Annonce
Annonce
Annonce
Medier 23. apr. 2012 KL. 16.18

Danskerne flygter fra de 'gamle' aviser til online-nyheder

Dagbladene er på dybt vand, når det kommer til indtjening, viser ny undersøgelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Problemet er til at få øje på.

Gennem flere år har de store danske dagblade givet deres læsere gratis nyheder på nettet. Samtidig styrtdykker læsertallene på printaviserne, hvilket alt andet lige betyder, at der kommer færre penge i kassen.

Men hvis man troede, at fremtidsudsigterne for mediehusene i Danmark så dystre ud, så sætter en ny undersøgelse en tyk streg under, at det faktisk står værre til, end vi lige gik rundt og troede.

Rapporten 'Danskernes brug af nyhedsmedier 2011', lavet af Kim Schrøder og Christian Kobbernagel fra Roskilde Universitet, viser, at kun syv procent af danskerne i dag ser dagbladene som deres mest uundværlige nyhedsmedie. Det er en halvering på tre år.

LÆS OGSÅ Ekstra Bladet stopper som formiddagsavis

Dramatisk udvikling
Tv og nettet har nu så stor en tiltrækningskraft blandt borgerne, at den klassiske avis ikke længere er det, vi alle søger hen mod, når der skal tjekkes nyhder.

Forskerne fremlagde tilbage i 2008 deres første undersøgelse af »danskernes færden i nyhedsuniverset«. Her havde 49 procent af befolkningen læst i et dagblad for at få nyheder.

I 2011 er andelen faldet til 32 procent.

Dermed skifter danskerne altså i stigende grad fra de 'gamle' medier til især tv og computere for at at få dækket deres nyhedsbehov. 70 procent af befolkningen tjekker nyheder på computeren, mens flere og flere også bruger mobiltelefonen og tabletcomputeren til at følge med i nyhedsstrømmen.

»Undersøgelsen viser, at udviklingen er endnu mere dramatisk, end vi troede«, siger professor på Roskilde Universitet, Kim Schrøder.

»Der er ikke noget i undersøgelsen, der tyder på, at folk ikke forbruger nyheder og baggrundsstof. De vil bare ikke betale for det. Når man snakker om krise for nyhedsmedierne, er det altså ikke for den demokratiske offentlighed som sådan, men for mediernes aktuelle forretningsmodel«, siger han videre.

LÆS OGSÅ Dræber netmedierne den demokratiske debat?

Digital revolution
Ifølge professoren på RUC, aner dagbladene ikke, hvad de skal leve af om ganske få år. Problemet er, ifølge ham, at betalingsviljen på de digitale platforme langtfra er så stor, som man kunne ønske sig.

Tallene i undersøgelsen, Kim Schrøder har været med til at lave, pointerer, at den digitale revolution for længst er blevet en fast bestanddel af mediebranchen.

De yngre generationer har i stort antal sagt farvel til papiraviserne, mens de ældre generationer, der i årevis har haft abbonement på printaviserne, langsomt er ved at dø ud.

Ifølge 'Danskernes brug af nyhedsmedier 2011' vil blot en procent af de 15-35-årige helst have deres nyheder fra de trykte dagblade. 34 procent af de yngre brugere foretrækker computeren, 32 procent tænder for fjernsynet, når de skal have dækket nyhedsbehovet.

LÆS OGSÅUrban-lukning: De unge og fattige mister deres avis

Mediestøtteordning til forhandling
Samtidig bruger seks procent af de unge lige nu deres mobiltelefon som deres primære nyhedsmedie.

»Alle store aviser har flere læsere på skærme end på papir: Nedgangen af avislæsere på papir opvejes i høj grad af det efterhånden store antal nyhedsbrugere, der læser avisen på stationære og mobile skærme: Aviser som Politiken, B.T. og Ekstra Bladet har over 75 procent af deres læsere på net- og mobiludgaverne, og for andre store aviser drejer det sig om 50-60 procent«, står der i rapporten.

I næste uge indkalder kulturminister Uffe Elbæk partierne i Folketinget til at gennemgå den nye mediestøtteordning herhjemme.

Her skal det bl.a. diskuteres om de 400 millioner årlige støttekroner til dagbladene skal dirigeres andre veje i mediebilledet.

Der bliver med andre ord nok at snakke om, når parterne mødes.

FACEBOOKBliv ven med Politiken