Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
The Laughing Boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ - af stentøj, kunne ikke hedde andet, end den gør - sådan som den storgriner.
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|





Kendt CNN-vært får masser af ros efter privat afsløring
Ikon. Anderson Cooper er en af amerikansk journalistisks største personligheder. Som udsendt reporter har han bl.a. dækket folkemordet i Rwanda, tsunamien i Asien, orkanen Katrina, prins Charles' bryllup med Camilla Parker Bowles samt jordskælvet i Haiti. Han har modtaget en perlerække af priser for sin journalistik, bl.a. fem Emmy'er. - Foto: JASON DECROW (arkiv)/AP
Men en kollega advarer Anderson Cooper, der er sprunget ud som bøsse.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
TV Se VM-protester i Brasilien: 200.000 demonstrerer
TV Husmødre bruger potter og pander som støj-våben
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:»Jeg er stolt af dig, Anderson Cooper«.
Sådan skriver den lesbiske komiker Ellen DeGeneres på Twitter i en kommentar til, at den kendte CNN-vært Cooper forleden bekræftede en temmelig offentlig hemmelighed i den amerikanske medieverden - nemlig at han er bøsse.
'Afsløringen' faldt i en mailudveksling mellem Cooper og hans kollega og ven Andrew Sullivan på sidstnævntes blog på netavisen The Daily Beast.
WWWAnderson Cooper: Faktum er: Jeg er bøsse (eksternt link)
»Jeg er bøsse. Det har jeg altid været, og det vil jeg blive ved med. Og jeg kunne ikke være mere lykkelig, stolt og tilfreds med mig selv«, fastslår Cooper, der i øvrigt er søn af den stenrige skuespiller og designer Gloria Vanderbilt.
Hilsner og vitser på Twitter
Flere kolleger og kendisser fløj straks til tasterne for at lykønske Cooper med udmeldingen.
»Jeg er så stolt af dig, Anderson Cooper. Har altid været det. Vil altid være det«, tweetede Kelly Ripa, skuespiller og vært på talkshowet 'Live! With Kelly'.
»Godt gået, Anderson Cooper. Du er sej«, skrev skuespilleren Neil Patrick Harris, der selv sprang ud i 2006.
»Slap nu af. Det har altid været cool at være bøsse«, skrev skuespilleren Mia Farrow i en af de mere humoristiske tweets.
Sarkastiske røster spekulerer i, at Cooper springer ud netop nu for at vende en vigende seertalstendens i sit program 'Anderson Cooper 360°'.
»Anderson Cooper siger, han ikke ville komme med offentliggørelsen på CNN, fordi han gerne ville have, at nogen rent faktisk hørte det«, lyder det fra komikeren Andy Borowitz.
Ven er bekymret for Cooper
Andersons Coopers gode ven, komikeren Kathy Griffin, har kendt til - og holdt på - hemmeligheden i årevis.
»Tro det eller ej: Det er ikke min opgave at skubbe folk ud af skabet. Jeg er komiker, ikke journalist«, skriver hun i et andet indlæg på Daily Beast.
WWWKathy Griffin: Jeg kunne aldrig drømme om at 'oute' Anderson Cooper (eksternt link)
Men selv om Griffin er overmåde stolt af sin ven, har hun samtidig en advarsel til ham: Husk på, at ikke alle lande er lige tolerante over for homoseksuelle.
Og da Cooper ofte rapporterer fra verdens brændpunkter i breaking news-situationer, kan hans åbenhed om sin seksualitet gøre ham sårbar for angreb, mener Griffin.
LÆS ARTIKELAnderson Cooper fik tæsk i Kairo
»Virkeligheden er, at på trods af den ægte, vigtige, livsforandrende proces, vi har gennemgået i dette land med hensyn til at behandle alle - uanset seksualitet - med ære og respekt, er USA - og verden - ikke fuldt ud repræsenteret ved Chelsea, New York City«.
»Jeg elsker min ven og er utrolig stolt af ham. Men jeg ønsker, at han skal passe på sig selv. På den anden side ville han ikke passe sit job, hvis han var alt for forsigtig. Og så ville han ikke være den, han er«, siger Kathy Griffin.
Se også
Ronaldo forlader Real Madrid: Utilfreds med kontrakten
Konkurrencestyrelsen advarer lægerne: Pas på, I risikerer at komme i fængsel
Lægerne skal passe på, at de ikke kommer i fedtefadet, siger kontorchef.
Trafikselskaber: Vi behøver mere tid
Kanye kender ingen grænser på »Jesus!«-plade
Coop finder 20 kilo kokain mere i bananer
Det er tredje gang på to uger, at Coop finder kokain gemt i bananer på et lager.
København giver 10 millioner til grandprix-folkefest
Flytjek: Enkel topmad og pinagtigt skjult kamera
Asiatisk dræberfisk er fundet i dansk å
En frygtet dræberfisk er fundet nær Aarhus Å. Forskere frygter, at andre fiskearter er truet på livet.
Spændingen stiger i Berlin
NSA-chef: Læk kan skade muligheder for at afsløre terror
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
11. jun. KL. 10.27 TV Se det kommende nye Lego-rådhus i Billund
3. jun. KL. 10.38 TV Angelina Jolie tilbage: Glad for at brystoperation har sat fokus på brystkræft
2. jun. KL. 11.07 TV Sådan kommer det til at se ud: Kom med ned i de nye metrostationer
29. maj. KL. 08.47 TV Eksklusivt på politiken.dk: Se Laid Backs nye musikvideo
28. maj. KL. 19.56 TV Klask: Se klippet med Beyoncé der modtager et klap bagi