Annonce
Annonce
Politik 20. nov. 2009 KL. 06.29

Bondam får hug af baglandet

Hver tredje radikale kredsformand er utilfreds med konstitueringsaftale med DF.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fakta om valget

Det er ikke populært i det radikale bagland, at Københavns teknik- og miljøborgmester Klaus Bondam (R) - via en konstitueringsaftale med Venstre og Dansk Folkeparti- har sikret sig en borgmesterpost.

Utilfredsheden skyldes, at de radikale i valgkampens to sidste uger forsikrede vælgerne om, at de ville gøre alt for at holde DF uden for indflydelse. Det skriver Berlingske Tidende.

LÆS OGSÅManu Sareen husker ikke ja til DF

Hver tredje kredsformand er utilfreds med konstitueringsaftalen, og 40 procent mener, at alliancen med Dansk Folkeparti i København vil skade de radikales troværdighed. Det fremgår af en rundspørge, som Berlingske Research har foretaget blandt 61 af de 95 radikale kredsformænd. Kun 18 procent af de adspurgte er tilfredse med den omdiskuterede aftale, som efter et krisemøde onsdag aften var ved at koste Klaus Bondam borgmesterposten.

Sympati med Manu Sareen
Samtidig udtrykker 40 procent af kredsformændene sympati med den radikale gruppeformand Manu Sareen, der kalder konstitueringsaftalen for et vælgerbedrag, fordi den giver Dansk Folkeparti en række udvalgsposter.

23 procent af kredsformanden mener, at Manu Sareen burde have haft borgmesterposten, kun 16 procent peger på Bondam. 39 procent af kredsformændene erklærer sig neutrale i striden.

LÆS OGSÅ Manu Sareen: Gruppen tilbød mig borgmesterposten

ritzau

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
27. maj. KL. 13.44
Massemorder. Anders Behring Breivik. - Foto: Hakon Mosvold Larsen/AP

Stod Gud bag Breiviks massemord?

Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren


Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe