-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Nu starter den store danske reality-krig
Ægte? Otte danskere flytter ind i et luksussommerhus på Falster og realityprogrammet 'Kongerne af Marielyst', der får premiere mandag aften. - Foto: PR / Kanal 5
TV3, Kanal 5 og Danmarks Radio har alle nye reality-serier på vej.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fra i går aftes blev danske tv-seere meget klogere på de mennesker, der gemmer sig bag kælenavnene Babe, Fissan, Knaldperlen, Vodka Anja, Prada, JJ, Britney og X’en.
Fire unge fyre og fire unge piger folder sig nemlig hele efteråret ud på skærmen i Kanal 5s nye reality-program ’Kongerne af Marielyst’.
Helt konkret er de otte festglade danskere i programmet flyttet ind i et luksussommerhus i feriebyen Marielyst på Falster, hvor de skal bo, feste og arbejde sammen. Ingen af dem kender hinanden i forvejen, og den eneste spilleregel i forhold til udviklingen i serien er, at der ikke er nogen regler eller grænser for den sags skyld.
Paradise Hotel på speed
Reality-showet stammer oprindelig fra Sverige, hvor det gik under navnet ’Kungarne af Tylösand’ og blev karakteriseret som »Paradise Hotel på speed«.
Her skabte det forargelse med sit hæmningsløse indhold af sex og fest, på samme niveau som det lignende amerikanske MTV-program ’Jersey Shore’ har gjort det.
Og måske vil det samme ske på Kanal 5 klokken 22 som viser serien om de selvudnævnte »bøsser, lebber, strippere, festkonger – og dronninger«.
LÆS OGSÅ Festkonge-tv er frækkere end 'Paradise Hotel'
Lige til eller over grænsen på TV3
Men ’Kongerne af Marielyst’ får hård konkurrence.
For Kanal 5 er langt fra den eneste danske tv-kanal, der satser stort på reality-genren lige for tiden. Både TV3 og Danmarks Radio er i gang med hver deres reality-program.
TV3 er længst i processen med programmet ’Fristet – hvor langt vil du gå?’. Optagelserne har allerede fundet sted over syv uger i to luksuslejligheder i Alanya i Tyrkiet.
En dansk udgave af ’Temptation Island’
»Reality-tv skal hele tiden søge nye veje, og vi på TV3 vil også dette efterår være de første med det nyeste – nemlig et spil, hvor hele ideen er at udfordre deltagernes egen moral og etik «, siger TV3’s programdirektør, Pil Gundelach Brandstrup på tv-stationens hjemmeside.
I ’Fristet – hvor langt vil du gå?’ bliver 10 unge (og sexede) danskere stillet over for valget mellem egoistiske frem for sociale løsninger. Og mindst lige så interessant, undersøger programmet, hvor villige deltagerne er til at gå lige til - eller over - grænsen for at vinde en større pengepræmie.
Altså en slags dansk udgave af Fox-programmet ’Temptation Island’, hvor en række par flyttede ud på en caribisk ø med en gruppe singler af det modsatte køn.
LÆS OGSÅ»'Paradise' er en verden, der ikke eksisterer«
Gå på date med DR
Værten i TV3s nye satsning er den tidligere DR-profil Adam Duvå Hall. På hans gamle arbejdsplads er man som sagt også i gang med en spritny reality-serie.
På Danmarks Radio hedder det nye program blot ikke et ’reality’-program, men en ’reportageserie’. Ikke desto mindre lyder opfordringen til de mulige deltagere pænt reality-agtig.
»Du er single. Du er klar på at date. Du har mod på at komme på tv«, stod der således i den tekst, DR brugte i deres eftersøgning på deres hjemmeside efter interesserede kvinder.
Gigant står bag
I programmet mødes fem håndplukkede singlepiger i alderen 20-35 en gang om ugen. Undervejs i det tre måneder lange forløb bliver pigerne introduceret for en række mænd, som er forskellige i alder, type og baggrund.
Optagelserne til ’Projekt:Kærlighed’ begynder i denne måned i København, og bag programmet står den hollandske reality-underholdningsgigant Endemol, som bl.a. har skabt den omstridte tv-succes ’Big Brother’.
Sidste år fulgte knap 400.000 danskere med i første afsnit af ’Robinson Ekspeditionen’, mens 227.000 danskere klikkede ind på første afsnit af ’Paradise Hotel’. Begge programmer blev sendt på TV3.
LÆS OGSÅEn halv million så finalen i 'Paradise Hotel'
Se også
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.
32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt
Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.
Er Facebook virkelig en kræftsvulst?
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.
Banker lokker konfirmander med høje renter
Zornig stopper som børnerådsformand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Banker lokker konfirmander med høje renter
Gedekølle med citron og persille