Annonce
Annonce
Annonce
Om Politiken

KONTAKT POLITIKEN

Gem til liste

POLITIKEN
Rådhuspladsen 37
1785 Kbh. V
Hovednumre:
Tlf: 33 11 85 11
Fax: 33 15 41 17

Chefredaktion
Bo Lidegaard (ansv.)
Anne Mette Svane
Lars Grarup
E-mail: chefredaktionen@pol.dk

Udgiver
JP/Politikens Hus A/S
Adm. Dir.: Stig Kirk Ørskov
www.jppol.dk

Politikens redaktioner:

Politiken.dk
Redaktionschef
Karl Erik Stougaard
Telefon: 33 47 22 11
E-mail: nyheder@pol.dk

Indland
Redaktionschef
Bo Søndergaard
Telefon: 33 47 23 35
E-mail: bo.sondergaard@pol.dk
E-mail: Indland@pol.dk

Økonomi
Redaktionschef
Tage Otkjær
Telefon: 33 47 17 81
Fax: 33 15 41 17
Email: tage.otkjaer@pol.dk
Email: erhverv@pol.dk

Politik
Redaktionschef
Mette Østergaard
Telefon: 33 47 28 64
Email: mette.ostergaard@pol.dk

Viden
Redaktør
Morten Garly Andersen
Telefon: 33 47 27 28
E-mail: viden@pol.dk

PS
Redaktør

Christian Ilsøe
Telefon: 33 47 13 45
E-mail: christian.ilsoe@pol.dk

Udland
Redaktionschef
Michael Jarlner
Telefon: 33 47 17 41
E-mail: Udland@pol.dk

Kultur
Redaktionschef
Rune Lykkeberg
Telefon: 33 47 23 38
E-mail: rune.lykkeberg@pol.dk

Debat
Redaktør
Per Michael Jespersen
Telefon: 33 47 23 31
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Kronik
Redaktør
Christoffer Emil Bruun
Telefon: 33 47 24 38
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Analyse
Redaktør
Poul Anders Aarøe Pedersen
Telefon: 33 47 24 52
E-mail: analyse@pol.dk

Kritik
Redaktør

Peter Christensen
Telefon: 33 47 25 71
E-mail: peter.christensen@pol.dk

Litteratur
Redaktør
Jes Stein Pedersen
Telefon: 33 47 29 97
E-mail: jes.stein.pedersen@pol.dk
E-mail: boger@pol.dk

Bagsiden
Redaktør

Mads Zacho Teglskov
Telefon: 33 47 28 60
E-mail: bagsiden@pol.dk

IBYEN
Redaktør

Per Theil
Telefon: 33 47 25 56
E-mail: Ibyen@pol.dk

Kultur på politiken.dk
Redaktør
Tommy Vigsø Grøn
Telefon: 33 47 13 92
E-mail: tommy.gron@pol.dk
E-mail: kulturnet@pol.dk

Navne
Redaktør

Peter Thygesen
Telefon: 33 47 23 33
Fax: 33 15 41 17
E-mail: navne@pol.dk

Sport
Redaktionschef
Søren-Mikael Hansen
Telefon: 33 47 21 00 (Efter kl. 14.00)
E-mail: Sporten@pol.dk

Foto
Fotochef
Thomas Borberg
Telefon: 33 47 17 06
E-mail: fotodesk@pol.dk

Forbrug
Redaktionschef
Anette Claudi
Telefon 33 47 26 07
E-mail: Anette.Claudi@pol.dk

Lørdagsliv
Redaktør

Troels Evold Widding
Telefon: 33 47 20 41
E-mail: Troels.Widding@pol.dk
E-mail: Lordagsliv@pol.dk

Forbrug & Liv, Motion og Mad på politiken.dk
Redaktør
Charlotte Branner
Tlf: 33 47 24 30
E-mail: Charlotte.branner@pol.dk
E-mail: tjekjour@pol.dk

Rejser og politiken.dk/rejser/
Redaktør
Tina Krongaard
Telefon: 33 47 23 41
E-mail: tina.krongaard@pol.dk

Spis&Bo
Redaktør

Annette Nyvang
Telefon: 33 47 21 55
E-mail: Spis&Bo@pol.dk
E-mail: annette.nyvang@pol.dk

Politiken TV
Redaktør

Christina Christensen
Tlf: 30 10 32 62
E-mail: politikentv@pol.dk
E-mail: christina.christensen@pol.dk

Udviklingschef
Digitale medier
Anders Emil Møller
Telefon: 33 47 17 76
E-mail: politiken.dk@pol.dk

Læsernes redaktør
Redaktør

Bjarne Schilling
Telefon: 33 47 23 26
Man-fre kl. 10.30-12.30
Fax: 33 15 41 17
E-mail: fejl.fakta@pol.dk



Politikens afdelinger:

Kundecenter Politiken
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 7-16. Lukket i weekender og på helligdage.
Telefon: 70 15 01 01
E-mail: abonnement@pol.dk
Kundecenter Politiken
Bestil abonnement

Politiken Plus
Telefon kontakt:
Mandag-fredag kl. 9-17
Telefon: 70 15 85 15
politiken.dk/plus

Annoncer på Politiken.dk
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 08.30-16.30
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 47 27 11

Annoncer i Politiken
Telefon kontakt:
Man-tors kl. 8.30-16.30, fre kl. 8.30-16
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 14 85 15
E-mail: annoncer@pol.dk

PolitikenWeekly
- avisen for danskere i udlandet.
Telefonkontakt: Man-fre kl. 7-17
Telefon: 33 47 11 47
Telefax: 33 11 39 40
E-mail: weekly@pol.dk

Annoncer i PolitikenWeekly
DG Media as
Telefon: 70 27 11 56
E-mail: epost@dgmedia.dk
Medieinfo

Politikens Galleri
Telefon: 33 47 27 56
Telefax: 33 14 57 14
Email: galleriet@pol.dk
www.politiken.dk/galleri

Politikens Bibliotek
Researchopgaver løses mod betaling
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 14 00
Telefax: 33 32 04 10
E-mail: politikens.bibliotek@pol.dk

Politikens Oplysning
Få svar på alt, også datoer på ældre artikler i Politiken.
Telefon kontakt: Man-fre kl. 14-15
Telefon: 33 14 40 88
E-mail: oplysning@pol.dk

POLFOTO
Salg af fotos fra hele verden
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 12 33
E-mail: polfoto@polfoto.dk
www.polfoto.dk

Infomedia Huset A/S
Salg af adgang til Danmarks største online informationssystem. Søg selv eller bestil elektronisk nyhedsovervågning.
Telefon: 33 47 14 50
Telefax: 33 11 56 28
E-mail: info@infomedia.dk
www.infomedia.dk

PolitikenPlus
  • And Den lå i vejkanten og er fotograferet i lyset af Martin Lehmanns billygter. Smuk var den. Og helt stille.

    Pluspris 1.300 kr. Alm. pris 1.495 kr. Køb
  • Frilandsand til jul Ænderne går frit rundt på beplantede græsarealer og har adgang til frisk vand og kan søge skygge under træerne. De fodres med majs og korn og ellers spiser de, hvad de finder af vegetation udendørs.

    Pluspris 325 kr. Alm. pris 400 kr. Køb
  • Juletræstog til Rosendal Besøg den hyggelige gård Rosendal i Nordsjælland og vend hjem med højt julehumør og selvfældet træ.

    Pluspris fra 168 kr. Alm. pris fra 168 kr. Køb
  • Spil: Blitz Blitz er et lysende hurtigt bestsellerspil, der vindes af den, som hurtigst kan aflæse kortene og snuppe den rigtige genstand.

    Pluspris 160 kr. Alm. pris 200 kr. Køb
  • Chips Der sker altid noget, når man fokuserer på individet.

    Pluspris 800 kr. Alm. pris 920 kr. Køb