Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





19-årig fik ransaget hjem i jagten på nettets pirater
Pirateri. »Jeg har hentet 50 film ned i løbet af fire år. Jeg har travlt med mit studium og arbejde og slet ikke tid til at være bagmand for noget«, siger 19-årige Halfdan Timm, der i denne uge fik konfiskeret sin computer af politiet. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)
RettighedsAlliancen har meldt jurastuderende Halfdan Timm til politiet for ulovlig piratkopiering.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Se trailer til coen-brødrenes nye film 'Inside Llewyn Davis'
TV Skoleelev overlevede tornadoen: »Det lød bare bump, bump, og så røg taget af«
TV Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
TV Se de vilde billeder: Bilist filmede tornadoen på nært hold
TV Oklahomas guvernør: »Vores hjerter er knust«
TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
TV Se traileren til 'Zaytoun'
TV Se traileren til 'Fast and furious 6'
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:19-årige Halfdan Timm fik at vide, at han var mistænkt for piratkopiering, sigtet efter en paragraf, der kan give op til seks års fængsel, og at hans hjem skulle ransages.
Kort tid efter stod de i lejligheden. Den ene betjent tog gummihandsker på, og Halfdan Timm forklarede, at han havde cirka 50 piratkopierede dvd'er i en trækasse, han engang havde lavet i sløjd. Han pegede dem også frem til sin computer, hvor han havde omkring 1.000 ulovligt kopierede musiknumre.
LÆS OGSÅAntipirater vil lukke for ulovlig musik
Betjentene begyndte at undersøge resten af lejligheden.
En række ransagninger
Ransagningen i Aarhus er blot en af en række sager, som RettighedsAlliancen, tidligere kendt som Antipiratgruppen, har indledt mod formodede bagmænd, der gør film og musik tilgængeligt på piratkopieringssider.
Sidste uge meddelte RettighedsAlliancen, at de sammen med internationale kolleger havde optrævlet en såkaldt releasegruppe, der kaldte sig Afterdark, og indledt en retssag mod et dansk medlem af gruppen, der er anklaget for at sprede piratkopierede film.
LÆS OGSÅNetpirater er blevet bedre til at sløre deres spor
Desuden har de i begyndelsen af november ransaget hjemmet hos en person, der på nettet er kendt som Keffisos, og som er anklaget for at have uploadet flere hundrede danske film til nettet.
Mistænkt for at være bagmand
Om sagen mod Halfdan Timm forklarer RettighedsAlliancen, at han ligeledes er mistænkt for at være bagmand.
»Med bagmand mener vi en, der står bag fildelingstjenester. Vi faldt over ham i forbindelse med vores efterforskningsarbejde og har anmeldt det til politiet«, siger Maria Fredenslund, der er leder af RettighedsAlliancen.
For åbenmundet
Da Politiken fortæller den anklagede, at han er mistænkt for at være bagmand, udbryder han:
»Så bliver de sat'me skuffede. Jeg har hentet 50 film ned i løbet af fire år. Jeg har travlt med mit studium og arbejde og slet ikke tid til at være bagmand for noget«.
LÆS OGSÅNetpirater ønsker at overholde loven
I stedet mener Halfdan Timm, at han bliver ransaget, fordi han er for åbenmundet.
Hvad er du for en type?
Mens den ene politimand gennemgik alt fra køleskab, undertøj og sofapuder, begyndte den anden at udspørge Halfdan Timm. Hvor længe har han piratkopieret? Hvad kender han til fildelingssiden nxtgn.org?
Halfdan Timm afgav sit brugernavn til en fildelingsside, og politimanden viste ham kopier af indlæg, han havde skrevet på siden. Blandt andet en guide til danske fildelingstjenester.
Hvad er han for en type? Har han et job, spørger betjenten. Jo, han er 19 år, jurastuderende og flyttede hjemmefra 1. oktober, forklarede han. Den anden betjent blev ved med at lede efter it-udstyr.
Underviser i anonymitet
De lovovertrædelser, som Halfdan Timm har indrømmet, gør tusinder af danskere sig skyldige i daglig. De henter film og musik ned til privat brug uden at betale for det. Og det kan de normalt gøre ganske ubemærket.
Oven på en række fejlslagne retssager mod private fildelere har RettighedsAlliancen besluttet sig for kun at gå efter de store fisk i piratdammen.
LÆS OGSÅNetpirat dømt til at betale 150.000 kr. for 'Sorte Kugler'
Men sådan en er Halfdan Timm ikke, siger han. Han uploader ikke ulovligt materiale og står ikke bag nogen fildelingssider.
Kritiserer antipiraterne
Til gengæld driver han hjemmesiden gratisfilm.info, hvor han guider til, hvordan man kan surfe på nettet uden at kunne spores, og hvor man nemmest finder piratkopieret musik. Han mener, at anklagen for piratkopiering er et middel til at få ham ned med nakken, fordi han kritiserer antipiraterne:
»Jeg har ytret mig offentligt negativt om dem og deres mafialignende metoder, og det må jeg så betale for nu«, lyder hans forklaring.
Det afviser Maria Fredenslund:
LÆS OGSÅ18 millioner pirater vælter Frankrig
»Jeg var ikke klar over, at han kritiserede RettighedsAlliancen. Men vi kan se, at han underviser andre i at bryde loven og maskere sig på nettet. Han er en af dem, der helt bevidst bryder loven«, siger lederen af RettighedsAlliancen.
»Vi mener, at der var tale om noget, der var så groft, at det skulle behandles inden for politiet. Vi anmelder flere og flere for den slags«.
Farvel computer, goddag retssag
Ransagningen sluttede. Politiet konfiskerede computeren og de brændte dvd'er. Halfdan Timm gav betjentene en plastikpose og fik lov at beholde sin trækasse. Til gengæld skal han vinke farvel til sin computer på ubestemt tid. Et halvt år, siger betjenten ifølge Halfdan Timm.
Hos Fyns Politi, der tager sig af sagen, forklarer vicepolitikommissær Gunnar Hansen, at der i hvert fald går et par måneder, inden de har fået undersøgt computeren. Så skal det vurderes, om den kan leveres tilbage - og så skal Halfdan Timm sandsynligvis for retten.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
Sporene fra brutalt drab i Virum er blevet kolde
Politiet håber, at kvindemorder atter begår en forbrydelse et eller andet sted i Europa. En anholdelse kan afsløre ham.
Anders Fogh: Birthe Rønns minister-exit var skæbnens ironi
Myndigheder nedjusterer antallet af dræbte i tornado
24 er indtil videre fundet dræbt i forstad til Oklahoma City.
DR har fundet næste års grandprix-boss
Det bliver den 47-årige producer Pernille Gaardbo, som stå for Danmarks grandprix-værtskab.
Live fra lægeklinik: »Jeg skulle gerne være gravid i 8. uge, men nu har jeg blødt«
Borgerlige vil rulle dagpengeaftale tilbage efter valget
Comeback efter kræftsygdom: Michael Douglas måtte knibe en tåre i Cannes
Den 69-årige stjerne måtte stoppe sin talestrøm foran den internationale presse.
Halvvejs færdig: Nu flytter byggepladsen ved Nørreport
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste Medier
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie