var ikke overvældende. Blot 16 læsere deltog, og langt de fleste var kritiske over for kanalen.

»Tak for 10 år med det allerdårligste TV«, lyder det kort og kontant fra Daniel Jensen fra København K, mens Steen Lassen, også fra København, har denne opfordring:

»Forklar gerne hvorfor det, der startede så godt, er endt som noget elendigt hø. Vi må have Strøm og Reinicke tilbage til Zulu. Så bliver Zulu bedre, og TV2 vil også kunne blive meget bedre uden dem dér. For moderkanalen er da også blevet rigtig ringe, så drengene må simpelthen være totalt fejlplacerede«.

Ros til 'Klovn' og co.
Ramon Harud fra Åby fremhæver netop de tre programmer, der ender i toppen af afstemningen, i sit indlæg:

'»P.I.S.' var fantastisk satire over en type programmer, der har præget de billige kanalers sendeflade i årevis. 'Langt fra Las Vegas' er stadig den bedste dåselattersitcom, Danmark har set. Og 'Klovn' var en fremragende fordanskning af en udenlandsk serie. Resten har jeg fint kunnet undvære. Kanalens bundniveau er rystende lavt. For mange sløve standuppere og semikendisser og for lidt originalitet«.

LÆS Her er læsernes fødselsdaghilsener til Zulu

Tobias Smith fra Rødovre er den mest positive fødselsdagsskribent:

»Et stort tillyke med de 10 år! I har sat jeres unikke præg på dansk tv-historie med 'Klovn,' som er mange niveauer over jeres andre comedy programmer. Overvej linjen for jeres bundniveau fremover, og giv os en lidt mere positiv dansk tv-historie!«, skriver han.

Endelig har læserne et par opfordringer til Zulu: NFL tilbage på kanalen og endnu en sæson af FC Zulu!

Annonce
Annoncer
Det arabiske oprør
27. maj. KL. 09.39
massakre. Billedet her stammer fra en amatørvideo udsendt via Shaam News Network i går. Det viser angiveligt et såret barn i byen Houla, hvor mere end 90 i går blev dræbt. 32 af dem var ifølge FN børn. - Foto: Anonym/AP

32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre

Oppositionshær opsiger Annans fredsplan, så længe FN ikke beskytter civile.

Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Medier
27. maj. KL. 01.12
Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«

En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe