Annonce
Annonce
Annonce
Medier 28. okt. 2012 KL. 13.00

Tidligere popstjerne er anholdt i BBC's pædofiliskandale

Britisk 70'er-stjerne anholdt for at stå i ledtog med pædofilimistænkt BBC-vært.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Britisk politi har anholdt den tidligere glam rock-stjerne Gary Glitter, som de mistænker for at have en rolle i den pædofiliskandale, der lige nu ruller i landet.

Det skriver BBC.

Sagens hovedperson er den nu afdøde BBC-vært Jimmy Savile, som politiet mistænker for i en periode på 40 år at have misbrugt flere hundrede mindreårige piger.

Gary Glitter, som har det borgerlige navn Paul Jadd, er 68 år gammel og har tidligere været fængslet i Vietnam for seksuelt misbrug af børn.

LÆS OGSÅPædofiliskandale fælder BBC-redaktør

Skandalen begyndte at rulle i starten af oktober, hvor en række kvinder i en dokumentarfilm fortalte, hvordan de var blevet misbrugt og voldtaget af tv-stjerne Jimmy Savile. I nogle tilfælde i BBC's lokaler.

Straffet.  Gary Glitter har tidligere været fængslet for pædofili i Vietnam.300 hævder misbrug
Siden da er det væltet ind med anklager mod BBC-stjernen, der med sit platinfarvede hår, pangfarvede jogginsæt og cigar i munden var en af Storbritanniens største og mest elskede mediepersonligheder.

I alt har politiet været i kontakt med omkring 300 personer, der hævder, at de er blevet misbrugt af Jimmy Savile.

LÆS OGSÅBBC står skoleret i pædofili-skandale

Efterforskningen har ledt politiet på sporet af flere, der mistænkes for at være involveret i misbruget. Det er i den forbindelse, at popstjernen Gary Glitter er blevet anholdt.

Elev misbrugt i Saviles garderobe
En tidligere elev på en skole i Surrey har blandt andet fortalt BBC, at hun har set Gary Glitter have sex med en elev i Jimmy Saviles garderobe på BBC.

Gary Glitter selv nægter, at det er sandt.

Politiet vurderer, at en stor del af henvendelserne er sandfærdige, da ofrene - som i de fleste tilfælde er kvinder - alle fortæller samme historie.

Og ifølge politichef i Scotland Yard, Peter Spindler, er Jimmy Savile »utvivlsomt« en af de største forbrydere i nyere britisk historie.

Ud over Gary Glitter er også ni BBC-ansatte anklaget i sagen.

LÆS OGSÅNi BBC-ansatte anklages i pædofili-sag