Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Løkke: Valget smerter mit venstrehjerte
Ansvar. Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) mener, at der gik for meget landspolitik i kommunalvalgkampen. - Foto: OLESEN PETER HOVE
Tab af borgmesterposter i Rebild og Favrskov gør ondt på Venstre og statsminister Lars Løkke Rasmussen.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Raket skød skuespillers aske i kredsløb om Jorden
TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
TV Sportsredaktør: FCK har spillet for højt spil
TV Jylland er under angreb i amerikansk missilskjold-reklame
TV Glad Soluna efter finaleplads: Stemmen trænger til en pause nu
TV iPad'en kan afsløre, om du har risiko for demens
TV Nu er den på vej: Paraplyen, der aldrig klapper sammen
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fakta om valget
Valgresultater:
Se resultater for kommuner og valgsteder
Kandidat-tjek:
Stemte du på den rigtige?
Stemmeseddel:
Her er alle kandidaterne
Kommunedebat:
Diskutér med din nabo
Reultat af kommunalvalget
Andel af stemmer i procent:
(frem- og tilbagegang i.f.t. 2005)
A - Socialdemokraterne 30,7 (-3,6)
B - De Radikale 3,7 (-1,5)
C - De Konservative 11,0 (+0,7)
F - SF 14,5 procent (+7,1)
O - Dansk Folkeparti 8,1 (+2,2)
V - Venstre 24,8 (-2,7)
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) nægter at kommentere kritikken af hans indsats i kommunalvalgkampen. Til gengæld erkender han, at tabet af borgmesterposter i en række venstrebastioner gør ondt.
»Vi haft bedre valg, end vi fik i går. Der er steder, hvor valget smerter mit venstrehjerte, steder som Rebild og Favskov kommuner. Der gør det ondt, for der bør Venstre stå stærkt og have borgmesterposter«, siger Lars Løkke Rasmussen på en pressebriefing forud for Venstres landsmøde i weekenden.
Tabte armlægning om borgmesterposter
Venstre gik ved kommunalvalget 2,7 procentpoint tilbage og fik 24,8 procent af stemmerne. Endnu værre gik det imidlertid under nattens forhandlinger om at sikre sig borgmesterposterne i de 98 kommuner.
Her blev regeringspartiet den helt store taber og ser ud til at kunne miste næsten en tredjedel af sine 35 borgmesterposter.
LÆS OGSÅV-borgmestre sparket af taburetterne
Alligevel kalder Lars Løkke Rasmussen valget for »acceptabelt« og forklarer det blandt andet med, at det ikke i tilstrækkelig grad er lykkedes at gøre valget nærværende.
»Der har været en tendens til, at der er gået lidt for meget landspolitik i valgkampen. Jeg mener, at det handler om at gøre valget nærværende, men der er blevet talt lidt løst hen over det hele«, siger Lars Løkke Rasmussen.
Uro i baglandet
Allerede i aftes beskyldte slagne og skuffede partifæller ude i kommunerne ham for sammen med den øvrige partiledelse at have været for usynligt i valgkampen.
LÆS OGSÅSlagne V-folk: Hvor var du, Løkke?
Flere venstrefolk har i dag gentaget kritikken, men statsministeren afviser at diskutere strategien i pressen.
»Hvis der er kritik fra baglandet, tager vi det på landsmødet, hvor vi har tingene i frisk erindring«, siger Lars Løkke Rasmussen.
Se også
Laudrup kom, så og sejrede
FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.
Hollywood fik hemmeligt indblik i drabet på bin Laden
CIA har givet stjerneinstruktør detaljer om aktionen mod Osama bin Laden, som nu bliver til en film.
Døgnet i billeder: Kleopatras mand og Nadal i voks
Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund
Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.
Vælgere i Kairo: Der er brug for en stærk og modig mand
Thorning forventer vækstpagt i juni
Sultestrejkende iraner: Jeg er bange for at blive henrettet
Af frygt for at blive dræbt flygtede den iranske asylansøger Ramin Molavi fra Iran. Nu sultestrejker han i håb om en fremtid.
Kapringsforsøg endte i ildkamp mellem pirater og vagter
Cannes-film med Viggo Mortensen var otte år undervejs
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Seneste Politik
Meningsmåleren
maj
maj
maj
maj
Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Studie: Nanopartikler kan skade fostre
Gedekølle med citron og persille