Annonce
Medier 1. jun. 2010 KL. 03.00

DR’s næstformand vil lukke P3 for at redde P2

Skal P2 lukkes, kan man lægge P3 og P4 sammen? DR’s bestyrelse er splittet.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

DR’s bestyrelse er rygende uenig om, hvilken kanal Danmarks Radio skal droppe, efter at regeringen sammen med DF og Liberal Alliance har besluttet at fjerne den ene af DR’s fire kanaler og i stedet give den til en kommerciel operatør.

Det er DR selv, der bestemmer, hvad der skal væk, og i et debatindlæg i dagens avis, skriver DR’s næstformand, Ole Hyltoft, at han vil kæmpe for P2, der »højner det musikalske niveau i befolkningen«:

»Beklageligt, at vi så må lukke P3. Men meget af P3’s danske musik kan spilles på P4. Og P3’s udenlandske rock- og popmusik kan høres på mange andre kanaler«.

LÆS INDLÆGGETP2 kan ikke undværes - så DR-bestyrelsen må lukke P3

Samme holdning har bestyrelsesmedlem Katrine Winkel Holm. I et læserbrev i Jyllands-Posten i lørdags skrev hun: »Hvis ikke en licensfinansieret public service-virksomhed har en kanal som P2, hvad skal man så med den? En nedlæggelse af P2 vil være helligbrøde«.

Katrine Winkel Holm argumenterer også for en sammenlægning af P4 og P3.

LÆS OGSÅNy radio skal sende både klassisk og pop

Men det vil skade DR’s anstrengte forhold til de unge lyttere, mener bestyrelsesmedlemmerne Trine Gregorius, Stig Paulsen og Mogens Rubinstein.

»P3 er et højt profileret brand, hvor vi forhåbentlig fastholder den unge del af befolkningen. Ellers ender vi med at lave radio for nisser og pensionerede oberster«, siger Trine Gregorius.

Urealistisk at lukke P3
Hun mener, at det mest nærliggende er at flytte den klassiske musik fra P2 over på P1, fordi der er mest overlap mellem P1- og P2-lytterne. Stig Paulsen kalder det også urealistisk at lukke P3:

Så mange mennesker kan man ikke træde over tæerne på én gang.

Mogens Rubinstein

»Vi er voldsomt optagede af at komme i kontakt med den yngre del af befolkningen. Og det er P3, de lytter til«, siger han.

LÆS OGSÅPer Stig: Ny radiokanal skal ikke slås med P3 og P4

Også Mogens Rubinstein mener, at det mest nærliggende er, at man lægger noget af P2’s klassiske musik over på P1 og beholder P3 for ikke at støde den store gruppe af unge licensbetalere fra sig. P3 og P4 har så store lytterskarer, at de ikke kan slås sammen, mener Rubinstein.

»Så mange mennesker kan man ikke træde over tæerne på én gang«, siger han.

Debatten er forfejlet
Men spørgsmålet er, om DR overhovedet kan bevare P2 i den nuværende form.

Af forligsteksten fremgår det, at det nuværende programindhold på de fire DR-kanaler skal fordeles forholdsmæssigt på de tre tilbageværende kanaler. Derfor er debatten forfejlet, mener bestyrelsesmedlem Aage Frandsen:

»Der er ikke tale om, at nogle musikformer bliver svækket frem for andre«.

LÆS OGSÅNorsk forbillede: Folket skal have pop

Bestyrelsesformand Michael Christiansen vil ikke kommentere sagen. Den bør foregå i bestyrelsen, ikke i pressen, mener han. Samme melding lyder fra flere andre i bestyrelsen. Politiken har talt med.

Annonce
Annoncer
Foto: Joel Ryan/AP/AP

Mads Mikkelsen vinder i Cannes

Den danske skuespiller løber med stor pris på verdens fineste filmfestival.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe