Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Twitter udleverer brugers navn til retten
Sagsøgt. Det amerikanske Twitters beslutning om at udlevere kontodetaljerne i forbindelse med en mulig kriminalsag, kan få vidtrækkende konsekvenser, - Foto: MARCIO JOSE SANCHEZ/AP
Brud på anonymiteten kan få store konsekvenser for brugere af den sociale tjeneste.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
TV Se trailer til coen-brødrenes nye film 'Inside Llewyn Davis'
TV Skoleelev overlevede tornadoen: »Det lød bare bump, bump, og så røg taget af«
TV Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
TV Se de vilde billeder: Bilist filmede tornadoen på nært hold
TV Oklahomas guvernør: »Vores hjerter er knust«
TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
TV Se traileren til 'Zaytoun'
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fakta
Twitter
Twitter er en onlineservice og mikroblogging-tjeneste, der fungerer via f.eks. computerens webbrowser eller via mobiltelefonen.
Tjenesten blev skabt i 2006 af Jack Dorsey, Biz Stone og Evan Williams fra Obvious, et kreativt miljø i San Francisco i Californien. Den første prototype blev skabt i løbet af to uger i marts 2006 og blev gjort offentlig i august måned samme år.
Twitter-servicen blev øjeblikkelig populær, og i maj 2007 blev Twitter udskilt fra Obvious og Twitter Inc. grundlagt. Twitter kan oversættes til dansk som kvidren eller pludren.
Med Twitter kan brugerne øjeblikkeligt distribuere korte beskeder (tweets) til en gruppe af modtagere. Tweets kan være beskeder med opdateringer om, hvad man selv laver lige nu og her. Man kan også følge med i andres tweets (follower). Tweets kan ikke være mere end 140 tegn.
Twitter rummer de sociale netværksaspekter, som også ses hos f.eks. Facebook, og ligesom Facebook kan Twitter bruges til markedsføring, politiske kampagner og til nyhedsrapportering. Det så man eksempel på i forbindelse med det iranske præsidentvalg i juni måned, hvor borgerne brugte Twitter og Facebook til at distribuere deres øjenvidneberetninger.
Man kan oprette en Twitter-konto på www.twitter.com
Research: Politikens Bibliotek
Han gemte sig bag navnet ’Mr. Monkey’ og troede, at hans udfald mod tre byrådsmedlemmer i South Tyneside Council kunne foregå i al anonymitet på Twitter.
I stedet for har ’Mr. Monkey’s udfald fået konsekvenser, der rækker ud over de britiske landegrænser og kan få stor betydning for den kommende sag i forbindelse med fodboldspilleren Ryan Giggs, Manchester United, der har truet med at lægge sag an mod tusindvis af Twitter-brugere.
Sagen begyndte i april for to år siden, da en Twitter-bruger med navnet ’Mr. Monkey’ begyndte at lange verbalt ud efter tre navngivne byrådsmedlemmer i så grove toner, at de efterfølgende følte sig ’traumatiserede’.
’Mr. Monkey’s sande identitet
I stedet for at trække på skuldrene og erkende, at det ville være svært at finde ud af, hvem der gemte sig bag navnet, besluttede det britiske byråd at følge sagen helt til dørs i USA, hvor Twitters hovedkvarter ligger, og de gik til retten i Californien for at få udleveret detaljerne om, hvem der stod bag den konto, der havde fornærmet de tre byrådsmedlemmer så groft.
Det har angiveligt kostet byrådet op mod 1 million kroner i advokatsalærer, men nu har Twitter udleveret detaljerne om ’Mr. Monkey’s sande identitet til byrådet, der nu er i gang med ’tekniske undersøgelser’ for at fastslå, hvem kontoen virkelig tilhører.
Et fjerde medlem af byrådet er under stærk mistanke for at stå bag ’Mr. Monkey’, blandt andet fordi han har skrevet kritisk om byrådet under sit eget navn, ’Byrådsmedlem Ahmed Khan’, men han har indtil videre afvist at have haft noget med sagen at gøre, selv om Twitter har oplyst ham om, at de har udleveret oplysninger om hans Twitter-konto til byrådet.
Inden udleveringen fandt sted, fik Ahmed Kahn 21 dage til at gøre indsigelser, men det lykkedes ham ikke at få udleveringen stoppet.
»De har forbrudt sig mod mine menneskerettigheder og formentlig også mod dem, der nogen sinde har tweeted mig«, siger Ahmed Kahn til den britiske avis The Guardian.
Det amerikanske Twitters beslutning om at udlevere kontodetaljerne i forbindelse med en mulig kriminalsag, kan få vidtrækkende konsekvenser, ikke bare for, hvorvidt Twitter-brugere i fremtiden kan tweete frit over landegrænserne uden frygt for at blive retsforfulgt.
75.000 brugere risikerer problem
Her og nu kan udleveringen af kontodetaljer få store konsekvenser for omkring 75.000 mennesker, der har brugt Twitter til at markere deres utilfredshed med britiske domstoles beslutning om at nedlægge totalt forbud mod nogen form for omtale af Manchester United-fodboldspilleren Ryan Giggs og hans angivelige affære med model Imogen Thomas.
LÆS ARTIKEL United-stjernes sexaffære afsløret i Parlamentet
Sagen var så mørkelagt, at britiske aviser risikerede straf, ikke blot for at nævne at Ryan Giggs var involveret i en sag, men overhovedet at nævne, at der var en sag, og at der var nedlagt forbud i den.
Men selv om de britiske aviser holdt sig i skindet, havde de britiske domstole langt sværere ved at styre det grænseløse internet og den moderne teknologi.
Overtrådt fogedforbud
Sagen endte med at blive omtalt af en anonym Twitter-bruger, og straks efter var det en offentlig hemmelighed, at det var Ryan Giggs, der havde fået nedlagt fogedforbud i sagen.
Det fik Manchester-spilleren til at reagere skarpt og love at sagsøge Twitter for at have forbrudt sig mod det britiske fogedforbud.
Til gengæld fik det udbrud flere end 75.000 Twitter-brugere til at tweete Ryan Giggs’ navn videre i et forsøg på at demonstrere, at man ikke kan sagsøge sig ud af informationssamfundet.
Alene antallet af Twitter-konti, der har overtrådt fogedforbuddet, sammenlagt med det faktum, at Twitter befinder sig i Californien, har indtil videre fået de fleste britiske juridiske eksperter til at sætte et stort spørgsmålstegn ved fidusen ved at gå videre med sagen, og sammenholdt med det faktum, at Ryan Giggs ikke længere havde nogen hemmelighed at beskytte, så det ud til at være en tabt sag på forhånd.
Berømtheder kan sagsøge
Ifølge advokat Mark Stevens, der er specialiseret i sager om ytringsfrihed og blandt andet er forsvarer for WikiLeaks-stifter Julian Assange, åbner afgørelsen i sagen fra Tyneside op for, at en række kendte og berømte briter, der har set deres privaliv udbasuneret på Twitter, efter at have fået et fogedforbud nu har mulighed for at sagsøge dem, der har offentliggjort deres navne.
LÆS OGSÅTwitter var først med Osama bin Ladens død
Det kræver bare, at de henvender sig til en domstol i Californien, vurderer Mark Stevens.
Se også
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
Sidste udkald: Danske skatteål får kniven for struben
EU tager første skridt til at hæve bankhemmeligheden - og bekæmpe skattesnyd.
Værn mod vand kan gøre byen blågrøn
Stort flertal af lægerne vil opsige aftale med det offentlige
Lægerne er klare i mælet: Aftalen med det offentlige skal siges op.
Liberalt klimasyn er en faktafjendtlig religion
Liberal Alliances Ungdoms formand spreder religiøs markedsfundamentalisme.
Minister styrker dopingkampen
Brev afslører: Kommune lagde ord i munden på politi for at standse bar
Indbyggere havde mindst 16 minutter til at søge ly
Skolebørn overlevede, efter de havde søgt ly i badeværelse.
Fedmeoperation er et skridt mod Det Hvide Hus
Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste Medier
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie