Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Her er verdens 100 mest magtfulde kvinder
Magtfuld. Musikeren Lady Gaga er næppe den første, man forbinder med ordet magt i traditionel forstand. Hendes kontroversielle optrædener har dog så stor indflydelse verden over, at hun ifølge Forbes indtager en 14.-plads blandt verdens mest magtfulde kvinder. - Foto: MATT SAYLES/AP
Kendisser blander sig med politikere og pengestærke på listen over kvinder med mest magt.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
TV Bliv opdateret: Politi efterforsker mulig terror i London
TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
TV Norsk komiker går amok med Brødrene Olsen og dansk sodavand
TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Verdens mest magtfulde kvinde bor nogle få hundrede kilometer fra Danmark.
Tysklands kansler, Angela Merkel, topper for andet år i træk magasinet Forbes’ årlige liste over verdens 100 mest magtfulde kvinder.
På andenpladsen følger Hillary Clinton, USA’s udenrigsminister, og på tredjepladsen er Brasiliens præsident, Dilma Rousseff.
LÆS OGSÅMerkel er verdens mægtigste kvinde (artikel fra 2011)
Listen har mange ikke-politikere
Mere overraskende er det måske, at det langt fra kun er toppolitikere, der dominerer listen. En lang række musikere, mediemennesker, forretningsfolk, organisationsledere og pengeforvaltere blander sig i mængden. Blandt andet er musikeren Lady Gaga at finde helt oppe på 14. pladsen.
»Disse magtkvinder udøver indflydelse på meget forskellige måder og med meget forskellige mål, og alle med meget forskellig påvirkning på verdenssamfundet«, siger Moira Forbes, leder af ForbesWoman.
På fjerdepladsen er Melinda Gates, som sammen med sin mand, Microsoftstifteren Bill Gates, driver fonden Bill & Melinda Gates Foundation. En plads længere nede finder man Jill Abrahamson, chefredaktør ved New York Times.
LÆS OGSÅVerdens rigeste forfattere skriver tjubang og erotik
Merkels magt viser sig i euroforhandlinger
Listen er rangeret efter indflydelse, mængden af penge de kontrollerer og medieeksponering. Gennemsnitsalderen på listen er 55 år. Flest amerikanere befolker de 100 udvalgte. Ingen danskere er på listen.
Merkels fortsatte førsteplads skyldes især hendes indflydelse under eurozonens igangværende gældskrise, skriver Forbes.
Det er imidlertid ikke kun penge og stemmer, som giver magt på listen. En lang række navne fra underholdningsindustrien udfordrer en mere traditionel forståelse af magt.
Oprah og Lady Gaga i top 20
Her er blandt andre talkshowvært Oprah Winfrey på 11.-pladsen. Tre pladser længere nede finder man altså musikeren Lady Gaga, som deler publikum verden over med sine provokerende optrædener. Blandt andet skabte det store med- og moddemonstrationer, da hun optrådte i Indonesien i tidligere i år.
LÆS ARTIKELLady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Så mange kvinder er ledere af verdensomspændende teknologivirksomheder, at de har fået deres egen kategori på listen. De tæller blandt andet Sheryl Sandberg, driftsdirektør i Facebook (10.-pladsen), Virginia Rometty, administrerende direktør i IBM (15.-pladsen) og Ursula Burns, administrerende direktør i Xerox (17.-pladsen).
SE HELE LISTEN HER:Forbes' top 100-liste(eksternt link)
Se også
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Regeringen gør det lettere at blive dansker
Enhedslisten og regeringen lemper reglerne for statsborgerskab.
Svend Erik Hansen tabte i Højesteret: Jeg er utilfreds, ærgerlig og skuffet
Køge Kommune var i sin god ret til at fratage Svend Erik Hansen hjemmehjælp, fastslår Højesteret.
Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
Forsker: Londondrab følger opskriften på terror
Terrorbagmænd opfordrer til simple og individuelle angreb for at undgå efterretningstjenesternes overvågning.
Microsofts nye satsning gør dine gamle spil ubrugelige
Fire storkeunger døde i regnen
Michael Rasmussen er bandlyst fra holdbussen
Rasmussen har fået lov til at arbejde med cykelholdet Christina Watches' sponsorer. Rytterne er forbudt område.
Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
Tip til gravide: Spis rigeligt jod og få klogere børn
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste Medier
Seneste TV
23. maj. KL. 15.05 TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only god forgives'
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum