Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
The Laughing Boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ - af stentøj, kunne ikke hedde andet, end den gør - sådan som den storgriner.
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|





Forsker: 'Vild med dans' er rigtig godt at snakke til
Populært. Årets 'Vild med dans' starter i aften klokken 20.00. Værter er igen Claus Elming og Christiane Schaumburg-Müller. - Foto: MikkelTjellesen / TV 2
TV 2's populære danseprogram har premiere på 8. sæson i aften. Nu med semikendte.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
De er med i årets 'Vild med dans'
Der er tilsyneladende ingen grænser for, hvor mange gange vi danskere gider se det samme underholdningsprogram på tv. Igen og igen.
TV 2 har i aften premiere på 8. sæson af 'Vild med dans'. TV3 blændede i mandags op for 14. sæson af 'Robinson-ekspeditionen'. Og samme kanal har lige nu casting til 'Paradise Hotel's 8. sæson.
Men hvorfor bliver vi ved med at klikke ind på tv-kanalernes medieføljetoner? Først og fremmest, fordi vi, især med 'Vild med dans', føler os trygge ved de ting på skærmen, vi kender, siger film- og medieforsker Anne Jerslev fra Københavns Universitet.
»'Vild med dans' er et slidstærkt program, fordi det bliver sendt fredag aften, så familien kan samles om det. Samtidig er det slidstærkt, fordi programmet både skaber repetition og fornyelse. Det er historien om en transformation, om celebrities som skal lære noget og blive gode til noget, de ikke kan i forvejen«, siger Anne Jerslev.
Glamourøst univers
Hun har forsket specifikt i 'Vild med Dans'. Hun har også lavet kvalitative interview med 16 kvinder om, hvorfor de fortsat bliver ved med at tænde for fjernsynet, når kendte mennesker bevæger sig ud på dansegulvet.
»Både de gymnasieelever og de ældre kvinder, jeg har talt med, ser 'Vild med dans' i en familiesammenhæng. De kan så godt lide programmet, fordi de kan sidde og snakke med hinanden sammen samtidig med, at de ser det. De flyder ind i det her glamourøse univers, og på samme tid kan de fuldstændig uhæmmet komme med deres smagsreferencer til kjolerne eller til om nogle af deltagerne har for stor en krop til at kunne danse godt«, siger Anne Jerslev.
Hun pointerer, at vi både griner med og af deltagerne i 'Vild med dans'. Og det vil vi også gøre, når aftenens nye sæson bliver skudt af. Denne gang med en broget flok af kendte, semikendte og helt ukendte danskere som deltagere.
For eksempel dyster Lene Espersens lillesøster, en ukendt vejrpige, en kvindelig ski-cross-løber og en nyuddannet skuespiller mod bl.a. Tommy Kenter, Al Agami, Pia Allerslev og Hella Joof.
FOTOHer er de - årets deltagere i 'Vild med dans'
Kendisser er vejen til succes
På dommersiden af programmet er der også i år en prominent og højprofileret tilføjelse. Den kongelige balletmester Nikolaj Hübbe skal sidde i dommerpanelet sammen med tre velkendte ansigter, Anne Laxholm, Britt Bendixen og Jens Werner.
Men er det nok til, at danskerne - igen - vil sidde klinet til skærmen fredag efter fredag?
»Kendte mennesker skaber en forhåndsforventing til programmet. Og de får seerne til at identificere sig med programmet«, siger Anne Jerslev.
Jamen i år i 'Vild med dans' er der jo netop tale om en masse deltagere, der ikke er kendte?
»Det er klart, at der var flere kendte med, lige da programmet startede i 2005. Men jeg tror stadig, man vil se det, selv om der denne gang ikke lige er de fem celebrities med, hvor man siger 'wow'. Tænk bare på Joachim B. Olsen, som dystede for et par år siden. Jeg er overhovedet ikke inde i kuglestødernes verden, men det var da fantastisk at se, at sådan en tung mand kunne danse så let. Og han blev vildt populær efterfølgende«, siger Anne Jerslev.
'Vild med dans' - sæson 48?
En anden dansk medieekspert, Roger Buch, forskningschef på Journalisthøjskolen i Aarhus, mener også, at 'Vild med dans' i fremtiden vil tiltrække et stort dansk tv-publikum. Han pointerer, at danskerne i det hele tager ser mere og mere tv.
»Fra 2007 til 2010 steg danskernes tv-forbrug med 50 minutter fra to en halv time til tre timer og 20 minutter. Der er dog langt op til amerikanerne, som nærmer sig fem timers daglig tv-forbrug. Også i USA ligger gentagelser af programmer i top. 'American Idol' har i de seneste otte år været det mest sete tv-program i USA. Så øjensynligt er der ingen grænser for hverken tv-forbrug eller gentagelser af diverse konkurrence-programmer«, siger Roger Buch.
Med andre ord kan vi godt læne os tilbage i sofaerne og forvente, at 'Vild med dans - sæson 48' på et eller andet tidspunkt vil løbe over skærmene. Eller hvad?
»Så længe der er seere, vil der også være 'Vild med dans'«, siger Anne Jerslev, der dette efterår udgiver flere forskningsartikler om seermagneten på TV 2.
Hvem glæder du dig selv mest til at se i denne sæsons 'Vild med dans'?
»Hella Joof. Jeg er totalt nysgerrig efter at se Hella Joof. Hun er jo en fandenivoldsk kvinde. Det bliver spændende at se, hvor meget hun kan gebærde sig«.
'Vild med dans' har premiere fredag 9. september klokken 20.00. Værter er Christiane Schaumburg-Müller, der første gang gjorde sig bemærket i TV3's dramaserie '2900 Happiness', og den tidligere NFL-kommentator Claus Elming.
Se også
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Godsejer mister alt ved storbrand
Lynnedslag får historisk gods til at gå op i flammer.
Enhedslisten er positiv over for danske styrker i Mali og Golan
Pyh: I dag kan vi få årets hidtil varmeste dag
Kolleger reagerer med chok og sorg over 'Tony Sopranos' død
James Gandolfinis pludselige død får de sociale medier til at koge.
Mindst 65 oprørere i Syrien er fra Danmark
Svensk fodboldlegende i kort comeback sammen med sønnen
Fødevarestyrelsen advarer om salmonella i minimajs
Producenten Presmann Danmark trækker minimajsene tilbage.
Ny jazzklub på havnefronten siger nej tak til offentlige kroner
Bankerne vil slå det billige dankort ihjel
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
20. jun. KL. 09.05 TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer
29. maj. KL. 08.47 TV Eksklusivt på politiken.dk: Se Laid Backs nye musikvideo