Annonce
Mad 23. mar. 2008 KL. 09.21

Ølnørder smager på øl til 2.008 kroner

Kan en øl være 2.008 kroner værd? 14 dedikerede ølnørder – the ratebeerians – vurderer fire flasker uforskammet kostbar bryg fra Jacobsen.

Se også
  1. Ølpriser: Butikker pusher påskebryg

    Fyld beholdningen af velbryggede påskeøl op. Vi viser vej til denne uges gode tilbud fra en række danske mikrobryggerier. Se flere detaljer

  2. Carlsberg lancerer slankeøl
  3. Påskebryggen Highland Easter topper
  4. Gå på tilbudsjagt med musen
  5. Din øl bliver dyrere
  6. 90 liter øl til hver dansker
  7. Brygger Jacobsens juleøl hitter
  8. Carlsberg dropper blå og hvid Tuborg
Se alle guider

Ølanmeldelser online

  • Ratebeer.com er en hjemmeside, hvor ølentusiaster fra hele verden vurderer øl.
  • Søger man fx påskebryg, finder man 43 typer. Øverst på listen er Ørbæk, Midtfynsk og Brøckhouse. I bunden ligger Albani.
  • Jacobsen 2008-øllene, der er beskrevet i artiklen, får følgende beskrivelse af ølentusiasterne: Farven er kastaniebrun med Café au Lait farvet skum. Aromaen er præget af svesker, vanilje, egetræ og karamel. Smagen er fyldig med en let og afrundet lang bitterhed. Egner sig fortrinligt til en blåskimmelost, cremet chokoladekage eller f.eks. Créme Brulée.

Neonskiltet med de to røde bogstaver ØL stråler ud over en regnvåd Elmegade på Nørrebro i København.

Inden for på Ølbaren står fire små sortlakerede trækister på bardisken. Hver af kisterne på baren indeholder en særflaske fra Jacobsen, Carlsbergs specialbryggeri i Valby. Det er en stærk barley wine (som ikke er vin, men en kraftig vinøs øl af engelsk type). Lagret på henholdsvis svenske og franske fade. Til en pris af 2008 kroner. Og det er per styk.

Skepsis før smagning
Ved bordene rundt om sidder 14 danske medlemmer af ratebeer.com – et onlinefællesskab for folk med mere end almindelig hang til at smage og vurdere øl. Blandt dem Jens Ungstrup, der lige har rundet 10.000 smagninger, og som dermed er den i verden med flest forskellige øl på ratebeer.

»Vi er lidt skeptiske over for det her. Selv de bedste øl jeg har smagt, koster kun en brøkdel«, siger Jesper Kjær, der har været ude at investere i de fire flasker på en velgørenhedsauktion.

Vil rejse langt for øllet
Selv om disse ratebeerians, som de kalder sig, mødes flere gange om måneden for at smage øl sammen, så er de sjældent samlet alle på en gang. Og sjældent med så stor andagt.

Folk er kommet langvejsfra. Maria Metzger, der opdrætter hunde og papegøjer og skriver om jagt, er rejst fra Thisted i det nordlige Jylland for at få endnu en unik øl noteret i sin lille bog. Maria er den kvinde i verden, der har smagt flest øl på ratebeer. 3.000 stykker er det blevet til.

Rent reklamestunt
Nu er snakken forstummet. Jesper piller ved proppen. Fjerner laksegl og ståltråd og åbner. Folk flokkes om baren. Blitzlys fra kameraer og mobiler glimter.

Glasset holdes mod lyset, skummet betragtes, næsen i glasset. Udseende og duft får point. I notesbøger, mobiltelefoner og i PDA-er. Der tastes og drikkes stille. Ingen taler. Man vil ikke påvirke hinanden.

En øl kan højst få 5 point. Rigtig gode øl ligger over 4 point.

Jacobsens '2008' barley wine får 3,76 point for den øl, der var lagret på fransk fad, og som var tør. Og 3,72 for den svenske, der var mere sød og blommeagtig i smagen. Hvilket rækker til en 30. og en 37. plads over de bedste danske øl på ratebeer-listen.

Ikke internationale konkurrenter værdig
Men internationalt kan den dyre øl slet ikke nærme sig en topplacering.

»Lidt skuffende, at Jacobsen laver sådan et reklamestunt«, siger Jesper Kjær. Der kan fortælle, at en af gæsterne i aften, bryggeren Jacob Storm faktisk ligger på den internationale top 50 med sin Imperial Stout fra Amager Bryghus, der åbnede sidste forår.

Så her kan Jacobsen og Carlsberg ikke bare komme anstigende. Det digitale broderskab har smagsløgene, informationskanalerne og kataloget over andre øl i orden. Fællesskabet lever. På tværs af landegrænserne.

Se også

Tilmeld dig Politiken Mad Nyhedsbrev

Annonce
Annoncer
Annoncer