Annonce
Annonce
Annonce
Medier 25. nov. 2011 KL. 12.07

Danmarks Radio giver op over for 'Vild med dans'-finalen

DR flytter den genoplivede klassiker 'Her er dit liv' fra sendeplanen i aften.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Nu skulle det endelig være.

Efter, at Danmarks Radio hver fredag igen og igen har måttet se TV 2's populære program 'Vild med dans' løbe med alle seerne, skulle det nu være slut.

Med lanceringen af den gamle DR-klassiker 'Her er dit liv', ville Danmarks Radio endegyldigt at gøre op med TV 2's dominans i prime time fredag aften. 'Her er dit liv' skulle slå det tilsyneladende evigtgyldige succeskoncept 'Vild med dans' af banen.

Men sådan er det ikke gået. Derfor flytter DR i aften programmet, så det ikke bliver sendt samtidig med 'Vild med dans'-finalen.

I stedet bliver programmet vist i juledagene.

LÆS ARTIKELDR genopliver klassikeren 'Her er dit liv'

Gæst flyves ind i privat jetfly
Der var ellers lagt i støbeskeen til en massiv folkelig appeal, da DR valgte at støve 1980'er-succesen 'Her er dit liv' af.

2011-versionen af programmet, som indtil videre er blevet sendt to gange med Puk Elgård som vært, byder dog på mere tempo og flere gæster end i de gode gamle dage, da Gregers Dirckinck-Holmfeld var styrmand.

Men DR holder fast i konceptet med at kidnappe gæsten samme dag, som programmet bliver optaget, og så flyve vedkommende ind i studiet med programmets private jet. Indtil videre har skuespilleren Niels Olsen og produceren Remee været gæster i 'Her er dit liv'.

I den udgave af 'Her er dit liv', der skulle have været sendt i aften, er det sangeren og skuespilleren Peter Frødin, der får sit liv gennemgået.

»Vi synes, at det er ærgerligt for programmet, at det bliver sendt lige over for 'Vild med dans'. Mange af de samme mennesker, der gerne vil se 'Vild med dans'-finalen, er også de samme mennesker, der er målgruppen til 'Her er dit liv'. Derfor rykker vi programmet til en dag i juletiden«, siger Jan Lagermand Lundme, der er underholdningschef på Danmarks Radio.

LÆS OGSÅForsker: 'Vild med dans' er rigtig godt at snakke til

'Vild med dans' er fantastisk
Tidligere har DR uden held forsøgt sig med 'Hva' så Danmark' og 'Talent' for at tage kampen op med det succesfulde danseprogram hos konkurrenten TV 2.

Og heller ikke denne gang har man altså fundet nøglen til at slå 'Vild med dans'.

»Vi må indrømme, at vi ikke kan være med i konkurrencen med finalen i 'Vild med dans', et program, der jo har kørt i 11 uger. Hvis 'Her er dit liv' var blevet sendt samtidig med starten af 'Vild med dans'-sæsonen, så kunne vi måske have konkurreret på lige vilkår. Men vi må jo bare lægge os fladt ned og give danskerne fuldstændig lov til at se 'Vild med dans' i aften. Det er et fantastisk program«, siger Jan Lagermand Lundme.

Skal du selv se 'Vild med dans' i aften?

»Det skal jeg faktisk ikke. Jeg skal ind og se Anders Lund Madsen og Det Nye Talkshow, der sender deres sidste program i aften«.

LÆS ARTIKEL Det Nye Talkshow får bøder for våbenstunt

FACEBOOKBliv ven med Politiken