Annonce
Medier 28. dec. 2010 KL. 13.41

V: Ulovlig download skal give bøder der kan mærkes

Folketingets partier er enige om et indgreb mod piratkopiering, men ikke om hvor hårdt det skal være.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den tyske model

Myndighederne kan spore computere, der downloader ulovligt.

Advokater for rettighedshaverne til filmene kan derefter få udleveret navn og adresse på computerens ejer.

Herefter sender advokaterne et brev med et tilbud om forlig, hvor computerejeren skal betale op til 9.000 kroner.

Truslen om en retssag, der nemt kan koste over 25.000 kroner, får omkring hver fjerde opsøgte tysker til at betale.

Zentropa har scoret 5,5 millioner kroner på, at 600 tyskere har indgået forlig efter download af Triers 'Antikrist'.

»Almindelige mennesker, der downloader ulovligt, skal have en bøde, så de kan mærke det«.

Det er meldingen fra Preben Rudiengaard, der er næstformand i Folketingets kulturudvalg for Venstre.

Han er tiltrukket af den tyske model, hvor man griber resolut ind over for almindelige borgere, der ulovligt downloader film fra nettet.

I Tyskland kan ejeren af en computer retsforfølges, hvis den er blevet brugt til ulovligheder, mens det i Danmark er nødvendigt at bevise, at det er ejeren, der rent faktisk har brugt computeren.

LÆS ARTIKEL Zentropa tjener stort på at skræmme tyske filmpirater

Og den tyske model bør Danmark lade sig inspirere af, mener Preben Rudiengaard.

»Jeg er træt af det her blødsødne samfund. Hvis vi ikke strammer op, sidder folk bare og griner«, siger han til politiken.dk.

Hensyn til privatlivet
At der skal strammes op i forhold til ulovligt piratkopiering på nettet, er begge sider i folketingssalen enige om.

Lige nu venter partierne på en arbejdsgruppe under Kulturministeriet, der barsler med mulige forslag til, hvordan det kan gøres. Arbejdsgruppen vil fremlægge resultatet af sit arbejde inden længe og formentlig i midten af januar.

»Jeg forventer, at arbejdsgruppen også ser på problemerne med borgernes ret til privatliv på nettet. Og overvågning synes jeg, vi i forvejen har for meget af«, siger SF's ordfører Pernille Frahm.

LÆS MERE Iransk pirat-Shrek udfordrer originalen

Hun er helt på det rene med, at man er ansvarlig for, hvad der sker i eget hjem. Men det fører også en anden problematik med sig:

»Der skal fortsat være offentlig adgang til computere og nettet på vores biblioteker. Det må arbejdsgruppen også forholde sig til«, siger Pernille Frahm.

Unge har anden indstilling
Også i Dansk Folkeparti har man reservationer over for den tyske model.

»Vi kan konstatere, at den nuværende lovgivning er utilstrækkelig«, siger formanden for kulturudvalget, Karin Nødgaard, fra DF.

LÆS ARTIKEL Kvinde-pirater streamer tv-serier

»Men umiddelbart synes jeg, at bøderne i Tyskland er for hårde. Omvendt, hvis vi ikke gør noget, vil især unge mennesker mene, at det ikke er ulovligt at downloade film«, siger Karin Nødgaard.

Hun efterlyser derfor også en omfattende holdningsbearbejdelse.

»Vi er opmærksomme på, hvor meget det skader dansk films økonomi. Og at det vil accelerere, hvis vi ikke griber ind«, siger Nødgaard.

Mens vi venter
Socialdemokraternes kulturordfører, Mogens Jensen, venter som resten af Folketingets kulturudvalg på resultatet af ministeriets arbejdsgruppes undersøgelse.

LÆS ARTIKEL Dvd-pirat afsløret af falsk køber

Men han mener, at der skal tages hensyn til retssikkerheden og beskyttelsen af persondata, før man overhovedet kan overveje noget, der minder om de tyske tilstande på området.

»Og man skal koncentrere kræfterne om dem, der systematiserer de ulovlige downloads. Det er også det, der er interessant for branchen. Et download kan jo være udført af et barn«, siger Mogens Jensen.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Internationalt
27. maj. KL. 09.40

Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig

Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe