Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





DR 'laver en Brixtofte' i ny julekalender
Brixtofte-klon. Lars Ranthe har hovedrollen som den entreprenante bykonge Per Tommy Larsen i DR 2's julekalender. - Foto: Henrik Frydkjær
DR 2-julekalender handler om megaarenaer, kreativ bogføring og besparelser.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
TV Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
TV Se trailer til coen-brødrenes nye film 'Inside Llewyn Davis'
TV Skoleelev overlevede tornadoen: »Det lød bare bump, bump, og så røg taget af«
TV Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
TV Se de vilde billeder: Bilist filmede tornadoen på nært hold
TV Oklahomas guvernør: »Vores hjerter er knust«
TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
TV Se traileren til 'Zaytoun'
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Medier Jul i kommunen
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Kommunalpolitik og satire er to ord, der sjældent ytres i samme sætning.
Men nu vil DR 2 bevise, at der er masser af spas i kommunalpolitik, når julekalenderen 'Jul i kommunen' skubbes i gang 1. december.
Hovedpersonen minder på flere punkter om den tidligere Farum-borgmester Peter Brixtofte. Handlingen lyder sålunde:
Per Tommy Larsen er borgmester i den lille Givsted kommune. Det går ufatteligt godt for ham, selvom kommunen har sparet på både skolerne, de handicappede, plejehjemmene og integrationstilbuddene. For Per Tommy Larsen er en vaskeægte bykonge, der har næsten hele byrådet i sin hule hånd.
Statsforvaltningen aner uråd
Oppositionspolitikeren Klara Kastrup er den eneste mislyd og modstand i et ellers begejstret byråd. Og der er faktisk meget at være begejstret for i Givsted, for det er et gavmildt sted at være kommunalpolitiker.
Desværre er den berømte Givsted-model funderet i en lidt for kreativ økonomistyring. Og da borgmesteren begynder at kaste millioner efter sin drøm om at bygge en megaarena - og på en og samme gang gøre noget for arbejdsløsheden i kommunen, trække 6-dagesløb, Champions League og store rockkoncerter til byen - påkalder han sig uforvarende Statsforvaltningens opmærksomhed.
De er sat i verden til at holde kommunerne i ørerne og rykker ind på rådhuset for at se Givsted efter i sømmene. Det er bestemt ikke noget, der huer en bykonge, der normalt kan gøre hvad han vil – oven i købet til lyden af byrådets bifald.
LÆS OGSÅWikke og Rasmussen: Vi tager julekalenderen alvorligt
Producent: Virkelig kommunalpolitik er for vildt
»Kommunalpolitik er på mange måder et drømmemiljø til en comedy-serie. Det der umiddelbart lugter tungt, tørt og bureaukratisk, er jo i virkeligheden et satirisk tag-selv-bord. Fra Brixtoftes pensionistrejser og rødvinsfest på skatteborgernes regning over Anders Møller, der blev taget for at lure ind til pigerne i Køge svømmehal til Frank Jensens eskapader med praktikanter til julefrokosten på Københavns Rådhus«.
»Der er masser at tage af - og faktisk har udfordringen været, at meget af det, der sker med virkelighedens kommunalpolitikere er så karikeret, at ingen ville tro én, hvis man fandt på det«, siger producent Jesper Rofelt.
Rollelisten tæller masser af DR-kendinge. Borgmesteren spilles af Lars Ranthe (kendt fra 'Sommer'), den samvittighedsfulde kommunaldirektør Gert af Troels Malling ('Krysters kartel'), borgmestersekretæren Grethe af Petrine Agger ('Borgen'), oppositionspolitikeren Klara af Mathilde Norholt ('Lykke') og entreprenøren J. B Falk, der har snablen nede i kommunekassen af Brian Lykke ('Krysters kartel')
Se også
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
USA er bekymret over den religiøse forfølgelse i verden
Rapport fra USA's udenrigsministerium beretter om udbredt forfølgelse af religiøse mindretal.
Der er stadig heftige diskussioner om aktivitetstimer
Forligspartierne bag en ny skolereform er fortsat langt fra hinanden, og striden er fortsat aktivitetstimerne.
Værn mod vand kan gøre byen blågrøn
Sidste udkald: Danske skatteål får kniven for struben
EU tager første skridt til at hæve bankhemmeligheden - og bekæmpe skattesnyd.
NemID får folk til at gamble på mobilen
Minister styrker dopingkampen
Nyt spektakulært tyveri rammer Cannes-festivalen
Sikkerheden på filmfestivalen i Cannes bliver skærpet efter flere tyverier.
Brev afslører: Kommune lagde ord i munden på politi for at standse bar
Stort flertal af lægerne vil opsige aftale med det offentlige
Lægerne er klare i mælet: Aftalen med det offentlige skal siges op.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste Medier
Seneste TV
21. maj. KL. 11.41 TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
17. maj. KL. 09.11 TV Politiken.dk i Cannes: Store forventninger til årets film festival
14. maj. KL. 09.32 TV »Er du sikker på, at en 20-årig synes det er sjovt, at du svinger med din tissemand«
7. maj. KL. 11.29 TV Få et smugkig på det nye ABBA-museum
4. maj. KL. 13.58 TV Smugkig på bøhlandet: Se det nye TV 2 Fri studie