Annonce
Politik 2. sep. 2010 KL. 07.22

De radikale angriber S og SF's skatteplan

De radikale kræver, at en S-ledet regering ikke må hæve skatten for at få råd til mere velfærd.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En kommende S-ledet regering må ikke hæve skatten for at få råd til mere velfærd. Sådan lyder et nyt 'princip' fra den radikale leder, Margrethe Vestager.

Dermed blotlægger hun de radikales store uenighed med Socialdemokraterne og SF, der netop går til valg på skattestigninger og øget velfærd, skriver Berlingske Tidende.

»Vi kan ikke løse krisen eller sikre velfærden ved stigende skatter. Danskerne betaler nok i skat«, siger Margrethe Vestager, der beklager, at S og SF i deres fælles skatteudspil, Fair Forandring, ønsker at hæve skatten med et milliardbeløb.

»S og SF kan godt konkurrere med regeringen om at hæve skatterne. Regeringen har jo i sin genopretningsplan lige ladet skatten stige med 6,6 milliarder kroner«, siger hun til Berlingske Tidende.

S står fast på sit udspil
Vestager møder dog en kold skulder hos Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen.

»Vi står fast på vores skattepolitik. Vi vil eksempelvis hæve afgiften på cigaretter og usunde fødevarer for at bruge dem på sundhedsvæsnet, og vi vil lægge afgifter på handel med aktier, som skal bruges på folkeskolen«, siger han til Berlingske Tidende.

»Det er jo helt op til de radikale, om de vil støtte det eller ej. Og det er helt op til de radikale, om de ønsker at være en del af en regering, for så skal man være enig i regeringsgrundlaget. De skulle jo gerne kunne stå inde for den politik, en ny regering fører, ellers kan det vel være lige meget«, fortsætter Henrik Sass Larsen.

ritzau

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 19.33 opdateret KL. 21.32

LIVE: Guldkampen afgøres i nervepirrende parløb

Følg den vanvittige afslutning på Superligaen, hvor mesterskabet bliver placeret.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Gadeplan
23. maj. KL. 19.29
Foto: LINDA JOHANSEN

København lader sig ikke kanøfle af byggerod

Selv om hovedstaden ligner et åbent krater, er der godt gang i cafeliv og gadehandel.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe