Annonce
Nyt om navne 29. aug. 2012 KL. 07.00

Udnævnelse Fremtrædende kulturorganisation får ny leder

En af de mest fremtrædende nordiske kulturorganisationer får ny leder, når kontorchef i Kulturministeriet Per Voetmann på lørdag bliver direktør for Kulturkontakt Nord.

Kulturkontakt Nord, der ligger i Helsinki og er en del af Nordisk Ministerråd, får en direktør med en stærk faglig baggrund. Per Voetmann, 53, har arbejdet på chefniveau i det danske kulturministerium siden 1995. Senest som kontorchef for kulturbevaring.

Det nuværende Kulturkontakt Nord er resultatet af en sammenlægning mellem det tidligere Kulturkontakt Nord og Nordens Institut i Finland. Sammenlægningen trådte i kraft 1. januar 2012.

Per Voetmann afløser finske Gun Oker-Blom i stillingen som direktør. Den kommende direktør ser frem til at begynde i sit nye job:

»Vi har et stærkt nordisk værdifællesskab. Det opdager man, når man befinder sig i internationale sammenhænge. I min nye stilling får jeg mulighed for at udvikle det fællesskab i praksis«.

navne@pol.dk