Annonce
Annonce
Annonce
Medier 18. jun. 2012 KL. 10.35

Kvinder går til angreb på mediernes sportsdækning

Omtale og kroner går til mænd. Et problem for ligestillingen, mener forsker. Ikke vores ansvar, svarer tv-kanal.

23 kommentarer send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

KVINDESPORT

-- mediefakta

Ifølge Women's Sports Foundation går over 90 pct. af spaltepladsen i medierne på globalt plan til dækning af den maskuline banehalvdel.

Til undersøgelsen 'Sportswomen at the Olympics. A Global Content Analysis of Newspaper Coverage' ( 2010) fandt professor Gertrud Pfister frem til, at 85 procent af de danske sportsartikler og -indslag går på mandlige udøvere.

De kvindelige atleter under OL i 2004 fik 24 pct. af dækningen mod 55 pct. til mændene, mens de sidste 21 pct. var kønsneutrale.

Forskning i danskernes motionsvaner fra 2007 viser, at der sker en stor nedgang i antallet af piger, som dyrker idræt i teenagealderen.

Kilde: Kvinden & Samfundet.

Det er mig et mysterium, at kvindelige sportsudøvere skal spises af med så lidt opmærksomhed

Majken Gilmartin, fodboldtræner

Når der i år afholdes OL i London, vil alverdens tv-skærme atter flyde over med kuglestød, hurtigløb og svømning.

Men der er en nyhed på programmet - det er nemlig første gang, at man vil opleve to kvinder tæve løs på hinanden i en OL-boksering.

Spørgsmålet er dog - ifølge Dansk Kvindesamfund - om seerne kommer til at se med?

I det nye nummer af magasinet Kvinden & Samfundet, der udgives af kvindesamfundet og udkommer i dag, problematiseres ligestillingen i mediernes dækning af sport.

24 procent af dækningen
En af kritikerne er professor ved Institut for Idræt ved Københavns Universitet Gertrud Pfister.

Hun har deltaget i en undersøgelse af mediedækningen af de olympiske lege i Athen i 2004 ud fra et kønsperspektiv, og resultaterne indgår i den globale antologi ' Sportswomen at the Olympics'.

»Vi fandt ud af, at ved sidste OL fik kvinderne kun 24 procent af mediedækningen. Og det er endda meget højere end den normale sportsdækning«.

»En forklaring kunne være, at sportsjournalister fortrinsvis er mænd, og at de skriver til mandlige læsere. Samtidig er det det, man kunne kalde 'mandesportsgrene' som fodbold, der bliver dækket mest. En undtagelse er tennis, hvor Caroline Wozniacki er meget succesrig«.

Ingen penge, ingen stolthed
Gertrud Pfister mener, at det er et problem, fordi fokusset på de mandlige sportsudøvere forplanter sig.

»Du er nødt til at være på tv for at få sponsorer. Ingen mediedækning, ingen penge. Og uden penge bliver du ikke bedre. Der er for eksempel rigtig mange små piger, der spiller fodbold i Danmark, men de danske hold kommer ingen vegne internationalt. Og så stopper pigerne med at spille bold«, siger hun.

LÆS OGSÅ Kontroversielle kristne tv-kællinger kommer til Skandinavien

Fodboldtræner og grundlægger af damefodboldstævnet Sensational Street Soccer, Majken Gilmartin, mener, at den manglende synlighed i medierne for verdens over 30 millioner kvindelige fodboldspillere er farlig for kvinders tilknytning til sport og dermed også deres helbred. Overset.  Jeanette Ottesen og andre kvindelige sportsfolk får alt for lidt mediedækning ifølge Women's Sports Foundation. Foto: Jens Dresling (arkiv)

»Som træner støder jeg ind i mange unge piger, der har den selvopfattelse, at de ikke er gode nok. Samtidig opdager de omkring teenagealderen, at sportsverdenen ikke er særlig attraktiv for dem. Der er ingen penge og ingen stolthed i kvindesport«.

LÆS OGSÅ Danske piger skal gribe guitaren

Majken Gilmartin efterlyser rollemodeller i medierne for unge piger, sådan at de også har en Wayne Rooney (Manchester United) eller en Andrés Iniesta (Barcelona) at se op til.

»Det er mig et mysterium, at kvindelige sportsudøvere skal spises af med så lidt opmærksomhed. Der er for eksempel ingen herhjemme, der går op i, at Danmark har en utrolig talentmasse på kvindelandsholdet, der nok kommer med til EM i fodbold 2013«.

Missionerer ikke
På TV 2 Sporten indrømmer man blankt, at der ikke sendes lige så meget kvindesport som herresport, men at det i øvrigt ikke er noget, man går særligt meget op i.

»Vi er en kommerciel kanal, der sender det, som flest mulige mennesker vil se. Det er uhyre sjældent, at vi tænker på køn. Men vi sender da mere med Caroline Wozniacki, end vi nogensinde har gjort med nogen af hendes mandlige kolleger. Og i flere år sendte vi masser af kvindehåndbold. Men nu sender vi mere herrehåndbold, fordi det er der, talentet er i disse år«, siger John Jæger, souschef på TV 2 Sporten.

LÆS MERE Nyt magasin udfordrer damebladene

Han bekræfter, at der er en sammenhæng mellem sponsorkroner og mediedækning, men mener ikke, at det er TV 2' s opgave at udbrede det glade budskab om dansk kvindesport.

»Vi missionerer ikke. Som jeg sagde til min datter, der spiller håndbold, da hun for nylig brokkede sig over, at der ikke var mere kvindehåndbold på tv: Jeg vil rigtig gerne se dig spille, men det er jo, fordi jeg er din far«.

-------------

Rettelse: Vi skrev i en tidligere version af denne artikel, at den danske bokser Diana Nadim skal med til OL. Det er ikke tilfældet.