Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Krabbekongen er en hård leder med kort lunte
Karismatisk. Keith Colburn beskriver sig selv som en vaskeægte 'fisherman'. - Foto: Discovery Networks
Keith Colburn fra 'Livsfarlig Fangst' mener ikke selv, at han er en tv-stjerne.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Politi efterforsker mulig terror i London
TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Når Keith Colburn og den resterende besætning på det godt 47,2 meter lange fartøj Wizard fanger krabber i Beringhavet er der tale om virkelighed.
»Det er helt klart et 'reality' program. Det er min forretning. Jeg fisker i Alaska. Og det er en kæmpestor forretning«, siger Keith Colburn til politiken.dk.
I programmet 'Livsfarlig Fangst', som vises på Discovery Channel i Danmark, sejler Wizard og andre fartøjer rundt i Beringhavet og forsøger at fange kæmpestore krabber.
LÆS OGSÅMythbusters til Politiken: »Vi spiser aldrig aftensmad sammen«
Titlen på programmet skyldes, at det er en yderst farlig beskæftigelse, der ofte betyder, at besætningsmedlemmer må lade livet.
»Det er rigtigt arbejde, rigtigt vejr, rigtige fyre og ingen bullshit«, forklarer Keith Colburn.
Til reception i arbejdstøj
Kaptajn.
Keith Colburn til cocktail-pressemøde. (Foto: Discovery)
Vi møder Keith Colburn til en cocktail-reception i The Library Room, som ligger i New York-hotellet The Hudson. Rummet er fyldt med presse, repræsentanter fra Discovery og kommunikationsfolk i jakkesæt og fine kjoler.
I midten af det hele står Keith Colburn i skærende kontrast til de mange skræddersyede jakkesæt. Han er iført en grøn Carhartt-arbejdsskjorte og grågrøn kasket, og ligner mest af alt det, han er - nemlig en fisker.
»Jeg er ikke tv-stjerne. Jeg er fisker«, forklarer Keith Colburn. Og i oversættelsen går pondussen tabt. For når Keith Colburn kalder sig fisker, så er det med et stolt tryk på hele ordet, fisherman.
LÆS OGSÅPolarhavet kan blive isfrit til sommer
Han taler i korte, kontante sætninger, og han svøber ikke sine ord ind i fløjl. Og i forhold til programmet mener han ikke, at det ligner de konventionelle reality-programmer.
»Jeg forsøger bare at gøre det, jeg gør. Disse gutter (besætningen, red) jager ikke en eller anden guld-amulet. Her er der tale om et rigtigt stykke arbejde, som både er hårdt og farligt«, siger Keith Colburn.
Overfuser kameramand
I programmet bliver Keith Colburn flere gange fremhævet som en hård leder med kort lunte. Blandt andet kan man se et klip på nettet, hvor kaptajnen overfuser en af de kameramænd, der følger krabbefiskeriet.
»Nogle gange bliver det klippet ud af kontekst, hvilket får mig til at se lidet flatterende ud. Personligt har jeg da efterfølgende efterladt et par hårde beskeder på nogle telefonsvarere, men jeg er også klar over, at det er et underholdningsprogram«, siger Keith Colburn.
LÆS OGSÅVerdens mest hårdføre overlever får sparket
Overordnet set føler han, at 90 procent af serien er retfærdigt klippet sammen.
»Hvis vi selv skulle redigere programmet, så ville du bare følge fem fantastiske fyre, der konstant laver den gode fangst, og så ville det jo ikke være et 'show'«, forklarer Keith Colburn.
Svært at kontrollere udbrud
Og de resterende 10 procent, hvor Keith Colburn kommer i karambolage med besætning eller kameramænd er der ikke så meget at gøre ved. For Keith Colburn ved ikke selv, hvornår han går amok.
LÆS OGSÅBenovede mytejægere møder Obama
»Det kan være, at jeg har svært ved at binde mine sko eller bliver prikket til af en eller anden. Jeg ved ikke, hvornår det sker. Og når det så sker, så tænker jeg 'fuck', det kommer ikke til at se godt ud«, griner Keith Colburn.
'Livsfarlig Fangst' begynder i april 2012 på sin syvende sæson. Her kan man blandt andre følge Keith Colburn og besætningen på Wizard.
Politiken var inviteret til New York af Discovery Networks Nordic.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Regeringen tager tæskene - men Venstre har også skiftet kurs
Det er typisk, at vælgerne straffer en regering og lader oppositionen køre på frihjul, mener forsker.
Pensionskunder i tusindvis er villige til at gamble med opsparingen
Der kan være penge at tjene på at omlægge pensionen, siger forbrugerøkonom.
København under anklage: Metrobyggeri er ulovligt
Brandvæsenet måtte i nat rykke ud til nye bilbrande i Stockholm
Beboere i de svenske forstæder har ikke sympati for de unge bag optøjerne.
Forbud skrottet: Nu må USA's drengespejdere gerne være homoseksuelle
Politiet leder efter vidner til brutalt overfald: »Sagen har meget høj prioritet«
59-årig hundelufter er i livsfare efter et overfald i Vollsmose i Odense.
Skuespillerinde misbrugt på Facebook: Jeg har da ikke tabt 14 kilo
Lene Maria Christensen kalder fupreklame for »grænseoverskridende åndssvag«.
Guide: Her er musikskribenternes bedste festival-tip
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste Medier
Seneste TV
23. maj. KL. 15.05 TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum