Annonce
Fødselsdage 7. aug. 2012 KL. 11.05

Fødselsdag Sangeren, der sang ikonisk regnvejrs-hit fra sygesengen, runder de 70

Den amerikanske sanger B.J. Thomas fylder rundt i dag.

I virkeligheden burde B.J. Thomas ikke have indsunget den sang, der sikrede ham evig plads i pophukommelsen.

Han lå syg med betændt strubehoved, da han i 1969 blev kaldt i studiet for at synge temaet til en ny western.

Man siger ikke nej til Burt Bacharach, så med besvær kom 'Raindrops Keep Falling on My Head' i kassen.

Sangen var med til at gøre filmen 'Butch Cassidy and the Sundance Kid' til en sællert. Det samme blev sangen.

Billy Joe Thomas er fra et bibelstærkt miljø i Oklahoma, men første pladekøb var Little Richard. Det skulle dog ikke blive rock, men country, der blev hans skæbne.

Første millionsælger var en version af Hank Williams' 'I'm So Lonesome I Could Cry' , siden fulgte originaludgaven af Blue Suede-hittet 'Hooked on a Feeling' fulgt af sange, hvis temaer opsummeres i titlen på en af hans træffere ? 'Another Somebody Done Somebody Wrong Song'.

Da country gav sig selv et skud rock, havde den kristne Thomas tabt terræn, men han fandt sig en ny millionomsættende niche på gospelmarkedet.

Han overraskede for nogle år siden med en portugisisksproget plade til det brasilianske marked.

Ellers har Thomas gjort det til en genre i sig selv at genindspille egne sange.

En ny ombæring kommer senere i år, hvor han endnu en gang får vådt hår.