Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 24. aug. 2010 KL. 18.29

Unge går på barrikaderne: Regeringen svigter fremtiden

Elev- og studenterorganisationer og unge fagforeningsaktive planlægger demonstrationer mod finansloven.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Flere elever i klasserne, ingen nye undervisningsmaterialer og færre unge, der får en uddannelse.

Det frygter landets elev- og studenterorganisationer og en række ungdomsfagforbund under LO. De er gået i gang med at forberede store protestdemonstrationer på Folketingets åbningsdag 5.oktober.

Kampagnen 'Unge ta'r ansvar'

- Demonstrationer på Folketingets Åbningsdag den 5.oktober i Århus, Odense og København

- Topmøde for alle unge i hele landet, der skal vedtages i en 'Ungdomspakke' til politikerne den 18.september.

»Vi mener, det her er dråben, der får bægret til at flyde over. Finansloven går i den helt forkerte retning med flere nedskæringer«, siger Frederik Gjørup Nielsen.

Han er formand for Dansk Gymnasieelevers Sammenslutning (DGS) og talsmand for kampagnen 'Unge ta'r ansvar'.

LÆS ARTIKELHjort: »Efter omstændighederne går det godt«

Finansminister Claus Hjort Frederiksen påpegede ellers på dagens pressemøde, at regeringen har prioriteret uddannelsesområdet for at sikre fremtidens vækst. Men organisationerne på området er ikke tilfredse.

Både DGS, Gymnasieskolernes Lærerforening og Gymnasiernes Rektorforening mener, at der skal spares 150 millioner kroner på gymnasieområdet.

Professionshøjskolerne, der for eksempel uddanner skolelærere og pædagoger, mister 20,3 millioner kroner.

Det her er dråben, der får bægret til at flyde over

Frederik Gjørup Nielsen, talsmand for 'Unge ta'r ansvar'

Generation tabes på gulvet
De fleste af pengene er vedtaget i forbindelse med regeringens genopretningspakke, der blev vedtaget med Dansk Folkeparti i maj. Andre kommer fra yderligere krav om effektiviseringer i det offentlige.

Frederik Gjørup Nielsen mener, at forringelser af uddannelserne det er den forkerte måde at håndtere den økonomiske krise på.

»Det er en kæmpe udfordring, hvis man taber en hel generation på gulvet. Måske kan man kradse nogle kroner ind nu, men det er utrolig dyrt på længere sigt«, siger DGS-formanden og afviser at pege på andre måder at lukke hullet i statskassen på:

LÆS ARTIKELUnge uden uddannelse koster milliarder

Budskaber i 'Unge ta'r Ansvar'

- Stop alle nedskæringer på uddannelse

- Praktikpladser til alle

- Uddannelse til alle

- Bekæmp ungdomsarbejdsløsheden

- Ingen forringelser i SU'en

For få praktikpladser
Den unge del af fagbevægelsen er også gået med i kampagnen for at sætte fokus på unges forhold på arbejdsmarkedet.

»Unge bliver hårdere ramt af krisen end ældre, og der bliver slet ikke gjort nok for at skaffe flere praktikpladser«, siger Morten Skov Christiansen, der er ungdomskonsulent hos LO.

Han giver ikke meget for, at finansloven vil skabe 5.000 flere praktikpladser.

»Der er over 9.000 elever uden en praktikplads. Regeringen siger intet om, hvor de 5.000 ekstra praktikpladser skal komme fra og deres tidligere initiativer for at skaffe pladser har ikke virket«, siger han.

Initiativet 'Unge ta'r Ansvar' består af organisationer, der repræsenterer elever på ungdomsuddannelser og unge på videregående uddannelser. Derudover er LO-Ungdom, 3F Ungdom, FOA Ungdom, HK Ungdom, TIB Ungdom og Dansk El-Forbunds Ungdom også med til at arrangere demonstrationerne.

LÆS LEDERVK har gjort Danmark til et økonomisk taberland

Annonce
Annoncer
Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe