Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
The Laughing Boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ - af stentøj, kunne ikke hedde andet, end den gør - sådan som den storgriner.
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|





Vil I savne Urban? Nej, næ og njet!
slut. Berlingske Media har besluttet at lukke gratisavisen Urban som led i en spareplan. Avisen, hvis oplagstal elelrs var i vækst, er udkommet i ti år og 110 dage. - Foto: JENS DRESLING
Hverken avislæserne i toget eller på pol.dk vil for alvor savne gratisavisen Urban.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Urban siger farvel
'Urban siger farvel', står der på forsiden.
Men det gør nu ikke så meget, mener de fleste læsere i toget såvel som på politiken.dk.
»Jeg er lidt ligeglad med, at den lukker«, siger 21-årige Kasper Brandt, der sidder i S-toget på vej til Sydhavn Station og bladrer i gratisavisen, der efter ti år og 110 dage udkommer for sidste gang i dag.
LÆS MEREBerlingske lukker gratisavisen Urban
»For er der ikke stadigvæk MetroXpress?«, spørger han.
Jo, og også 24timer.
»Nå, så er det jo ligemeget«, siger han.
Er gratisaviserne ikke ens?
Og sådan er der mange af dem, politiken.dk taler med i morgentoget, der har det. Når Urban lukker ned, vil de i stedet læse en af de to andre gratisaviser, der indtil videre har overlevet gratisaviskrigen.
»Der står jo det samme i aviserne«, mener Tejs Sigsgaard på 35 år, der i dag har snuppet et styks Urban i standeren på Københavns Banegård.
SKRIVKommer du til at savne Urban?
Læge Marianne Olsen på 46 år kigger også i Urban, fordi det var den, der lå på sædet, hvor hun satte sig.
»Vi holder Berlingeren, og når jeg bladrer i Urban, genkender jeg mange af nyhederne, så for mig personligt er det ikke noget tab, at den lukker«, siger hun.
iPhone frem for i avis
Ned gennem toget lyses mange ansigter op af et blåligt skær fra iPhones, iPads og den slags, hvor man også kan læse nyheder.
De smarte telefoners komme har haft betydning for avisforbruget for en læser af politiken.dk, der kalder sig NB og er fra København.
»Jeg plejede at læse både Urban og MetroXpress hver dag, når jeg sad i toget på vej til arbejde, men så fik jeg iPhone og har ikke læst dem siden«, skriver læseren.
LÆS ARTIKELMetroXpress: Farvel til en værdig modstander
Artiklen fortsætter under billedet.
Af de lidt over 100 personer, der på politiken.dk har svaret på, om de vil savne Urban, svarer langt de fleste nej, næ, njet, overhovedet ikke og kun ganske få ja, jo og selvfølgelig.
Høj journalistisk kvalitet
Til de sidste hører en læser ved navn Albert Larsen fra Hvidovre:
»Jeg kommer til at savne Urban. For en pensionist, der ikke har råd til at købe en avis, har det været godt med en gratisavis, der har haft så god en journalistisk kvalitet som Urban«, skriver han.
LÆS OGSÅTillidsrepræsentant: Vi er alle chokerede
Kvaliteten er Mathias Provst enig i:
»Jeg kommer klart til at savne Urban. Det er ikke så tit, jeg læser gratisaviser, men når jeg gør, er det HELT KLART, at Urban står som den journalistisk stærkeste«, skriver han.
Urban havde modet
Et par læsere skriver, at de vil savne tegneserierne og det faste indsalg 'night IN night OUT', hvor en af avisens skribenter anbefaler, hvad man kan lave samme dag henholdsvis hjemme og ude.
Artiklen fortsætter under billedet.
Heller ikke for Søren Tang fra København er Berlingske Medias lukning af Urban som led i en spareplan ligegyldig. Han mener, at Urban som den eneste gratis avis har haft modet til at lave en anderledes avis:
»Hvor de andre bare var/er gennemsnitsopsummerende nyhedsopdateringer med en mobiltest kastet ind for variation, har Urban haft modet til at tage sin målgruppe alvorligt og forsøge at tilpasse sig hovedstadsområdets unge«, skriver han.
LÆS OGSÅMedieredaktør: Urban havde idéerne - de lykkedes bare ikke
På Københavns Hovedbanegård dvæler 52-årige Martin Hollænder ved standeren med - for sidste gang - tre helt gratis aviser at vælge imellem. I dag falder valget på 24timer.
»Det er helt tilfældigt. Nyhederne er jo stort set de samme i alle tre«, siger han.
LÆS ARTIKELLukket gratisavis: Tak for 10 år og 110 dage
Trist at miste noget i hverdagen
Jo, det er de måske, men alligevel vælger Martin Nord på 27 år altid Urban, når han hver dag tager toget til arbejde. Fordi det er en vane, og fordi underholdningsstoffet er godt, siger han.
»Det er altid træls, når noget forsvinder ud af ens hverdag«, siger Martin Nord og står af på Nordhavn med Urbans sidste udgivelse under armen.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Forbrugertilliden er steget markant den sidste måned
Ikke siden april 2009 har stigningen i danskernes forbrugertillid været større.
Godsejer mister alt ved storbrand
Over 36.000 lyn slog ned i Danmark og omegn
Enhedslisten er positiv over for danske styrker i Mali og Golan
Dansk deltagelse i fredsbevarende styrker får grønt lys af regeringens støtteparti.
Kolleger reagerer med chok og sorg over 'Tony Sopranos' død
Mindst 65 oprørere i Syrien er fra Danmark
Mor Jane stifter forening mod afpressere
Mere end 20 værtshusejere går sammen og holder gadefest.
Sexolog: Mænd har ofte brug for flere orgasmer end kvinder
Ny jazzklub på havnefronten siger nej tak til offentlige kroner
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
20. jun. KL. 09.05 TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer
29. maj. KL. 08.47 TV Eksklusivt på politiken.dk: Se Laid Backs nye musikvideo