Annonce
Medier 2. jan. 2012 KL. 12.30

Tv-journalist måtte dukke sig for raket under nytårsindslag

TV 2-reporteren Lisbeth Davidsen sammenligner Rådhuspladsen med en krigszone nytårsaften.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der var godt gang i den på Rådhuspladsen i København i timerne op til, at at rådhusuret slog 24 og 2011 blev til 2012. Ifølge flere var der dog lidt for meget gang i den.

TV 2 News-reporteren Lisbeth Davidsen rapporterede live fra den feststemte plads, men kort før midnat måtte hun dukke sig for at undvige, hvad hun troede var en vildfaren raket.

»Jeg har to vagter, som er mine øjne og ører, fordi jeg er fokuseret på kameraet og det, der bliver sagt fra studiet. Vi har en aftale om, at de skal lægge en hånd på min skulder, hvis der kommer noget farende. Jeg hører en voldsom lyd bag mig og mærker, at en af vagterne lægger en hånd på mig, så derfor dukker jeg mig«, siger Lisbeth Davidsen til bt.dk.

SE KLIPPETpå TV 2's hjemmeside (eksternt link)

Fyrværkeri smidt ind midt på pladsen
For seerne så det voldsomt ud, da den erfarne vært dukkede sig foran kamerat omgivet af fulde mennesker, hvoraf mange smed fyrværkeri og ulovlige kanonslag ind på midten af pladsen.

Straks da Lisbeth Davidsen dukkede sig, blev der klippet over til et andet kamera. Lisbeth Davidsen fortæller, at der intet skete med hende, heldigvis. Hun fortæller også, at der flere gange landede fyrværkeri tæt på kødranden af mennesker.

Hun så desuden mange, der holdt raketter og batterier i hånden og sendte fyrværkeriet direkte op i luften. Lisbeth Davidsen har tidligere været krigskorrespondent og fortæller, at det havde visse ligheder med at rapportere fra de tumultagtige tilstande på Rådhuspladsen.

»Det der sker når klokken bliver tolv herinde, det er kulminationen på de brag, som har lydt hele aftenen igennem. Når klokken er ti og klokken er elleve, så tro man næsten ikke det kan blive voldsommere, og så alligevel så klokken tolv der eksploderer det fuldstændigt sindsygt, og man står bare i den her kugleregn, som ja – næsten ligner noget fra Irak eller andre krigszoner på Balkan til Afghanistan – sådan føles det i hvert fald«, sagde Lisbeth Davidsen i indslaget på TV2 News.

LÆS OGSÅOverlæge: Øjenskaderne er helt anderledes i år

Politiet så bare til
Lisbeth Davidsen understreger over for B.T., at Rådhuspladsen nytårsnat bestemt ikke var et sted at være for børnefamilier.

Hun undrer sig over, at politiet ikke var mere tydeligt til stede på pladsen - eller hvorfor Københavns Kommune ikke har sørget for nogle faste rammer.

LÆS OGSÅ82 danskere har fået fyrværkeriskader

»Hvis man som krigskorrespondent er i en zone, hvor der skydes, så lyder geværskud, mortergranater osv. lidt ligesom fyrværkeriet. Men man er godt klar over, at der ikke ligger det samme ønske om død og ødelæggelse bag... Man kan beslutte sig for at bevare roen uanset hvad. Og et eller andet sted er det også sjovt, selvom det er lidt nervepirrende«, siger siger Lisbeth Davidsen.

Ifølge B.T.s reporter på stedet stod der desuden nytårsnat en gruppe betjente i den ene side af Rådhuspladsen, men de greb ikke ind: Det selv om der var ulovligt fyrværkeri, og at en del folk på pladsen var ved at blive mast.

SE FOTOREPORTAGE Goooooodt nytår!

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

salg. Filmfestivalen i Cannes er mest af alt en gigantisk messe for filmbranchen. På den danske stand holder tre sælgere møder hver halve time fra morgen til aften - her Silje Glimsdal, som blandt andet sælger Thomas Vinterbergs 'Jagten'. - Foto: Lars Just

Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge

For filmindustrien er festivalen i Cannes årets hårdeste arbejdsdage.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe