Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Sofie Gråbøl efter Bafta-sejr: Nu skal der hældes vin ned
Sweateren. Sofie Gråbøl er næppe trukket i sweateren ved aftenens prisuddeling i London. Men sådan her kender briterne hende nok bedst. - Foto: Tine Harden, DR.
'Forbrydelsen' slog både 'Glee' og 'Mad Men' ved det britiske svar på Emmy-uddelingen. Nu skal der fejres med Scorsese og Co.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Politi efterforsker mulig terror i London
TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Til et storslået prisshow i London transmitteret på BBC har Sofie Gråbøl og holdet bag 'Forbrydelsen' i aften høstet den fornemme Bafta-pris for Bedste Internationale Dramaserie.
Bafta-prisen er briternes svar på en Emmy og bliver uddelt inden for forskellige kategorier.
'Forbrydelsen's 'bagmænd' var oppe imod ingen ringere end Martin Scorsese og hans 'Boardwalk Empire' samt tv-serierne 'Glee' og 'Mad Men' i kategorien Bedste Internationale Dramaserie.
»Det føles rigtig godt. Man er i fint selskab, når man er oppe imod Scorsese og 'Mad Men', og det havde ikke været nogen skam at tabe til dem. Så vi er super stolte«, siger Sofie Gråbøl over telefon fra London.
LÆS OGSÅ'Forbrydelsen' vinder britisk pris for bedste udenlandske tv-serie
Udover den prestigefylde kategori Bedste Udenlandske Dramaserie var 'Forbrydelsen' også nomineret til publikumsprisen, som dog gik til anden side.
»Vi har jo ikke haft et så stort publikum herovre, selv om det har været et meget dedikeret publikum«, siger Sofie Gråbøl.
Tredje gang er lykkens gang
Forbrydelsen har to gange tidligere været nomineret til en stor international pris, begge gange den amerikanske Emmy, uden at vinde. Men at vinde Bafta-prisen i aften er endnu vigtigere end en Emmy for Sofie Gråbøl.
»Der er så meget stil over det her arrangement, de har jo stil, de englændere, og i modsætning til Emmy-uddelingen - hvis man nu skal sammenligne, og det kan man jo ikke lade være med - så var det mærkbart i salen, at folk rent faktisk havde set 'The Killing', som den hedder herovre«, siger hun og fortsætter:
»Der var så meget varme i salen, og vi fik en flot applaus. Det var meget rørende. Bare på turen op mod scenen fra de mange runde borde - vi sad ret langt fra scenen - var der en masse, der ønskede os tillykke undervejs«.
Fejres med rødvin
Sofie Gråbøl fortæller, at hele oplevelsen er blevet forstærket af, at de ikke har fået noget at spise, men til gengæld har fået masser af vin under prisuddelingen, så nu skal den intense stemning og det flotte resultat fejres med mere rødvin sammen med alle de andre nominerede.
»Vi kender ikke så mange af dem, men nu skal vi ud og lære dem at kende og fejre det med en masse rødvin«, siger Sofie Gråbøl og understreger, at aftenens sejr giver holdet endnu mere lyst til at gå i gang med at lave 'Forbrydelsen 3', som forventes at rulle over tv-skærmen i slutningen af 2012.
Se også
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste Medier
Seneste TV
23. maj. KL. 15.05 TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum