Annonce
Medier 15. mar. 2011 KL. 13.15

Pøblen får eliten til at flygte fra Facebook

Socialklasse fem fortrænger de højtuddannede fra deres tidligere enemærker.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Facebook er det stærkeste website i Danmark målt på tidsforbrug og sidehenvisninger.

Her får selv mægtige Google baghjul. Samtidig bliver Facebook ved med at vokse og har nu næsten 2,7 millioner brugere.

Men det seneste år har de danske brugere vist de første tegn på mæthed. Det gennemsnitlige tidsforbrug er gået ned med mere end 40 minutter om måneden fra hele 10 timer og 6 minutter til 9 timer og 24 minutter.

Højtuddannede bruger mindre tid
Tidsforbruget stiger stadig blandt de lavtuddannede, mens de højest uddannede nu skruer markant ned.

SKRIV:Er du færdig med Facebook?

Det viser beregninger, som Foreningen af Danske Internetmedier (FDIM) og internetresearchfirmaet Gemius har lavet for Politiken. Tallene er baseret på 7.000 repræsentativt udvalgte danske internetbrugere, som har fået installeret software, der overvåger deres internetforbrug på computer, men ikke på smartphone.

Brugere med kortere eller længere videregående uddannelser har mindsket det månedlige forbrug med 50 minutter i snit, mens brugere med studentereksamen som højeste uddannelse uanset alder har mindsket deres forbrug af Facebook med hele 2 timer og 40 minutter om måneden.

Lavtuddannede bruger mere tid
Derimod er tidsforbruget på Facebook steget med en halv time blandt danskere, der har en eksamen fra folkeskolen eller en erhvervsfaglig grunduddannelse som højeste uddannelse.

»De højtuddannede bruger mindst tid på Facebook, og deres gennemsnitlige tidsforbrug falder, men det, som overrasker mig mest, er, at faglærte arbejdere er mere aktive på Facebook end funktionærer«, siger analysechef Allan Sørensen, FDIM, med henvisning til at arbejdere i snit bruger mere end 10 timer om måneden, mens funktionærer i snit bruger 6 timer.

LÆS OGSÅHer er Facebooks fascinerende verdensvenskab

Facebook vil ikke selv offentliggøre tal om brugerne fordelt efter uddannelse eller socialgrupper. Til gengæld fortæller den nordiske talsmand, Jan Frederiksson, at sitet nu vokser mest blandt folk fra 40 år og op.

Foretrækker kvalitet
Han peger på, at de første, som kom på Facebook, typisk var yngre og veluddannede. De er simpelt hen blevet dygtigere til at bruge det sociale medie.

»Når tidsforbruget falder, skyldes det nok, at brugen har nået et mere modent niveau for de højtuddannede, som kender funktionerne godt. Jeg tror, at de trækker kvalitet frem for kvantitet ud af Facebook«.

»Socialklasse fem har ikke fattet, at det er slut«
Udviklingen er ikke gået hen over hovedet på de teknologibegejstrede.

På websitet Kommunikationsforum skriver kommunikationsrådgiver Christoffer Boserup Skov, at »de kloge og stilbevidste opdaterer stadig mindre og mindre«.

I begyndelsen var brugernes kommentarer på sitet mere begavede, men nu er den laveste socialgruppe kommet til, og det giver dumme opdateringer a la »Glæder mig helt vildt til weekenden. Skal bare hygge med familien« og »Endelig hjemme igen«, mener han.

»Genren, der krævede et litterært haiku-talent, kun få besad, er så småt ved at dø. Tilbage er socialklasse fem på Facebook, som ikke har fattet, at det er slut, og som opdaterer på livet løs. Derfor får vi fortsat irriterende, intetsigende og irrelevante opdateringer om alt og ingenting«, skriver han.

Christoffer Boserup Skovs indlæg har medført en storm af kommentarer og protester. Blandt andet fordi der ikke findes aktuelle tal hverken fra Facebook eller fra FDIM, som underbygger, at eliten faktisk skriver færre opdateringer.

»Elitær arrogance«
»Indlægget er udtryk for elitær arrogance«, siger Andreas Johanssen, som er partner i webbureauet Klean.

»Men det afspejler, at der findes en træthed af Facebook blandt en lille elite af de første brugere, som var meget kommunikerende. Jeg ser derimod udviklingen som noget positivt. Facebook er blevet et modent og hverdagsagtigt socialt værktøj med stor gennemslagskraft«, siger han.

»Det er en også en misforståelse, at Facebook er en platform for fint formulerede indlæg. Det er nærmere at sammenligne med småsnakken omkring en vandkøler på arbejdspladsen eller gamle dages gadekær«, forklarer konsulent i sociale medier Trine-Maria Kristensen.

LÆS OGSÅFacebook stjæler din selvtillid

»Det er et socialt medie med streg under ’socialt’ og ikke under ’medie’. Det er mere et netværk end en kommunikationskanal. Det er småsnak om vejr og vind, og det kan man vælge at se ned på, men det er det, som binder os sammen. Hvis man ikke kan smalltalke, så er man dårligt stillet rent socialt«, siger hun.

Facebook er hamsterkommunikation
Konsulenten sammenligner Facebook med kommunikation mellem hamstere.

»De siger en lille lyd, når de er sammen. Hvorfor de siger den lille lyd, er der vist ingen, der har kunnet forklare. Ikke med andet, end at hamsterne simpelt hen godt kan lide det. Facebook er 80 procent hamsterkommunikation«, forklarer Trine-Maria Kristensen.

Det er også helt naturligt, at vi bruger mindre tid på Facebook, når vi har skabt vores netværk og har fundet de gamle skolekammerater, mener hun.

LÆS OGSÅAmerikanske tilstande: Facebook fjerner kønsdele og kokain

»Facebook er ikke ved at dø. Men nyhedens interesse er naturligt ved at aftage, og Facebook er ved at blive hverdag. Der er ved at opstå en mæthed. På et tidspunkt kunne du ikke høre nyheder, uden at Facebook blev nævnt. Stort set hele Danmark er på, og man er ved at nå en grænse for vækst«, siger Trine-Maria Kristensen.

Højtuddannede søger tilbage mod LinkedIn
Mange har åbnet deres netværk for alle, fra naboens børn til gamle studiekammerater.

Pludselig opdager de, at deres nyhedsoversigt er fyldt med billeder af børn klædt ud til fastelavn, og at de ikke længere kan opdatere om deres fag, uden at det virker nørdet.

De risikerer at blive stemplet som kedelige, forklarer Trine-Maria Kristensen. Derfor begynder højtuddannede at søge nye græsgange til lukkede og mindre Facebook-grupper eller andre sociale netværk som Plaxo, Quora eller LinkedIn.

Facebooktræthed
Sidste år blev søgningen ’Træt af Facebook’ populær på Google, og en amerikansk undersøgelse viste, at hver femte teenager led af ’Facebook Fatigue’.

Teenagerne havde ganske enkelt mistet interessen, var så megatrætte af, at deres forældre kunne følge med, eller var lede og kede af at blive tagget på pinlige fotos.

LÆS OGSÅFacebooknørder er blandt verdens rigeste

Sociale medier vokser normalt hurtigt, hvorefter antallet af brugere styrtdykker. Det skete for eksempel for MySpace, forklarer Rasmus Dige, som er chef for MTV’s nordiske reklamebureau.

»Det epokegørende ved Facebook er, at man i flere år har kunnet holde så mange brugere på det samme site og stadig vokse«, siger han.

Alternativerne mangler
Men MTV ved fra interviewundersøgelser med teenagere, at flere nu taler om at deaktivere deres konto. Dels oplever de, at de rækker ud i en fed strøm af kommunikation, som alligevel ikke flytter dem i forhold til uddannelse, forældre eller kærlighed.

Dels handler sociale medier om at opbygge sit eget brand, og man viser ikke, at man er fed og med på den nyeste tendenser, ved at dele site med mor, far og bedsteforældre.

Kristian Rømer studerer digital design og kommunikation på IT-Universitetet i København. Han bekræfter, at der er en tendens til, at de teknologiske frontløbere er trætte af Facebook.

Her er det i stedet smart at være med i eksempelvis Diaspora, hvor man selv beholder rettighederne til de fotos, som man deler.

»Stemningen er, at Facebook er lidt onde og tjener penge på din personlige information. Problemet er bare, at Diaspora er helt tomt for mennesker, og så vender man tilbage til Facebook. Så lysten til at skifte er der, men alternativerne er der ikke endnu«, siger han.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Internationalt
27. maj. KL. 09.40

Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig

Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe