Annonce
Annonce
Annonce
Medier 3. sep. 2012 KL. 17.04

EB-journalist: Når man nosser i det, er det fint at blive afluset

Ekstra Bladets reporter fra skattesagen er enig med avisens chefredaktion om, at han ikke kan dække Christiansborg.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Forstå skattesagen på to minutter

Hvem lækkede Helle Thorning-Schmidts personlige skattepapirer? Og begik nogen i Skatteministeriet magtmisbrug for at belaste den daværende oppostionsleder?

Læs mere om skattesagens to centrale spørgsmål

Interaktiv grafik: Tæt på hovedpersonerne i skattesagen

Dokumentation: Her er Skats afgørelse i Kinnocks sag

Når man har nosset i det, så har det konsekvenser.

Jan Kjærgaard

»Det er en dag, jeg kom til at ligge i ske med en spindoktor. Det er en dag for meget«.

Sådan lyder kommentarer fra Ekstra Bladets Christiansborg-journalist Jan Kjærgaard, der ikke længere skal dække politik, så længe skattesagkommissionen arbejder.

Han kørte efter eget udsagn parløb med daværende skatteminister Troels Lund Poulsens spindoktor i sagen om den daværende oppositionleder Helle Thorning-Schmidts og SF-formand Villy Søvndals skatteindbetalinger - en affære, han offentligt har beklaget.

»Jeg havde en uskøn symbiose med en person én dag. Jeg troede ikke, at det kunne ske. Så en naturlig konsekvens er, at jeg roterer væk fra Christiansborg«, siger Kjærgaard til politiken.dk og understreger, at beslutningen er taget i enighed med avisens chefredaktion.

LÆS ARTIKELEkstra Bladet fjerner kontroversiel journalist

Han har offentligt undskyldt, at han skrev artiklerne.

»Når man har nosset i det, så har det konsekvenser. For mig er det ikke spin og noget pjat. Jeg mener det. Så ligger det i forlængelse af det, at man så passende kan blive afluset på en eller anden måde«, tilføjer han.

Skifter til en ny redaktion
Kjærgaard regner med, at han i stedet for at dække politik nu skal ind på et andet stofområde, så han kan dække med samme ildhu.

»Jeg synes, at jeg hører til i A-kæden. Så kan det ikke nytte noget, at jeg sidder i ni måneder (under skattesagskommissionens afhøringer, red.) uden andet at lave. Så er det bedre, at jeg sidder et andet sted og bruger mine evner. Det mener chefredaktionen også«, finder Ekstra Bladets journalist.

LÆS OGSÅSpindoktor og Ekstra Bladet stod bag Troels Lunds 'sjove' skattekonto

Han ser det som sundt at skifte den politiske journalistik ud med et andet stofområde for en tid.

»Jeg har haft det grundprincip, at det er sundt, når de politiske reportere ikke bliver hængende på Christiansborg. Man bliver dygtigere og dygtigere, men problemet er, at der er noget der hedder indspisthed. Rotationsprincippet er faktisk sundt. Og nu er det min tur«, siger han.