Annonce
Annonce
Om Politiken

Kontakt Politiken

POLITIKEN
Rådhuspladsen 37
1785 Kbh. V
Tlf: 33 11 85 11

Chefredaktion
Christian Jensen (ansvarshavende)
Anne Mette Svane
E-mail: chefredaktionen@pol.dk

Digital direktør
Troels Behrendt Jørgensen

Udgiver
JP/Politikens Hus A/S
Adm. Dir.: Stig Kirk Ørskov
www.jppol.dk

Politikens redaktioner:

Politiken.dk
Redaktionschef
Jakob Nielsen
Telefon: 33 47 21 64
E-mail: jakob.nielsen@pol.dk
E-mail: nyheder@pol.dk

Danmark og økonomi
Redaktionschef
Bo Søndergaard
Telefon: 33 47 23 35
E-mail: bo.sondergaard@pol.dk
E-mail: Indland@pol.dk

Politik
Redaktør
Anders Bæksgaard
Telefon: 50 76 44 98
E-mail: anders.baeksgaard@pol.dk

Internationalt
Redaktionschef
Michael Jarlner
Telefon: 33 47 17 41
E-mail: Udland@pol.dk

Sport
Redaktionschef
Søren-Mikael Hansen
Telefon: 33 47 21 11
E-mail: Sporten@pol.dk

Kultur
Konstitueret kulturredaktør
Jens Lenler
Telefon: 33 47 17 71
E-mail: jens.lenler@pol.dk

Viden
Redaktør
Lasse Foghsgaard
Telefon: 33 47 18 76
E-mail: viden@pol.dk

Debat og opinion
Redaktionschef
Mads Zacho Teglskov
Telefon: 33 47 28 60
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Kronik
Redaktør
Christoffer Emil Bruun
Telefon: 33 47 24 03
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Analyse
Redaktør
Poul Anders Aarøe Pedersen
Telefon: 33 47 24 52
E-mail: analyse@pol.dk

Forbrug
Redaktionschef
Tanja Parker Astrup
Telefon 33 47 22 55
E-mail: tanja.parker@pol.dk

Rejser og politiken.dk/rejser
Redaktør
Tina Krongaard
Telefon: 33 47 23 41
E-mail: tina.krongaard@pol.dk

Spis&Bo og politiken.dk/mad
Redaktør

Mette.Mølbak
Telefon: 33 47 15 23
E-mail: Spis&Bo@pol.dk

PS
Redaktør

Christian Ilsøe
Telefon: 33 47 13 45
E-mail: christian.ilsoe@pol.dk

Litteratur
Redaktør
Jes Stein Pedersen
Telefon: 33 47 29 97
E-mail: jes.stein.pedersen@pol.dk
E-mail: boger@pol.dk

Kritik
Redaktør
Per Theil
Telefon: 33 47 25 56
E-mail: per.theil@pol.dk

Ibyen
Redaktør

Pernille Jensen
Telefon: 33 47 16 38
E-mail: Ibyen@pol.dk

Bagsiden
Redaktør

Gorm Vølver
Telefon: 33 47 21 51
E-mail: bagsiden@pol.dk

Navne
Redaktør

Peter Thygesen
Telefon: 33 47 23 33
E-mail: navne@pol.dk

Foto og video
Redaktionschef
Thomas Borberg
Telefon: 33 47 17 06
E-mail: fotodesk@pol.dk

Digital udvikling
Digital udviklingschef
Aske Johan Koppel Stræde
E-mail: aske.j.straede@pol.dk

Læsernes redaktør
Bjarne Schilling
Telefon: 33 47 23 26
Man-fre kl. 10.30-12.30
E-mail: fejl.fakta@pol.dk



Politikens afdelinger:

Kundecenter Politiken
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 7-16. Lukket i weekender og på helligdage.
Telefon: 70 15 01 01
E-mail: abonnement@pol.dk
Kundecenter Politiken
Bestil abonnement

Politiken Plus
Telefon kontakt:
Mandag-fredag kl. 9-17
Telefon: 70 15 85 15
politiken.dk/plus

Annoncer på Politiken.dk
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 08.30-16.30
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 47 27 11

Annoncer i Politiken
Telefon kontakt:
Man-tors kl. 8.30-16.30, fre kl. 8.30-16
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 14 85 15
E-mail: annoncer@pol.dk

PolitikenWeekly
- avisen for danskere i udlandet.
Telefonkontakt: Man-fre kl. 7-17
Telefon: 33 47 11 47
Telefax: 33 11 39 40
E-mail: weekly@pol.dk

Annoncer i PolitikenWeekly
Rosendahls Medieservice
Telefon: 43 63 23 00
E-mail: nh@rosendahls.dk

Politiken Erhverv
Telefon: 3347 1030
E-mail: erhvervskunde@pol.dk
politiken.dk/erhverv

Politikens Galleri
Telefon: 33 47 27 56
Telefax: 33 14 57 14
Email: galleriet@pol.dk
www.politiken.dk/galleri

Politikens Artikelservice
Forespørgsler på enkelte artikler besvares på:
E-mail: artikler@jppol.dk

POLFOTO
Salg af fotos fra hele verden
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 12 33
E-mail: polfoto@polfoto.dk
www.polfoto.dk

Infomedia Huset A/S
Salg af adgang til Danmarks største online informationssystem. Søg selv eller bestil elektronisk nyhedsovervågning.
Telefon: 88 77 33 00
E-mail: info@infomedia.dk
www.infomedia.dk

Del link
Annonce
Mest læste
Dit politiken
Annonce