Dødsfald 7. jul. 2012 KL. 13.44

Dødsfald Jørgen V. Langkilde

Fhv. underdirektør, cand.polyt. Jørgen V. Langkilde, Fredericia, er død. Han blev 90 år.

Jørgen V. Langkilde var født i Faxe Ladeplads, blev student fra Herlufsholm i 1940 og tog derpå en uddannelse som civilingeniør.

Jørgen V. Langkilde var efterfølgende ansat på Nordisk Insulinlaboratorium, Pharmacia, Den Skandinaviske Bryggerhøjskole og NAFA i Nørresundby. I 1956 blev han driftsingeniør og var fra 1981 til 1986 underdirektør på Fredericia Cellulosefabrik.

Ved siden af sit erhvervsarbejde var han i mange år næstformand for menighedsrådet i Sct. Michaelis Sogn i Fredericia og medlem af provstiudvalget for Fredericia Provsti. I sin studietid arbejdede han med den udgave af Langkilde-stamtavlen, som bevirkede, at den i mange lande spredte familie blev samlet i The Langkilde Society.

Senere er der kommet yderligere to store stamtavleudgivelser, så familien kan holde styr på hinanden.

Livet igennem har Jørgen V. Langkilde rejst meget – ikke mindst for at se fugle, blomster, historiske bygninger og tage billeder af samme.