Annonce
Annonce
Politik 19. aug. 2009 KL. 17.46

Gravide vaccineres mod svineinfluenza

Gravide har større risiko for helbredstruende komplikationer ved svineinfluenza og derfor tilbydes de nu vaccine.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Svineinfluenza

Den første mistanke blev registreret i Mexico i marts. Siden har sygdommen spredt sig ud i verden.

Sundhedsstyrelsen har nu besluttet at tilbyde alle gravide vaccination mod den nye influenza A (H1N1), også kendt som svineinfluenza.

Tidligere har der været tvivl om, hvorvidt gravide skulle tilbydes vaccination mod svineinfluenza. Men nu fastslår Sundhedsstyrelsen, at alle gravide vil blive tilbudt vaccination, når den er parat til efteråret.

»Det er blevet besluttet, at gravide i 2. og 3. trimester tilhører en risikogruppe, som er særligt udsat. Derfor skal gravide tilbydes vaccine, når den kommer«, siger Jesper Fisker, direktør i Sundhedsstyrelsen, til politiken.dk

»Der er kommet mere forskning og flere undersøgelser nu, så vi er blevet klogere på, hvordan og hvem den nye influenza rammer. Og nu mener vi, der er belæg for at sige, at kvinder i sidste del af graviditen er i risikogruppen«, siger han.

FOKUSLæs alt om svineinfluenza

Sundhedsstyrelsen har bestilt vaccine til 1,55 millioner personer hos medicinalfiormaet Glaxo SmithKline, og man regner med at indlede vaccinationsprogrammet i begyndelsen af november.

Foruden gravide omfatter risikogruppen personer med lidelser som nedsat lungefunktion, hjerte-kar-sygdomme, diabetes, nedsat immunforsvar samt ekstremt overvægtige personer.

Desuden anbefaler Sundhedsstyrelsen, at der holdes særligt øje med børn under to år, hvis de får influenzasymptomer.

Ifølge Danmarks Statistik er der for tiden omkring 45.000 gravide i Danmark.

Nøglepersoner vaccineres
Foruden risikogruppen vil udvalgte nøglepersoner i blandt andet sundhedsvæsnet få tilbudt vaccination, mens sunde og raske mennesker ikke vil få denne mulighed.

Hidtil har svineinfluenzaen primært ramt de 15-30-årige, og der er registeret 425 tilfælde herhjemme. Ingen er omkommet i Danmark som følge af influenzaen.

LÆS OGSÅ Læger skal modstå Tamiflupres

De fleste kvinder, der får influenza i graviditeten, har ingen problemer, og de er ikke mere udsatte end andre for at blive smittet af den ny influenza A (H1N1).

Men hvis de først smittes har de større risiko for helbredstruende komplikationer som lungebetændelse og vejrtrækningsbesvær. Det er særligt i 2. og 3. trimester, at der kan være øget risiko for komplikationer, der i alvorlige tilfælde kan føre til abort og for tidlig fødsel.

Gravide med influenzasymptomer bør søge læge for eventuelt at komme i behandling, oplyser Sundhedsstyrelsen.

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 21.52
Afgørelsen. Andreas Laudrup kom ind i det 76. minut - fem minutter senere sendte han nerverne på himmelflugt med 2-0-scoringen, der endeligt afgjorde årets Superliga. - Foto: JENS DRESLING

Laudrup kom, så og sejrede

FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Danmark
23. maj. KL. 19.33
Sultestrejke. Med banner i armene gik ti sultestrejkende iranere ind i Stefans kirken på Nørrebro i protest mod forholdene på de danske asylcentre og i frygt for at blive sendt tilbage til Iran. - Foto: JENS DRESLING

Sultestrejkende iraner: Jeg er bange for at blive henrettet

Af frygt for at blive dræbt flygtede den iranske asylansøger Ramin Molavi fra Iran. Nu sultestrejker han i håb om en fremtid.

Annoncer

Tophistorier Svineinfluenza

Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Lundes blog

  • Niels Lunde
    31. aug

    Tak

    Niels Lunde

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe