Annonce
Medier 2. nov. 2011 KL. 10.24

Gråbøl: »Den sweater fik for meget magt«

Politiken tog med det sweaterelskende britiske publikum til premiere på ’The Killing ll’.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Biografen er pakket til sidste røde sæde.

Forventningen sitrer i luften hjulpet godt på vej af en kæmpestor version af Sofie Gråbøl, der toner frem på lærredet iført lommelygte og sammenbidt udtryk.

I Danmark fik anden del af ’Forbrydelsen’ sin premiere på den lille skærm, men i London er den prisbelønnede danske serie ventet med så meget længsel og spænding, at den får forpremiere i britisk films ypperste institution, Bafta’s, biograf.

LÆS OGSÅ Britisk succes overvælder Sarah Lund

Siden ’Forbrydelsen’ første gang blev vist på britisk tv sidste år, har Sarah Lund, hendes fortrædeligheder og ikke mindst den evige sweater taget briterne med storm.

Det, der startede som et marginalt program for feinschmeckere udviklede sig til lidt af en landeplage, og pludselig kunne briterne slet ikke få nok af det danske drama, dansk krimi, dansk design og Sarah Lunds København.

’Forbrydelsen’ skilte sig ud
Hovedpersonen selv, i form af Sofie Gråbøl, var i selskab med producer Piv Bernth mødt op for at følge serien godt på vej og svare på spørgsmål fra publikum.

»Serien er ansvarlig for, at briterne holdt op med at diskutere deres børns uddannelse ved middagsselskaber over hele landet og stedet for begyndte at diskutere ’The Killing’«, sagde Richard Klein med henvisning til seriens engelske titel. Han løftede også sløret for, hvordan det var kommet i stand, at BBC 4 udvalgte ’Forbrydelsen’ til at være en serie, der skulle sendes på stationen.

Holdet, der udvælger programmer, sætter sig en hel dag med popcorn i et mørkt lokale og ser en hel stak dramaer igennem.

»Efter den dag skilte ’Forbrydelsen’ sig helt klart ud. Efter bare et enkelt afsnit stod det klart, at der var tale om skuespil i særklasse og en helt særlig historie«, siger han.

LÆS OGSÅ Sarah Lund har bedåret briterne - nu følger USA

Så løber den første intense times ’Forbrydelsen’ over lærredet.

Sarah Lund er tilbage i København. Efter en deroute som toldbetjent bliver hun hentet ind igen af sin fåmælte chef, Brix, og dramaet kan nu begynde for alvor.

Med politiske forviklinger, militære intriger og Sarah Lund i en ny rød sweater.

Dén sweater
Da rulleteksterne bekendtgør, at det første afsnit er slut, er det et af de første spørgsmål, der melder sig.

»Hvad skete der med den anden sweater?«.

Sofie Gråbøl tager det pænt.

»Den sweater fik for meget magt. Det var nærmest den, der havde mig på, og ikke omvendt. Så derfor fik den lov til at ligge«, siger hun.

LÆS OGSÅ Dansk kæmpe-succes åbner døre for tv-samarbejde

Er der ikke noget, vi kan gøre eller sige for at få jer til at blive ved, please? Handler det om penge?

Reporter ved den britiske premiere på 'Forbrydelsen ll'

Men hun afslører dog senere, at det ikke varede mere end 3-4 afsnit, inden den kom tilbage på igen.

Og at sweateren har gjort et uudsletteligt indtryk på briterne, er der ingen tvivl om.

»Har Sarah Lund sweater på i den tredje serie, som I er ved at optage nu, og hvis hun har, hvordan ser den så ud?«, vil en journalist fra det britiske mode- og celebritymagasin Grazia gerne vide.

En ny Miss Marple
Publikum er en blanding af danske og britiske fans samt britiske journalister, der er interesserede i det danske fænomen.

Da Piv Bernth afslører, at ’Forbrydelsen’s sidste afsnit havde en seerandel på over 70 procent, går der et hørligt gisp igennem publikum. Den slags tal er man ikke vant til i Storbritannien.

Der er lige dele interesse for, at DR nu er i gang med at optage tredje del af sagaen om Sarah Lund, og skuffelse over, at både Sofie Gråbøl og Piv Bernth fastholder, at det bliver det sidste, vi får at se til den danske efterforsker.

»Vi er slet ikke vant til her i Storbritannien, at man stopper noget, der har så fantastisk succes. Er der ikke noget, vi kan gøre eller sige for at få jer til at blive ved, please? Handler det om penge«, vil tv-redaktør for den britiske avis The Daily Telegraph Neil Midgley vide.

LÆS OGSÅ Powerkvinder overtager nye tv-serier

Men Sofie Gråbøl er ikke sådan at overtale.

»Jeg har det princip, at hvis noget virker, så skal man ikke gå tilbage til det. Det er bedre at stoppe, mens folk gerne vil have mere«, siger hun.

Men medgiver så, måske bare for at holde håbet i live, at hun måske vil overveje at vende tilbage til Sarah Lund om 15-20 år.

»Hun kan blive en slags ny Miss Marple«, griner hun.

BBC 4 viser ’The Killing II’ her i løbet af efteråret og har også allerede købt ’Borgen’ fra DR.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Internationalt
27. maj. KL. 09.40

Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig

Stigende kriminalitet og nedskæringer i politi får kvinder i Detroit til at tage våbenkurser.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe