Annonce
Annonce
Annonce
Medier 20. apr. 2012 KL. 21.39

Kritik: WikiLeaks-stifters nye talkshow er russisk propaganda

Julian Assanges show på russiske RT beskyldes for at 'gå i seng med Kreml'.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Tv-program med WikiLeaks-stifteren Julian Assange beskyldes nu for at være Kreml-propaganda.

I tirsdags skrev New York Times blandt andet, at kanalen RT er en »usandsynlig platform for en mand, der forsøger at fremstå som en radikal venstreorienteret whistleblower og en frontmand for ytringsfrihed, som vil bekæmpe de bestående supermagter«.

LÆS MEREAssange interviewer Hizbollah-leder på tv

Forleden lancerede RT programmet 'Verden i morgen' med WikiLeaks-stifteren Julian Assange i værtsrollen.

Kanalen og webportalen RT, som tidligere hed Russia Today, er flere gange blevet kritiseret for at være et talerør for den russiske præsident Vladimir Putin.

Promoverer Kremls linje
Den kritik præsenteres også af New York Times. Her skriver man blandt andet, at kanalen er »en engelsksproget nyhedskanal skabt af den russiske leder Vladimir Putin i 2005, for at promovere Kremls linje i udlandet«.

I går aftes forsøgte RT at mane kritikken i jorden.

I et interview med den kendte amerikanske journalist, advokat, blogger og forfatter Glenn Greenwald skriver RT blandt andet:

LÆS MEREJulian Assange skal sende på Kremls kanal

»Amerikanske medier har længe afskyet Julian Assange ... Hvad han gjorde - at skabe gennemsigtighed - burde være det, de gør (amerikanske medier, red.), og den måde, han gjorde det på skabte flere overskrifter om den amerikanske regering end hvad samtlige amerikanske medier kunne bidrage med tilsammen«, udtaler Glenn Greenwald til RT.

I et af de første programmer interviewede Julian Assange, som har siddet i husarrest i London lidt mindre end 500 dage, Hizbollah-lederen Hassan Nasrallah.

Interviewet foregik via videoforbindelse, da Hassan Nasrallah ikke vil afsløre sit opholdssted. Det formodes, at han befinder sig i Libanon.

Taler med to tunger
På trods af kritikken af Assange, fremhævede New York Times, at han ikke underlagde sig Kremls linje i dette interview.

»Praktisk talt går Hr. Assange i seng med Kreml, men i tirsdagens show gik han ikke 'hele vejen'«, skrev New York Times.

LÆS MEREAssange får sin udleveringssag for britisk højesteret

Det får RT til at konkludere, at New York Times taler med to tunger om interviewet, som angiveligt var det første interview, Nasrallah har givet til et vestligt medie siden 2006.

»Assange kritiserede Nasrallah for ikke at give støtte til de syriske borgeres kamp mod Assad-styret. Den russiske regering har støttet Assad-styret. Så Assanges udgangspunkt i det første interview var i direkte strid med den russiske regerings politik«, siger Glenn Greenwald til RT

Kritikken er forfejlet
Han mener, at New York Times' kritik skyder ved siden af.

»Derfor mener jeg, at man kan fæste lid til Assanges påstand om, at han har redaktionel uafhængighed. Det får dem, der påstår noget andet til at fremstå som bedragere og løgnere«, siger Glenn Greenwald videre.

LÆS MERESexanklaget Assange kæmper igen for at slippe for udlevering

Julian Assange havde fra starten forventet, at man ville kritisere ham for at figurere på RT.

Assange sagde i en kommentar, udsendt af RT, at han ventede at blive kaldt en fjendtlig forræder, fordi han går i seng med Kreml.

Havde forventet kritikken
»Men jeg tror, at det er et ganske hyppigt set angreb på en person«, sagde han i kommentaren, der er offentliggjort på RT's hjemmeside.

»Hvis de virkelig satte sig ind i, hvordan showet er lavet, så ville de finde ud af, at vi laver det. Vi har den fuldstændige ret til at redigere. Vi tror på, at alle medieorganisationer har en vinkel, alle medieorganisationer har en sag«, udtalte han videre.

LÆS MEREWikiLeaks begynder at offentligegøre fem millioner e-mail i dag

Julian Assanges ugentlige show består i første omgang af 12 afsnit, som er produceret af Quick Roll Productions.

Han etablerede produktionsselskabet efter at være blevet berømt for at have lækket hemmelige amerikanske diplomattelegrammer.

Assange er for nuværende i husarrest, hvor han venter på en afgørelse fra Højesteret i London om, hvorvidt han kan udleveres til afhøring i Sverige. Her er han anmeldt for voldtægt og seksuelle overgreb.

FACEBOOKBliv ven med Politiken