Annonce
Annonce
Annonce
Medier 1. okt. 2012 KL. 11.27

DR afviser Forbrydelsen-brøler: Vi er jo ikke idioter

Dramachef afviser afsløring af morderen i 'Forbrydelsen 3' som ren spekulation.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Har DR lavet en gigantisk brøler og afsløret morderen før tid?

Det mener den politologistuderende Bertel Torp, der ifølge Ekstra Bladet kan have fanget DR i en kæmpe fodfejl.

Efter han har kigget de såkaldte HTML-koder igennem på Forbrydelsens hjemmeside, så har han opdaget, et punkt der hedder 'Morder'. Et punkt der peger hen til en af seriens karakterer, der dog endnu ikke er afsløret.

LÆS OGSÅ'Forbrydelsen 3': Er morderen allerede afsløret?

Men det er ren spekulation, fortæller Piv Bernth, der er chef for DR Drama og producent på Forbrydelsen III.

»Selvfølgelig laver vi ikke sådan en brøler. Vi er jo ikke idioter«, siger Piv Bernth til DR Kultur.

DR vil ikke kommentere yderligere

Hun vil hverken be- eller afkræfte rygterne om den påståede morder.

»Hvis folk påstår, de har fundet morderen, så er det jo fint, men det siger sig selv, at vi ikke kan kommentere på den slags rygter. Det er jo ikke i seernes interesser at få at vide, hvem det er så tidligt i sæsonen«, siger Piv Bernth.

LÆS OGSÅ'Forbrydelsen 3': Vi ved, hvem der gjorde det

Ekstra Bladet henviste tidligere på dagen til den kildekode på Forbrydelsens hjemmeside, hvor den påståede morders navn blev afsløret. Men linket til kildekoden virker nu ikke længere.

nyheder@pol.dk