-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
Live: Christiania-værtshus tager kampen op mod Tivoli
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Ekstra Bladet: Behnkes snak er forvrøvlet vås
etik. "Det eneste vi ønsker er, at uskyldige ikke bliver dømt", siger Poul Madsen. - Foto: THOMAS BORBERG
Pressen skal kunne tjekke, om politiet gør sit job ordentligt, mener EB-chef.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:De konservatives retsordfører Tom Behnke tænker sig ikke om, når han foreslår at stramme retsplejeloven for at beskyttede sigtede imod især Ekstra Bladet.
Det mener avisens chefredaktør Poul Madsen.
LÆS ARTIKELK-politiker vil lave lov mod Ekstra Bladet
»Det er ganske tydeligt, at han roder rundt i tingene med sine påstande om, at vi hænger folk ud. Det er noget forvrøvlet vås. Vi hænger ingen ud og har ingen intentioner om at gøre det. Vores mål er at kunne kontrollere politiets arbejde og domstolenes argumenter«, siger han og tilføjer:
»Offentligheden skal kunne kontrollere, at det, der foregår i retsplejen, sker på en god og fair måde. Og en af måderne er, at man er i stand til at fortælle om de folk, som politiet henter ind«, siger Poul Madsen.
Chefredaktør: Vi kan hjælpe sigtede
Han henviser til, at forsvareren i drabssagen fra Herning, hvor en ung kvinde blev myrdet, selv valgte ikke at nedlægge navneforbud. Angiveligt for at rense den sigtede, fordi han var uskyldig.
Avisen havde dog ikke selv talt med den sigtede om, hvorvidt han ønskede hjælp ved at blive sat på forsiden med navn og billede under overskriften med hans navn efterfulgt af: Sigtet for Maria-drabet.
»Vi kunne ikke komme i kontakt med ham, og forsvareren valgte at lade være med at nedlægge navneforbud. Men det betyder ikke nødvendigvis, at klienten ønskede at komme på forsiden af Ekstra Bladet«, vedkender Poul Madsen.
LÆS ARTIKELV: Hårdere straf for at hænge folk ud i pressen
Alligevel mener chefredaktøren, at det er nødvendigt at gøre det.
Vil forhindre uskyldige i dom
»Det eneste, vi ønsker, er, at uskyldige ikke bliver dømt. Derfor er offentlighed omkring hvem, politiet tilbageholder og kontrol af, om personen har gjort det eller ej, afgørende«, siger Poul Madsen.
Udover at Tom Behnke ønsker, at en anklager altid skal nedlægge navneforbud, hvis ikke forsvareren gør det, vil han have, at identiteten på en sigtet altid skal være anonymiseret fra anholdelsen og frem til grundlovsforhøret.
Det kunne nemlig forhindre sager, som da Rigmor Zobels navn blev nævnt på Ekstra Bladets website inden grundlovsforhøret, hvor der blev nedlagt navneforbud.
Tjekker politiets anklager
Hvorfor gjorde I det?
»Det, at hendes navn kom frem, gav os mulighed for at kontrollere politiets påstand om, hvorvidt hun faktisk havde begået alle de store forbrydelser, som hun blev sigtet for. Senere da hun blev dømt, viste det sig, at det havde hun ikke«.
LÆS ARTIKELEkstra Bladet: I orden at vise navn og billede
Men det er ikke sikkert, at hun syntes, I skulle offentliggøre hendes navn?
»Nej, det er ikke sikkert. Der er nok nogle sigtede, der kunne mene, at der bør være mere lukkethed omkring retsplejen. Men i sidste ende tjener det alle, at pressen har chancen for at kontrollere, at tingene sker på en god måde«.
Pressenævnet er nok
I stedet for en stramning af retsplejeloven, er det meget bedre at have den nuværende ordning, hvor Pressenævnet kan komme efter de medier, der ikke overholder de etiske retningslinjer, mener Poul Madsen:
»Har vi været for grove, eller har vi taget fejl, er der masser af muligheder for at retsforfølge os. Det er Pressenævnet, der bør tage sig af, om vi følger god presseskik. Man sætter nogle meget alvorlige principper på spil, hvis man for at beskytte nogle enkeltpersoner, der måske ikke engang selv har en interesse i det, skaber mere lukkethed«.
Se også
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'
Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.
Sidse Babett Knudsen håber på sejr i London
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn
Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.
Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner
Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre
Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner
AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.
Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr
Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.
Varsel om farlig røg i Holbæk er afblæst
Sirenevarsel om røg fra brand i skrotbiler er afblæst.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Medier
Seneste TV
27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
maj
maj
maj
maj
Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Så meget kan Caras pengegave vokse
Gedekølle med citron og persille