Sådan gør du Skræl de hvide asparges med en egnet tyndskræller og knæk bunden af på både grønne og hvide. Skær fine skiver af aspargesene med tyndskrælleren ved at skære fra bund til top. Læg alle skiverne i en skål med isvand i en halv time, så de forfriskes og bliver sprøde. Pil det yderste lag af rabarberen med en spids kniv og skær den i små tern. Sauter ternene af i 10 sekunder på en varm pande med smør og tilsæt den brune farin til sidst. Bland rabarberen op i olien, når den er kølet ned, til en rabarbervinaigrette. Dryp aspargesene tørre og vend dem med vinaigretten og smag til med salt. Tilsæt små stykker knækbrød for at give sprødhed.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Ukendt historie udgives 47 år efter ikonisk dansk forfatters død
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Radikales udlændingeordfører: »Voldsomt, hvor meget fokus der ender med at være på de 66 personer«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
VM-kvalifikation
Debatindlæg af Matilde Dueholm
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rose Nira Glad og Hanne Vedel Sterndorf




























