Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Medier 8. jan. 2010 KL. 09.55

Portræt: Årets Cavlingvinder er en beskeden papirfetichist

Jesper Tynell modtager Cavlingprisen for sine kulegravende radioindslag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fakta

Jesper Tynell


Født 1971.

Uddannet cand.comm. og cand.hist. fra Roskilde Universitet.

Har siden 2002 arbejdet på Danmarks Radio.

Har siden 2003 arbejdet på P1's 'Orientering'.

Har vundet FUJ's pris for 'Fremragende Undersøgende Journalistik' i kategorien radio for indslag til P1's Orientering for sine afsløringer af beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) og hans ministerium.

Vandt onsdag den fornemste journalistiske pris Cavlingprisen for samme arbejde.

Gift med skolelærer og filosofistuderende Marianne Thomsen, som han har dannet par med i 19 år.

Har to børn, Karmen på 13 år og Villads på 9 år.

I november sidste år sprang champagnepropperne i Berlingske Tidendes Hus i Pilestræde.

Her uddelte Foreningen for Undersøgende Journalistik priser for »fremragende undersøgende journalistik«.

I kategorien radio vandt journalist Jesper Tynell for sine afdækkende radioindslag om »fusk med fakta i Beskæftigelsesministeriet« for »en sjældent hørt journalistisk fokusering, stædighed og godt gedigent gravearbejde«.

Men mens hans prisvindende kollegaer i sejrsrus sprøjtede med champagne, åbnede Jesper Tynell ikke sin flaske.

Han sad stille uden at drage for meget opmærksomhed til sin person.

En beskeden mand
Og det var en kollega, der måtte fortælle gæsterne ved hans bord om hans arbejde, åbne hans champagne og til sidst udbringe hans skål.

Han er perfektionist, grænsende til det pedantiske. Og det er kvaliteter, som han har fået prisen for. Men det er måske et mindre heldigt karaktertræk, hvis man skulle spille matador med ham

Ulrik Dahlin

»Vi andre knaldede champagnepropper af med det samme. Men han er slet ikke sådan en karakter. Han er meget beskeden, næsten selvudslettende i forhold til at gøre opmærksom på sig selv«, siger freelancejournalist og vennen Tom Heinemann, der også vandt en pris den aften.

På samme beskedne facon modtog den selvlærte journalist Jesper Tynell i onsdags journalistikkens mest prestigefyldte pris, Cavlingprisen.

LÆS ARTIKEL Lovbrud i ministerium giver Cavlingprisen

»Lige nu tager jeg det egentlig stille og roligt, men jeg er selvfølgelig virkelig glad for prisen«, sagde han underspillet til fagbladet Journalisten umiddelbart efter at have fået at vide, at han havde vundet den pris, der for de fleste journalister står som den ypperste anerkendelse.

Går ikke efter privatpersoner
Prisen vandt han igen for sine 15 undersøgende radioindslag i P1’s Orientering, der igennem fem timers radio blandt andet afslørede, at beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen og hans ministerium brød loven, bestilte misvisende tal, slettede belastende dokumenter og vildledte Folketinget.

Kendetegnende for den beskedne Jesper Tynell har han kaldt en syvsiders metoderapport, hvori han forklarer, hvordan han har arbejdet med de Cavlingvindende indslag, for ’Ministerens mindre demokratiske metoder’.

Et stykke undersøgende graverarbejde, der i branchen af mange vurderes at kunne have fældet Claus Hjort Frederiksen (V) som beskæftigelsesminister.

LÆS ARTIKELDetektivarbejde bragte Claus Hjort på glatis

Men for Jesper Tynell er det ikke det vigtigste at få ministre afsat fra posten.

»Jesper går ikke efter at vælte ministre. Han går efter at finde ud af, om vores demokrati fungerer, som det skal. Om love og regler bliver forvaltede, som de skal. Han går ikke efter personer. Det er ikke hans form for journalistik«, siger kollega fra P1’s Orientering journalist Tage Baumann.

Hjort gik uden om Folketinget
I Jesper Tynells 15 indslag har han blandt andet dokumenteret, hvordan beskæftigelsesministeren har brugt den såkaldte 300-timers regel til at standse udbetalingen af kontanthjælp til familier, der ifølge loven slet ikke er omfattet af reglen.

