Annonce
Medier 14. apr. 2011 KL. 22.08

Obama kaster glans over Oprahs sidste dage

Talkshowværtinden lukker sit show med prominente gæster.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Tredje gang er ikke bare lykkens gang, når det amerikanske præsidentpar Michelle og Barack Obama sætter sig i sofaen hos Oprah Winfrey.

Parrets tredje tv-besøg hos fællesveninden gennem flere år bliver også det uigenkaldeligt sidste.

LÆS ARTIKEL:Oprah Winfrey Show lukker til maj

USA's ukronede mediedronning lukker og slukker nemlig sit talkshow , som gennem de seneste mange år har underholdt især kvinder verden over om både lette og tunge emner inden for alle genrer og kategorier.

Tre besøg
Gennem tiden er det lykkedes Oprah Winfrey at blive den talkshowværtinde, som flest både kendte og ukendte amerikanere taler ud hos.

Og med vanlig evne til at tiltrække store navne går Oprah ud med et brag.

27. april lægger præsidentparret ifølge Chicago Sun Times vejen forbi hendes studier i Chicago, hvor de lader sig interviewe til et show, der når amerikanernes tv-skærme 2. maj.

LÆS ARTIKEL:Obama inviterer Oprah indenfor til jul

Første gang, præsidentparret gæstede talkshowet, var i januar 2005, da Barack Obama blev valgt til senator i staten Illinois.

Anden gang var i oktober året efter i forbindelsen med udgivelsen af hans bog 'The Audacity og Hope', på dansk 'Mod til at håbe'.

LÆS ARTIKEL:Obama har succes som forfatter

Tjener millioner på reklamer
Det allersidste Oprah-show bliver vist 25. maj og spås allerede at indbringe en klækkelig slutskilling til Winfrey, som både er vært, producer og ejer.

Ifølge New York magazine koster 30 sekunders annoncetid under det sidste show en million dollar. Den pris sender Oprah op i samme liga som Oscar-showet, hvor 30 sekunder koster annoncørerne 1,7 millioner dollar.

Men så får de også adgang til de omkring syv millioner seere, som forventes at tune ind, når Oprah for sidste gang træder ind i deres stuer.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Internationalt
27. maj. KL. 09.40

Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig

Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe