-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





'Rød lejesvend' skriver 19 siders klage til DR
Venstredrejet? Over 19 sider til DR's klageinstans forklarer forhenværende mellemøstkorrespondent for DR Ole Sippel, hvorfor han mener, han i 'Jagten på de røde lejesvende' er blevet udsat for »grov manipulation og citatfusk«.
Ole Sippel mener, at han blev offer for manipulation og citatfusk i DR-udsendelse.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:SAGEN KORT
I september og oktober sendte DR 2 programserien ’Jagten på de røde lejesvende’, hvor studievært Jacob Rosenkrands undersøger, om DR i 70’erne var base for venstreorienterede medarbejdere, der lod deres synspunkter få frit løb i udsendelserne.
Efterfølgende udtrykte flere af de konfronterede DR-medarbejdere utilfredshed med den måde, de blev behandlet på. Ole Sippel er dog den første, der indgiver en klage til lytternes og seernes redaktør i DR.
Som den første af de medvirkende journalister i DR 2’s programserie ’Jagten på de røde lejesvende’ klager tidligere redaktionschef ved TV-avisen og mellemøstkorrespondent Ole Sippel til seernes og lytternes redaktør i Danmarks Radio.
Over 19 sider har han skrevet en »meget, meget minutiøs gennemgang« af det tredje afsnit i serien, hvor han medvirkede.
En klage med flere kritikpunkter, som DR vil modtage i løbet af de næste par dage, fortæller han:
»Jeg mener, jeg er blevet lokket med under falske forudsætninger, at tilrettelæggerne har fusket med citater, og at billedside og tekst er så groft manipuleret, at man forsøger at fremstille mig som PFLP-sympatisør (en palæstinensisk terrororganisation, red)«.
LÆS OGSÅ Bent Jensen: DR's røde er tudefjæs
Som eksempel peger han på, at der under introduktionen til interviewet blev vist billeder af blodpølen på Købmagergade fra Blekingegadebandens drab på en politibetjent i 1988, og at udsendelsen i et forsøg på at fremstille ham som PFLP-sympatisør giver et ensidigt billede af hans dækning af konflikten i Israel.
»I et forsøg på at få mig til at bekræfte, at jeg ikke har været fair i dækningen af konflikten, viser værten, Jacob Rosenkrands, billeder fra både Købmagergade og PFLP’s terrorhandlinger, selv om jeg i min dækning aldrig har lagt skjult på, at de laver terrorhandlinger«, siger Ole Sippel.
»Min pointe er, at alle parter i Mellemøsten har begået terrorhandlinger, men han beskylder mig direkte for at være ensidig, og det er selvfølgelig et angreb på mit professionelle virke«.
Svar klippet ud
Derudover mener Ole Sippel, at hans svar på de angreb, der bliver rettet mod ham under udsendelsen, af blandt andre Dansk Folkepartis Søren Espersen og Michael Kristiansen - journalist, politisk kommentator og presserådgiver for Anders Fogh Rasmussen - er blevet klippet ud, samtidig med at et citat fra en retssag mod T-shirt-producenterne Fighters+Lovers, der var anklaget for at støtte PFLP, og hvor Ole Sippel var indkaldt som ekspertvidne, er taget ud af sin sammenhæng.
LÆS OGSÅ ’De røde lejesvende’ mangler et punktum og lidt eftertanke
Under indslaget med Ole Sippel vises desuden også den PFLP-støtteerklæring, som Nauntofte og Ruth von Sperling i det første afsnit af serien bliver anklaget for at have skrevet under på.
»Sjofelt«, mener Sippel:
»Det dokument viser de igen, selv om jeg aldrig har haft noget med det at gøre. Jeg har aldrig skrevet under på noget som helst, andet end checks og realkreditlån«.
JACOB ROSENKRANDS Undskyld, jeg spørger
Forsinket klage
Det er over en måned siden, at det sidste afsnit i serien blev vist på DR 2, men alligevel har Ole Sippel ikke før nu udarbejdet en klage:
»For det første har jeg været ude og rejse, og for det andet har jeg brugt en del tid på at gennemgå udsendelsen meget, meget minutiøst. Fordi der både forligger en billedmæssig og indholdsmæssig manipulation, så er du nødt til at have orden i tingene. Det kræver tid at lave sådan en form for visitation af en manipuleret udsendelse«, siger Ole Sippel.
Flere af de medvirkende journalister i ’Jagten på de røde lejesvende’ protesterede efter udsendelserne kraftigt imod indholdet og mente, at udsendelsen var vildledende.
LÆS ARTIKELNauntofte kræver dokumentation af DR
Blandt andet har Jens Nauntofte og Kjeld Koplev truet med at klage til enten DR eller Pressenævnet.
Ifølge Politikens oplysninger lader det dog ikke til, de vil forfølge sagen.
LÆS MERE Per Stig: DR var ikke ræverød
------
Rettelse: Det fremgik af en tidligere version af denne artikel, at Ole Sippel i programserien skulle være blevet kritiseret af DR's bestyrelsesformand, Michael Christiansen. Det var en fejl: der var tale om tidligere presserådgiver i Statsministeriet Michael Kristiansen. Det fremgik også, at Ruth von Sperling har truet med at klage til DR eller Pressenævnet, men hun har blot kritiseret programmerne. Vi skrev også, at fristen for at klage til Pressenævnet er udløbet, men det er ikke tilfældet. Vi beklager fejlene.
Se også
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.
32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
Banker lokker konfirmander med høje renter
Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.
Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt
Er Facebook virkelig en kræftsvulst?
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.
Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Zornig stopper som børnerådsformand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Banker lokker konfirmander med høje renter
Gedekølle med citron og persille