Jesper går ikke efter at vælte ministre. Han går efter at finde ud af, om vores demokrati fungerer, som det skal

Tage Baumann, kollega

Afsløringen førte til, at op mod 250 familier fik deres kontanthjælp igen med tilbagevirkende kraft.

Indslagene har afsløret, hvordan ministeren i al hemmelighed og uden om Folketinget afskaffede krav til udenlandske arbejdstageres sikkerhed i farlige job.

Indslagene har dokumenteret, hvordan beskæftigelsesministeren for at bane vej for strukturreformen bestilte statistikker hos embedsmænd, der skulle vise, at kommunerne var bedre end arbejdsformidlingerne til at få ledige i arbejde.

Ikke uddannet journalist
I Cavlingkomiteens motivering for at give prisen til Jesper Tynell hedder det blandt andet, at »trods indslagenes komplekse opbygning lykkes det ham i kraft af sin neutrale interviewteknik og sin stærke, faglige viden om rets- og socialpolitik at fastholde sine lyttere under afdækning af de politiske manipulationer«.

Til trods for at det er journalistikkens fornemste pris, så er Jesper Tynell ikke uddannet som journalist, men i historie og kommunikation fra Roskilde Universitet.

Inden da nåede han næsten at blive uddannet elektroingeniør og brugte en stor del af sin ungdom på at programmere computere.

Ifølge ham selv er det derfra, lysten til at gå ned i de mindste tekniske detaljer stammer.

Perfektionistisk terrier
Hans kollega Tage Baumann mener, at det især er Jesper Tynells evne til at bide sig fast i historierne og blive ved, der er nøglen til hans journalistiske afsløringer.

Men det er samtidig et karaktertræk, der kan være en belastning.

»Han holder fast som en lille terrier, indtil historien er hjemme. Og han går tilbage til sit materiale hele tiden. Jesper siger aldrig: »Jeg ved, det er sådan her«, før han har det materiale, der siger, sådan er det. Men det er også et karaktertræk, der er lidt til skade for ham selv – han har svært ved at give slip. Han bliver ved og ved og ved. Og så kan han komme rigtig meget i tvivl. Det kan godt belaste ham selv«, siger han.

Ulrik Dahlin, der er journalist på Information, og som Tynell ofte bruger som sparringspartner, har oplevet det samme, når de to har samarbejdet.

»Han er perfektionist, grænsende til det pedantiske. Og det er kvaliteter, som han har fået prisen for. Men det er måske et mindre heldigt karaktertræk, hvis man skulle spille matador med ham«, siger han.

Komplekse historier
Til trods for Jesper Tynells omfattende afslørende arbejde er det kun få af hans afslørende historier om beskæftigelsesministeren, der er kommet ud til et større publikum for eksempel i form af indslag i radio- eller tv-avisen.

Ifølge Ulrik Dahlin skal forklaringen blandt andet findes i typen af historier, som den selvudnævnte ’papirfetichist’, graver sig ned i.

»Han er sådan en, som går efter svære historier. De er hverken hvide eller sorte. Og det er sværere at formidle end en af de mest læste historier på en netavis«, siger han.

I aften får Jesper Tynell ikke mulighed for at forsvinde blandt andre prisvindere, når Cavlingprisen uddeles i Journalisternes Hus på Gammel Strand i København.

Og Ulrik Dahlin håber, at Jesper Tynell denne gang vil åbne champagneflasken.

»Jesper har sagt, at en Cavlingpris signalerer, at man er en voksen mand. Derfor håber jeg, at han nu opdager, at han ikke har grund til at putte sig i baggrunden«.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 10.54

Regeringen vil lade ledige betale for sin skattereform

Førtidspensionister samt modtagere af dagpenge og kontanthjælp mister tre milliarder kroner på skattereform.

Koncerter
27. maj. KL. 09.44
Konger. Lørdag aften var en aften, hvor der var dobbelt op på alt. På storskærme, publikumssved og ego boosts. - Foto: Julio Cortez/AP

Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt

Jay-Z og Kanye West væltede BOXEN med en mageløst hitpakket koncert.

Kultur
27. maj. KL. 11.30

Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Den danske grand prix-deltager gør status efter sin skuffende fjerdesidsteplads.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe