Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 4. sep. 2010 KL. 12.55

S: God idé med forhøjet skrotpræmie

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dansk Folkepartis forslag om at hæve skrotpræmien for ældre biler får støtte fra Socialdemokraterne.

Socialdemokraterne støtter forslaget fra Dansk Folkeparti om at hæve skrotpræmien for ældre biler.

Partiets skatteordfører, Nick Hækkerup, kalder i en mail til Ritzau forslaget for en god idé, når det sker under den forudsætning, at den bilejer, som udskifter sit 'lig', i stedet anskaffer sig en miljøvenlig bil.

LÆS ARTIKELDF vil hæve skrotpræmie til 15.000 kroner

»Vi har et kæmpe miljøproblem, som skal løses, og det vil dette forslag bidrage til«, lyder det fra den socialdemokratiske ordfører.

Han henviser til, at der kører 300.000 biler, som er produceret før 1991, rundt på de danske veje i dag. Ifølge Nick Hækkerup forurener de lige så meget, som fire millioner nye biler ville gøre.

LÆS ARTIKELBilbranchen vil have skrotpræmie på 10.000 kr.

Dansk Folkeparti foreslår, at skrotpræmien hæves fra de nuværende 1200 til 15.000 kr.

I en reaktion i dagbladet Børsen støttes forslaget også af Jens Brendstrup, direktør for Dansk Automobilhandlerforening. Derimod er Dansk Autogenbrug, som repræsenterer skrothandlerbranchen, ikke begejstret.

ritzau

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 21.52
Foto: DRESLING JENS

Laudrup kom, så og sejrede

FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Gadeplan
23. maj. KL. 19.29
Foto: LINDA JOHANSEN

København lader sig ikke kanøfle af byggerod

Selv om hovedstaden ligner et åbent krater, er der godt gang i cafeliv og gadehandel.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe