-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





DR sender HD-togture som pausefisk
Fut. Sådan har du aldrig fået din togtur før. Med mindre du er lokomotivfører, selvfølgelig. - Foto: Theis Mortensen, DR
DR HD fylder sendefladen med lange togture rundt i det danske land.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Afstemning
Skal du se tog-tv?
Ja
Nej
Måske
Danmarks Radio har en helt speciel julegave til de danske togentusiaster: 10 optagelser i HD-kvalitet fra de danske togskinner, filmet ud af lokomotivførerens forrude.
Turene sendes om formiddagen på DR HD i juledagene, første gang 23. december. Den første udsendelse dækker den over fem en halv time lange tur fra København H til Frederikshavn.
To DR-medarbejdere har tøffet landet rundt for at få optagelserne i hus, og det lunefulde danske vejr har betydet, at de har måttet aflyse ture og kassere optagelser flere gange undervejs.
SKRIV:Er tog-tv fedt eller fjollet?
Her er togturene, der vises på DR HD
»Projektet har haft en lang fødsel, og vi har været voldsomt udfordret. Ikke kun på grund af vejret, men også fordi det skulle passe ind i DSB's planlægning. De skulle skaffe en ekstra lokomotivfører til turene, der sikrede, at vi ikke forstyrrede føreren eller var til fare for togsikkerheden«, siger journalist Karen Nielsen, der står bag togserien sammen med producer Torsten Egesten.
Lang, smuk norsk togtur er forbilledet
DR har hentet inspiration hos den norske film 'Bergensbanen', der blev sendt direkte på norsk tv for et par år siden og blev et omgående kulthit, også på nettet.
I 'Bergensbanen' havde man udstyret et tog på den smukke strækning mellem Bergen og Oslo med kameraer, og hele 1,2 millioner nordmænd fulgte med på den syv timer lange tur.
Togturen blev sidste år sendt på DR 2 under titlen 'Fra Bergen til Oslo - på orkesterplads'.
LÆS ARTIKELLaaaang togtur hitter på nettet
»De folk, der lavede 'Bergensbanen' filmede med et større kamere end os, men til gengæld har de filmet en smule skævt. Det var magtpåliggende for mig, at vi skulle filme fuldstændig centralt på skinnerne. Så vi brugte et mindre kamera, der blev sat fast ved forruden med sugekop eller stang, og som lokomotivføreren kunne kigge henover«, fortæller Torsten Egesten.
DOWNLOADHent 'Bergensbanen' her (eksternt link)
For at undgå snak fra førerrummet på optagelserne placerede DR-folkene mikrofonen et andet sted i toget, typisk i pantryet togets køkken, for at sikre den ægte toglyd.
Turene vises med sædvanlige DSB-pauser
Togturene rundt i det danske skinneland bliver som udgangspunkt vist i realtime.
Det betyder, at der ikke klippes mellem stationerne, så når et tog holder pause, filmer kameraet videre.
Dog med enkelte undtagelser. Som for eksempel på turen mellem København og Frederikshavn, hvor toget vendes i Aarhus.
»Vi vil vise DR HD's seere, hvordan turen opleves fra lokomotivførerens synspunkt. Det skal være så livagtigt som muligt. Derfor fjerner vi heller ikke klatter fra forruden, hvis toget rammer et insekt. Især på turen op til Frederikshavn var der en del fluer og andet kravl«, fortæller Karen Nielsen.
Moderne pausefisk i HD
I Tyskland har tv-kanalen NDR haft pæn succes med at vise togture om natten fra nogle af landets smukkeste strækninger.
På samme måde er DR's togprojekt tænkt som en slags pausefisk i HD-sendefladen ligesom de sovende børneværter på DR Ramasjang.
»Vi viser togturene på tidspunkter, vi normalt ikke sender. I juledagene sender vi i formiddagstimerne, men senere vil vi formentlig også sende turene sent om natten eller i dagtimerne. Det ligger ikke helt fast endnu, men det bliver i hvert fald ikke i den bedste sendetid«, siger DR HD's kanalredaktør Henrik Birck.
LÆS OGSÅNorsk tv viser 134 timers uafbrudt sejltur
Hos DR bliver man i øvrigt ikke ked af det, hvis seerne lader sig futte ind i drømmeland.
»Jeg prøvede selv at se 'Bergensbanen', men faldt hurtigt i søvn. Det er fantastisk falde-i-søvn-tv. Der er noget tranceagtigt, men samtidig dragende over at se verden gennem en togrude«, siger Torsten Egesten.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Sareen udgiver kontroversiel børnebog: Fuck og Ludere i Kardemommeby
Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform
Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.
32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt
Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.
Er Facebook virkelig en kræftsvulst?
Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
For filmindustrien er festivalen i Cannes årets hårdeste arbejdsdage.
Banker lokker konfirmander med høje renter
Zornig stopper som børnerådsformand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Banker lokker konfirmander med høje renter
Gedekølle med citron og persille