Annonce
Medier 27. sep. 2011 KL. 19.13

Danskerne: Qvortrup & co fylder for meget

Politiske kommentatorer er underholdende, men gør også politik til et spil.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kommentatorerne fylder for meget og gør politik til et spil om vælgernes gunst. Det mener danskerne ifølge en meningsmåling lavet af YouGov for Infomedia.

Mens 49 procent af danskerne erklærer sig enige i påstanden om, at kommentatorerne fylder for meget, er det kun 13 procent af danskerne, som er uenige i den påstand. Resten er hverken enige eller uenige, viser undersøgelsen, hvor 1.013 danskere er blevet spurgt i valgkampens første dage.

Dermed slutter befolkningen sig tilsyneladende til de mange medieforskere og klummeskrivere, som har stået i kø for at skælde ud på de politiske kommentatorer, der blandt andet er blevet betegnet som ’dødsgardister’ i denne avis.

Selv om de politiske kommentatorer generelt forsvarer nødvendigheden af deres fag, er flere af dem faktisk enige i, at grænsen er ved at være nået. Ikke mindst fordi kommentatorer fylder meget på TV 2 News og på dagbladenes websites.

»Politik er også et spil, og det er man nødt til at tage højde for, hvis man skal have en reel vurdering af, hvordan politik bliver udformet, men vi skal selvfølgelig passe på med, at vi ikke bliver for dovne og ringer til kommentatorerne for at få fyldt fladen i stedet for at få fat i de politikere, som rent faktisk tager beslutningerne, og tvinge et svar ud af dem«, siger Mette Østergaard, som er politisk redaktør og kommentator på Politiken.

Behov for kommentatorer

Samtidig viser målingen, at danskerne oplever, at kommentatorerne gør politik lidt sjovere og mere forståeligt.

»Det sidste glæder mig usigeligt, for i højstemte stunder vil jeg gerne se mig selv som en, der er med til at gøre, at den politiske interesse i det her land fremmes. Om ikke andet så synes jeg, at jeg og mine kolleger godt kan tillade os at skrive det på listen over fortjenester,« siger Henrik Qvortrup.

LÆS ARTIKELQvortrup spiste stråhat med risotto og rødvin

Nej, I gør det mere forståeligt og underholdende, men der er flere vælgere, der siger, at I gør dem mindre interesserede i politik end omvendt. Hvad siger du til det?

»O.k., så vil jeg sige, at jeg glæder mig meget over, at vi gør politik mere forståeligt og spændende«.

Skal man ikke lytte til befolkningen, når de siger, at de er ved at have fået nok?

»Man kan sagtens diskutere doseringen, men antagelsen om, at man bare skal lade, som om verden hænger sådan sammen, som politikerne siger, er temmelig naiv. Derfor er der behov for nogen, som er et fortolkende og pædagogisk mellemled«, siger Henrik Qvortrup.

Kommentatorne fylder meget på News
På DR skelner politisk redaktør Ask Rostrup mellem nichemedier som TV 2 News og DR Update og så de mest sete programmer på DR og TV 2.

Jeg tager det som en kompliment, at folk ikke synes, jeg er kedelig, for politik skal ikke være en lukket fest for de indviede på Christiansborg

Henrik Qvortrup

»Jeg er lidt træt af diskussionen, som med slavisk sikkerhed kommer efter et valg. Hvis du kigger på de store brede flader på DR 1, P3 og P4, har vi lavet enorme mængder af valgdækning uden kommentatorer. Politikerne er virkelig kommet til orde i partilederrunder, i dueller, temadebatter og TV-avisen, hvor der kun i løbet af hele valgkampen var seks-otte indslag med kommentatorer. Problemet er, at kritikerne slet ikke kan løsrive sig fra News, hvor kommentatorerne fylder sindssygt meget«.

Er det urimeligt at sige, at kommentatorerne dominerede dit program ’Kandidaterne’ på DR 1?

»Det kan man godt argumentere for. Ideen bag programmet var, at politikerne fik lov at fylde rigtig meget i de andre programmer. Og så havde vi et enkelt program, hvor vi snakkede om valgkampens anatomi med to eksperter, der rent faktisk har arbejdet tæt sammen med kandidaterne«, siger Ask Rostrup.

Gør det ikke indtryk, at folk siger, I fylder for meget?

»Hvis du spurgte danskerne, om der er for mange spindoktorer, ville 80 procent sige, at der er for mange i dansk politik, selv om det er notorisk forkert. Der er sket en professionalisering af det politiske liv, som har været tiltrængt længe, og som politikerne har brug for. Der har vi måske samme status som spindoktorer i befolkningen. Man vil gerne vende tilbage til den gamle forsamlingshus- og Morten Korch-idyl, hvor det var meninger mod meninger, men sådan er virkeligheden bare ikke længere«, siger Ask Rostrup.

Meningsmålinger dominerer
I løbet af valgkampen er de politiske kommentatorer specielt blevet kritiseret for at overfortolke meningsmålinger.

En spritny opgørelse fra Infomedia viser, at kommentatorerne i høj grad havde fokus på netop meningsmålingerne. 53 procent af deres analyser og indslag omtalte meningsmålinger, konstaterer analysechef Lasse Skjoldan fra Infomedia.

LÆS ARTIKELKommentatorer og målinger drukner valget

»De substantielle politiske emner er langt nede på kommentatorernes dagsorden i forhold til procesemner, såsom meningsmålinger, alliancer og blokpolitik«, siger Lasse Skjoldan.

Han mener, at kommentatorernes fokus på udslagene i målingerne er et problem, fordi den statiske usikkerhed ofte er større end dag til dag-ændringerne.

»Problemet opstår, når det politiske spil udelukkende bedømmes ud fra dagens meningsmålinger«, siger Lasse Skjoldan.

Ligner en parodi
Analysen er foretaget af Infomedia ved at gennemlæse og gennemse indslag og analyser i tv og dagblade i perioden fra valgets udskrivelse 26. august frem til den første exitpoll på valgdagen.

Flere af kommentatorerne medgiver, at meningsmålingerne tog overhånd.

»De kan være fortræffelige, hvis man bruger dem rigtigt, fordi det er en platform for at diskutere alt muligt. Men jeg er med på, at det nemt kan ligne en parodi, når vi overfortolker målinger, hvor udsvingene ligger inden for den statistiske usikkerhed, og som samtidig stritter i alle mulige retninger«, siger Henrik Qvortrup.

Engell er bedst
YouGov har også spurgt vælgerne, hvilken af de politiske kommentatorer som er henholdsvis bedst, mest underholdende og mest troværdig. De 1.013 adspurgte er blevet bedt om prioritere mellem syv udvalgte kommentatorer fra dagblade og tv.

Her vinder Henrik Qvortrup i kategorien underholdningsværdi, mens han bliver vurderet som næstbedst side om side med DR’s Ask Rostrup. I kategorien troværdighed kommer han lige efter Jyllands-Postens Ralf Pittelkow.

LÆS OGSÅMichael Kristiansen: Min bullshit-detektor er indstillet på kommentatorer

»Jeg tager det som en kompliment, at folk ikke synes, jeg er kedelig, for politik skal ikke være en lukket fest for de indviede på Christiansborg«, siger han.

Kan almindelige danskere vurdere, hvem der har den saglige ekspertise?

»Det kan da godt være, at de misser de finere nuancer, men tilbage står, at det er dem, der er mine kunder. Jeg vil hellere have gode karakterer af danskerne end af journalistmiljøet«, siger Qvortrup.

Engell er mest troværdig
Mens Henrik Qvortrup bliver vurderet som mest underholdende, vinder Hans Engell i kategorien bedst og mest troværdig. Det er han ikke utilfreds med.

»Tusinde tak. Det var dejligt at høre. Jeg er den eneste kommentator, som selv har været minister, men jeg tager ikke stilling. Jeg kommenterer, om politikerne agerer professionelt, om der er sammenhæng mellem ord og handling, og om de håndterer det mediemæssigt dygtigt«, siger Hans Engell.

LÆS OGSÅMeningsmålingtyranniet skal ties ihjel

Burde de ikke straffe dig for at sige, at nu kommer valget en masse gange?

»Lars Løkke har selv ændret sin beslutning om, hvornår valget skulle udskrives, flere gange undervejs. Så når landets statsminister ikke kan finde ud af, hvornår der skal udskrives valg, hvordan skulle vi andre så kunne det«, lyder Hans Engells modspørgsmål.

En fis i en hornlygte

I DR mener Ask Rostrup ikke, at man kan tage den type målinger alvorligt.

»Det er misvisende.«

Du er rystet over borgerne?

Jeg har altid syntes, at den type målinger er en fis i en hornlygte.

Ask Rostrup, politisk redaktør DR

»Ja, jeg ved, hvem der har en journalistisk tyngde og en analytisk kompetence, og hvem der har det i knap så høj grad. Det bliver en skønhedskonkurrence, som ikke har den store kvalitative bund«, siger Ask Rostrup.

Er det ikke præcis det samme, medierne selv gør, når vi lader vælgerne give ministrene karakterer?

»Jo, jeg har altid selv syntes, at den type målinger er en fis i en hornlygte«, siger Ask Rostrup.

Tilbage på Politiken er politisk redaktør Mette Østergaard fortrøstningsfuld, selv om hun er bundprop i troværdighedsmålingen. Hun har nemlig kun fungeret som politisk kommentator siden august.

»Det tager jeg helt roligt. Jeg er oppe imod højt profilerede folk, der har kommenteret i mange år. Det tager år at bygge sådan en gennemslagskraft op«, siger Mette Østergaard.

FACEBOOK
Bliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Internationalt
27. maj. KL. 09.40

Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig

Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe