Annonce
Annonce
Om Politiken

KONTAKT POLITIKEN

Gem til liste

POLITIKEN
Rådhuspladsen 37
1785 Kbh. V
Hovednumre:
Tlf: 33 11 85 11
Fax: 33 15 41 17

Chefredaktion
Bo Lidegaard (ansv.)
Anne Mette Svane
Lars Grarup
E-mail: chefredaktionen@pol.dk

Udgiver
JP/Politikens Hus A/S
Adm. Dir.: Stig Kirk Ørskov
www.jppol.dk

Politikens redaktioner:

Politiken.dk
Redaktionschef
Karl Erik Stougaard
Telefon: 33 47 22 11
E-mail: nyheder@pol.dk

Indland
Redaktionschef
Bo Søndergaard
Telefon: 33 47 23 35
E-mail: bo.sondergaard@pol.dk
E-mail: Indland@pol.dk

Økonomi
Redaktionschef
Tage Otkjær
Telefon: 33 47 17 81
Fax: 33 15 41 17
Email: tage.otkjaer@pol.dk
Email: erhverv@pol.dk

Politik
Kristian Klarskov
Telefon: 33 47 20 72
Email: kristian.klarskov@pol.dk

Viden
Redaktør
Lasse Foghsgaard
Telefon: 33 47 18 76
E-mail: viden@pol.dk

PS
Redaktør

Christian Ilsøe
Telefon: 33 47 13 45
E-mail: christian.ilsoe@pol.dk

Udland
Redaktionschef
Michael Jarlner
Telefon: 33 47 17 41
E-mail: Udland@pol.dk

Kultur
Redaktionschef
Rune Lykkeberg
Telefon: 33 47 23 38
E-mail: rune.lykkeberg@pol.dk

Debat
Redaktør
Per Michael Jespersen
Telefon: 33 47 23 31
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Kronik
Redaktør
Christoffer Emil Bruun
Telefon: 33 47 24 38
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Analyse
Redaktør
Poul Anders Aarøe Pedersen
Telefon: 33 47 24 52
E-mail: analyse@pol.dk

Kritik
Redaktør

Peter Christensen
Telefon: 33 47 25 71
E-mail: peter.christensen@pol.dk

Litteratur
Redaktør
Jes Stein Pedersen
Telefon: 33 47 29 97
E-mail: jes.stein.pedersen@pol.dk
E-mail: boger@pol.dk

Bagsiden
Redaktør

Mads Zacho Teglskov
Telefon: 33 47 28 60
E-mail: bagsiden@pol.dk

IBYEN
Redaktør

Per Theil
Telefon: 33 47 25 56
E-mail: Ibyen@pol.dk

Navne
Redaktør

Peter Thygesen
Telefon: 33 47 23 33
Fax: 33 15 41 17
E-mail: navne@pol.dk

Sport
Redaktionschef
Søren-Mikael Hansen
Telefon: 33 47 21 00 (Efter kl. 14.00)
E-mail: Sporten@pol.dk

Foto
Fotochef
Thomas Borberg
Telefon: 33 47 17 06
E-mail: fotodesk@pol.dk

Forbrug
Redaktionschef
Anette Claudi
Telefon 33 47 26 07
E-mail: Anette.Claudi@pol.dk

Lørdagsliv
Redaktør

Troels Evold Widding
Telefon: 33 47 20 41
E-mail: Troels.Widding@pol.dk
E-mail: Lordagsliv@pol.dk

Forbrug & Liv, Motion
Redaktør
Charlotte Branner
Tlf: 33 47 24 30
E-mail: Charlotte.branner@pol.dk
E-mail: tjekjour@pol.dk

Rejser og politiken.dk/rejser
Redaktør
Tina Krongaard
Telefon: 33 47 23 41
E-mail: tina.krongaard@pol.dk

Spis&Bo og politiken.dk/mad
Redaktør

Marianne Søndergaard
Telefon: 33 47 21 83
E-mail: Spis&Bo@pol.dk
E-mail: marianne.sondergaard@pol.dk

Politiken TV
Redaktør

Christina Christensen
Tlf: 30 10 32 62
E-mail: politikentv@pol.dk
E-mail: christina.christensen@pol.dk

Udviklingschef
Digitale medier
Anders Emil Møller
Telefon: 33 47 17 76
E-mail: politiken.dk@pol.dk

Læsernes redaktør
Redaktør

Bjarne Schilling
Telefon: 33 47 23 26
Man-fre kl. 10.30-12.30
Fax: 33 15 41 17
E-mail: fejl.fakta@pol.dk



Politikens afdelinger:

Kundecenter Politiken
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 7-16. Lukket i weekender og på helligdage.
Telefon: 70 15 01 01
E-mail: abonnement@pol.dk
Kundecenter Politiken
Bestil abonnement

Politiken Plus
Telefon kontakt:
Mandag-fredag kl. 9-17
Telefon: 70 15 85 15
politiken.dk/plus

Annoncer på Politiken.dk
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 08.30-16.30
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 47 27 11

Annoncer i Politiken
Telefon kontakt:
Man-tors kl. 8.30-16.30, fre kl. 8.30-16
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 14 85 15
E-mail: annoncer@pol.dk

PolitikenWeekly
- avisen for danskere i udlandet.
Telefonkontakt: Man-fre kl. 7-17
Telefon: 33 47 11 47
Telefax: 33 11 39 40
E-mail: weekly@pol.dk

Annoncer i PolitikenWeekly
DG Media as
Telefon: 70 27 11 56
E-mail: epost@dgmedia.dk
Medieinfo

Politikens Galleri
Telefon: 33 47 27 56
Telefax: 33 14 57 14
Email: galleriet@pol.dk
www.politiken.dk/galleri

Politikens Bibliotek
Researchopgaver løses mod betaling
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 14 00
Telefax: 33 32 04 10
E-mail: politikens.bibliotek@pol.dk

Politikens Oplysning
Få svar på alt, også datoer på ældre artikler i Politiken.
Telefon kontakt: Man-fre kl. 14-15
Telefon: 33 14 40 88
E-mail: oplysning@pol.dk

POLFOTO
Salg af fotos fra hele verden
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 12 33
E-mail: polfoto@polfoto.dk
www.polfoto.dk

Infomedia Huset A/S
Salg af adgang til Danmarks største online informationssystem. Søg selv eller bestil elektronisk nyhedsovervågning.
Telefon: 33 47 14 50
Telefax: 33 11 56 28
E-mail: info@infomedia.dk
www.infomedia.dk

PolitikenPlus
  • Vinder af Guldbrikken 2014 Årets selskabsspil 2014 er et stærkt inkluderende, morsomt og kaotisk quizspil, der udforsker andre dele af vores paratviden, hvor selv de mest oplagte lette spørgsmål bliver store udfordringer.

    Pluspris 140 kr. Alm. pris 180 kr. Køb
  • Hovedtelefon Plattan Plattan er designet til at være den perfekte klassiske hovedtelefon med alle de ekstra funktioner, der gør det ud over hvad en statisk hovedtelefon ville tilbyde - en fuld størrelse on-ear-model.

    Pluspris 410 kr. Alm. pris 500 kr. Køb
  • Wild Card Køb Tivoli Wildcard til Pluspris - kun 755 kr. og få fri entré til Tivoli i hele 2015 ? både sommer, i efteråret og til det hyggelige julemarked. Og du får turpas på, hvergang du besøger haven.

    Pluspris 755 kr. Alm. pris 890 kr. Køb
  • Slimline quick fix Figuren er typisk for det, som Louise Hindsgavl står for. For hun er ikke til porcelænets traditionelle repertoire af glaserede yndigheder: hyrdedrenge, frøkner, muslingeskaller, konkylier etc.

    Pluspris 1.800 kr. Alm. pris 2.250 kr. Køb
  • Børnevippe Denne vippe giver børnene en bedre koordination og balanceevne. Derudover giver den også en social læring, da vippen kun kan benyttes via teamwork af to børn. Kan bruges både uden- og indendørs.

    Pluspris 2.649 kr. Alm. pris 3.119 kr. Køb