Annonce
Annonce
Kultur 5. okt. 2011 KL. 16.27

Dansk komikers Utøya-udtalelse vækker norsk harme

Den danske komiker Carsten Bang møder kritik for sin omtale af Utøya-tragedien.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Terror i Norge


22. juli kl. 15.26 2011 eksploderede en bombe i Oslos centrum. Otte personer blev dræbt.

Få timer efter gik en bevæbnet mand klædt som politimand omkring på øen Utøya, hvor unge fra Arbeiderpartiets ungdoms-
organisation var samlet. 69 blev dræbt.


INTERAKTIV GRAFIK: Følg Anders Behring Breiviks rute på Utøya

Den 33-årige højreekstremist Anders Behring Breivik har erkendt begge angreb.

Retssagen begyndte 16. april.

Læs alt om terrorangrebene

Den danske komiker Carsten Bangs udtalelser om, at han joker med den norske tragedie på Utøya i sit aktuelle show, 'Plukker kameler’, har udløst voldsomme reaktioner i Norge, især på norsk TV 2’s Facebookgruppe og hjemmeside.

Her har man interviewet en række norske komikere om, hvorvidt de kunne finde på at joke med Utøya, hvilket de fleste ikke kan.

LÆS OGSÅ Kamelplukkende stand-up-komiker hører stadig til i superligaen

I en pressemeddelelse slår Carsten Bang nu fast, at han ikke joker med ofrene i sit show, men derimod retter skytset mod Breivik:

»Det er meget vigtigt for mig at understrege, at jeg ikke laver jokes om ofrene. Jeg taler om tragedien i forbindelse med debatten om, hvorvidt en hård retorik er med til at skabe et monster som den norske massemorder og terrorist. Om hvorvidt man med en hård retorik kan anses som værende medansvarlig og medskyldig i tragedien«, siger han.

»Ingen skal være i tvivl om, at jeg fordømmer handlingen og er forfærdet over den. Humor kan dog være en måde at bearbejde noget forfærdeligt på og kan med den rette vinkel virke forløsende«, fortsætter han.

Showet ’Plukker kameler’ turnerer rundt i Danmark indtil udgangen af november.

Annonce
Annoncer
Gældskrisen
23. maj. KL. 19.00

Thorning forventer vækstpagt i juni

Den danske statsminister har ingen holdning til omstridt initiativ.

Fodbold
23. maj. KL. 20.01
Ude. Joey Barton (t.h.) står efter dommen foran en intern sag i QPR. - Foto: PETER BYRNE (arkiv)/AP

Premier League-bisse får 12 spilledages karantæne

Queens Park Rangers-spilleren Joey Barton uværdige optrin i sæsonens sidste kamp får stroe konsekvenser.

Stjernetræf. Kirsten Dunst og Viggo Mortensen spiller to af de vigtigste roller i 'On the Road'. - Foto: Lionel Cironneau/AP

Cannes-film med Viggo Mortensen var otte år undervejs

Den dansk-amerikanske stjerneskuespiller gæstede i dag Cannes med 'On the Road'.

Annoncer
Annoncer