Annonce
Medier 16. aug. 2011 KL. 11.58

Knaldekonge-tv bekræfter alle fordomme om 'de unge'

Otte unge drikker og horer sig gennem Marielyst og hele svineriet filmes.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Anmeldelse Kongerne af Marielyst

Politiken synes
Politiken synes
Læserne synes
Politiken synes
(15)
Dato Første afsnit blev vist mandag kl. 22.00 på Kanal 5.
Genre Realityshow
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Man kunne næsten have mistænkt folkene bag Kanal 5 og dermed SBS’s nye realityserie ’Kongerne af Marielyst’ for at være hyret af en dybt kulturkonservativ mafia, der ønsker at tilsvine rigets ungdom i en sådan grad, at alle kan se, at der er behov for at gøre noget ved tingenes tilstand.

For de otte deltagere, der såvel etnisk som seksuelt og typologisk er forholdsvis repræsentative for vort samfund, som det tager sig ud just nu, er kvintessensen af alle de fordomme, man overhovedet kan mobilisere om ’de unge’:

De drikker som huller i jorden. De knalder til højre og venstre. De tænker kun på sig selv, vil hele tiden være i centrum og har en almendannelse, der får en understimuleret orangutang til at fremstå som Walter Benjamins åndelige tvilling.

Ingen fine fornemmelser
Til gengæld er der voldsomt meget gang i dem. De har ingen fine fornemmelser. Og de er ikke bange for at sige deres mening.

Lige akkurat derfor passer de perfekt til den type skod-tv, som realitygenren leverer.

LÆS ARTIKELNu starter den store danske reality-krig

Thi uden overhovedet at anstrenge sig og tænke den mindste smule over det skaber de konstant konflikter og fortællinger, der som en brusende elv driver den overordnede og dybt ligegyldige historie frem mod sin tømmermandsplagede afslutning.

Regulært samleje for åbent kamera

Konceptet er som følger: Otte unge, fire af hvert køn, er blevet indlogeret i et sommerhus på Falster. Et af de dyre med spabad og masser af plads.

Det startede med lidt bare bryster. Og nu er selv regulært samleje for åbent kamera ikke længere et tabu.

De er også blevet udstyret med VIP-kort til alle byens diskoteker, og opgaven går nu ud på at score løs. Enten internt eller ude i byen. Hele svineriet filmes. Også hvis det skulle lykkes at få lokalt kød på krogen.

Dermed er vi skridtet videre end i ’Paradise Hotel’, hvor fokus trods alt hovedsagelig var internt. Men sådan er logikken i genren. Ethvert tiltag eller enhver fortsættelse skal være tanden mere ekstrem end sin forgænger.

Det startede med lidt bare bryster. Og nu er selv regulært samleje for åbent kamera ikke længere et tabu.

Noget for enhver smag

Man fornemmer, at de deltagende unge er castet med stor omhu og dygtighed.

Der er noget for enhver smag fra søde nordjyske Tommy ’Fissan’ og lidt naive storbarmede Kirstine ’Babe’ over lige lovlig glade Walid ’Knaldperlen’ og til regulært uudholdelige og øretæveindbydende typer som Kenneth ’X’ og præmienarcissisten Elias ’Prada’.

LÆS OGSÅRealitystjerner gør karriere som genbrug

Med et par mere fornuftige og reflekterede typer indimellem. Og disse typer er sat sammen for at brage eller smelte sammen og skabe knas, knald eller kaos på skærmen.

Alkoholbombet baghoved og en grim smag i munden

I første afsnit blev deltagerne og projektet – de unge skal indimellem druk, hor og sang arbejde lidt for føden – præsenteret, og både klicheer og potentielle konflikter stod i kø for at komme til.

Fælles for de unge er, at de kun tænker på at feste, og hvad deraf følger. På den måde er de sådan set rene i hjertet, hvis hjertets renhed er at ville ét

Forskellene blev understreget, grænser stipuleret. Så ingen kan være i tvivl om, hvad der venter.

Fælles for de unge er, at de kun tænker på at feste, og hvad deraf følger. På den måde er de sådan set rene i hjertet, hvis hjertets renhed er at ville ét.

Men projektet er også grænsesøgende i sin renlivede hedonisme og et modbillede til dagliglivet. Den permanente fest på ene side. Og dens omkostninger, når arbejdet skal udføres med alkoholbombet baghoved og en grim smag i munden.

Anmelderen hadede hvert minut
Denne anmelder skal ikke lade nogen i tvivl om, at han hadede hvert et minut af første afsnit. Men kan sandelig også godt se formatets indlysende kvaliteter.

For der er smæk for skillingen og noget at snakke om i spisefrikvarteret.

Desværre kan jeg ikke lade være med at sende nostalgiske tanker tilbage til dengang, dansk ungdomsfjernsyn var tankevækkende på den reflekterede måde og ikke puerilt grænsesøgende som, ja sgu, uopdragne møgunger.

Annonce
 

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Internationalt
27. maj. KL. 09.40

Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig

Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe