Annonce
Annonce
Annonce
Medier 27. jan. 2012 KL. 14.23

Berlingske-chef forstår ikke arbejdsnedlæggelse

Lisbeth Knudsen beklager, at ansatte på B.T. og Berlingske har nedlagt arbejdet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Berlingske Medias koncernchef Lisbeth Knudsen er overrasket over, at ansatte på B.T., Berlingske og Berlingskes nyhedsbureau har valgt at nedlægge arbejdet.

Det gjorde de ved 13.20-tiden efter et over tre timer langt møde i Berlingskes domicil på Pilestræde

Medarbejderne gik hjem i protest mod de varslede besparelser i koncernen, der indebærer en nedskæring af bemandingen på 87 personer i år.

LÆS ARTIKELBerlingske-journalister går hjem i protest

»Det er en beklagelig reaktion fra de journalistiske medarbejdere på Berlingske og B.T. Det er svært at forstå at en nødvendig nedbemanding på 3,5 procent ud af 2.500 medarbejdere i hele Berlingske Media, og inden for alle medarbejdergrupper og afdelinger, kan give den reaktion på Berlingskes og B.T's redaktioner«.

»Vi har desuden været inde i et konstruktivt forhandlingsforløb, hvor vi har imødekommet en række ønsker om både fratrædelsesordninger og omrokeringer af fyringstruede til andre jobs«, udtaler Lisbeth Knudsen i en pressemeddelelse.

Hun oplyser i øvrigt, at redaktionens ledelse vil sørge for, at både Berlingske og B.T. kommer på gaden i morgen.

Medarbejderne mødes igen klokken 10 i morgen for at drøfte, om arbejdet skal genoptages.

FACEBOOKBliv ven med Politiken