-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





'Fabriksmedier' malker nettet for penge
fascinerende. Hvis du vil være populær på nettet, skal du være populær hos Google - og det er den kun fire år gamle virksomhed Demand Media, som driver en række af de største hjemmesider i USA. I september i år indtog den pladsen som den 17. største internetudgiver i USA, lige efter eBay. Se tegningen i større udgave nederst. Tegning: Jørn Willumsen
Et af USA's mest succesrige netmedier er på vej på børsen.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den amerikanske børs står i disse dage over for den måske største børsnotering af en teknologiaktie siden Google i 2004.
Det sker, når Demand Media-aktien sættes til salg og – hvis alt går vel – giver firmaet en markedsværdi på op mod 1,5 milliard dollar (8,5 mia. kr.).
Succeshistorien er dog ikke lige vellidt overalt. Tværtimod rynker traditionelle medievirksomheder på næsen ad Demand Media.
fakta
Jon Lund er selvstændig konsulent med speciale i nye medier.
En gang om måneden analyserer han tendenser, udvikling og magtforhold inden for den nye medieverden.
De ser firmaet og dets gennemrationaliserede og usentimentale forhold til traditionel forfatter- og udgivelsesvirksomhed som et misfoster; en indholdsfabrik, der lader hånt om alle journalistiske principper, og som skævvrider offentligheden.
Som florerer på et net, hvor kvalitet er ligegyldigt, og klik og læsertal og alle de annoncekroner, der strømmer i kølvandet på dem, betyder alt.
Andre taler med beundring i stemmen om en virksomhed, der med uhørt succes har fundet nøglen til det nye, dynamiske net, hvor medieelitens faste greb om dagsordenen og monopol på informationsstrømmen er brudt.
Et site, som gør tusinder af almindelige mennesker til vidensarbejdere og mætter både behovet for hverdagsnære guider og sjove adspredelser i hverdagen.
Begge sider har ret. Og begge tager fejl.
Gør det selv og gakkede nyheder
Demand Medias forretningsmodel er, lige meget hvordan du drejer det, fascinerende. Den kun fire år gamle virksomhed driver en række af de største hjemmesider i USA. I september i år nåede Demand Media ud til mere end 58 millioner amerikanere og indtog pladsen som den 17. største internetudgiver i USA, lige efter eBay.
På verdensplan klikker over 100 millioner sig ind hver måned.
Demand Medias flagskib hedder ehow.com. En hjemmeside propfyldt med gode råd og guider om alt, fra hvordan man binder en slipseknude og kører bil uden automatgear, til hvordan man udhuler et græskar.
LÆS OGSÅDanskerne googler rejser, underholdning og ... Google
I skrivende stund er der over 5 millioner ’how to’-artikler på sitet. Og nye strømmer til i en lind strøm: Demand Media producerer mere end 7.000 nye artikler, videoer og andet indhold – om dagen.
Til ehow.com, til absurd-sitet cracked.com (’De seks mest uhyggelige måder at begræde døde kæledyr’), til sports- og sundhedssitet livestrong.com (’Ironman spurter mod kræft’) og en lang række øvrige sites i virksomhedens portefølje.
Alt er automatiseret
På trods af denne enorme produktion er der kun få journalister ansat hos Demand Media. Artiklerne skrives nemlig af en hær af freelancere: pensionerede skolelærere, husmødre og andre med en smule specialviden eller interesse og lyst til at arbejde for typisk 15 dollar per artikel. Under 100 danske kroner.
Freelancemodellen virker, fordi det hele sker på nettet. Det er Demand Medias første smarte træk. Freelancerne ser eller taler aldrig med Demand Media. De tilmelder sig som skribenter direkte på Demand Medias særlige forfatterhjemmeside, Demand Studios.
Her finder de fuldt udstyrede skriveskabeloner, der stramt definerer tonen og skrivestilen på den hjemmeside, freelanceren skal skrive til.
Skabelonerne stiller også objektive kvalitetskrav. F.eks. at alle artikler indeholde mindst to links som dokumentation, og Wikipedia godtages ikke. Artiklerne tjekkes automatisk for plagiering. Og et redaktørkorps (også freelancere) godkender herefter historierne til udgivelse – eller sender dem retur, eventuelt med forslag til rettelser.
Redigering af en artikel giver Demand Media typisk 20 kroner for.
Søgemaskiner styrer
Hvis du vil være populær på nettet, skal du være populær hos Google. Denne sandhed har Demand Media om nogen forstået. Hvis din side kommer først i Googles søgeresultater, er du kommet rigtig godt fra start.
Og Demand Medias sider står først.
De er nemlig alle konstrueret, så de fremstår så indbydende som muligt, når Google støvsuger nettet for links. Det får Google til at vurdere deres værdi højt og rykke dem frem i køen.
Men Demand Media nøjes ikke med at smukkesere deres indhold. De indretter indholdet helt fra bunden, så det matcher Googles behov.
Napper de bedste annoncører
Det gør Demand Media ved hjælp af særlige computerprogrammer, der holder øje med den samlede strøm af søgeudtryk, som alverdens brugere fodrer Google med. Ud fra statistikken over søgeudtryk identificerer Demand Media de mest populære emner og ord, og særlige forfattere konstruerer på den baggrund de overskrifter, der har allerstørst hitpotentiale.
Overskrifter, som freelanceskribenterne derefter skriver artiklerne til.
Læg dertil, at Demand Media har specialiseret sig i de emner, der passer til de bedst betalende annoncører – som f.eks. biler og sport. Og at Demand Media kun i ringe grad laver nyheder, men derimod producerer evigt grønt indhold, som også om et år vil fange surfernes interesse og skæppe i annoncekassen.
Så har du den anden rigtig smarte og helt nye mekanisme, der får Demand Media til at løfte sig.
Det vil ske i Danmark
Den danske udgave af Demand Media kommer ikke til at hedde Demand Media. Sandsynligvis bliver det slet ikke noget selvstændigt selskab. Det danske sprogområde er ganske enkelt for småt til kommercielt at understøtte indholdsproduktion af den kaliber.
Men dermed ikke sagt, at de skånselsløse netdynamikker ikke både nu og fremover vil tvinge nettet i Demand Media-agtige retninger. For det vil de.
Også i Danmark er Google er nemlig fuldstændig dominerende som trafikdirigent. Den, der finder vejen til søgeresultaterne med populært og billigt indhold, kan også i Danmark score kassen.
Og også i Danmark virker det lette og kulørte indhold – som blandt andet netavisernes ’mest læste’-lister vidner om – som magneter på publikum og dermed annoncekroner.
Spørgsmålet er mest, hvilken form det danske Demand Media vil tage, når det kommer. Og hvor mange penge det kan hive ud af markedet.
Se også
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.
32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt
Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.
Er Facebook virkelig en kræftsvulst?
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.
Banker lokker konfirmander med høje renter
Zornig stopper som børnerådsformand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Banker lokker konfirmander med høje renter
Gedekølle med citron og persille