Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Connie Hedegaard drillede Venstre ved overdragelse
Skifte. Connie Hedegaard (K) og Lykke Friis (V) roste hinanden og glæder sig til samarbejde om klima, selvom det ikke er officielt hvilken kommissærpost, Hedegaard skal bestride.
Danmarks nye EU-kommissær kom til at afsløre, at hun regner med at blive klimakommissær.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Udnævnelsen af Lykke Friis (V) til ny klima- og energiminister er det bedste bevis på, at klimaet i dag står højt på den politiske dagsorden.
Det mener den afgående klima- og energiminister Connie Hedegaard (K), som var i det drillende hjørne ved den rituelle overdragelsesforretning i ministeriet for kort tid siden.
»Klimaet er blevet sat på dagsordenen både her og hisset. At der nu kommer en klimaminister midt ind i Venstres folketingsgruppe er vel nok det ypperste bevis«, sagde Connie Hedegaard med henvisning til, at Venstre tidligere har set med skepsis på, om klimaforandringerne nu også var menneskabte.
LÆS OGSÅNy minister klappet ind af spritnye partifæller
Connie Hedegaard blev i dag udnævnt til ny dansk EU-kommissær og er dermed den udløsende faktor bag ministerskiftet.
Hedegaard talte over sig
At hun fremover med stor sandsynlighed tiltræder en nyoprettet post som EU's klimakommissær, kom hun indirekte til at bekræfte i sin tale.
»Jeg glæder mig til at arbejde sammen med dig (Lykke Friis, red.)«, sagde Connie Hedegaard og skyndte sig at tilføje:
»Nu ved jeg selvfølgelig ikke, hvilken post jeg får, men det kunne jo være, at jeg fik noget med dig at gøre«.
LÆS OGSÅ Lykke Friis: Jeg er nærmest lykkelig
Noget kunne tyde på det.
Også Lykke Friis ser frem til samarbejdet, der under alle omstændigheder vil stå på, indtil Danmark har overdraget værtsskabet for FN's klimakonference til næste land i rækken, Mexico.
Connie Hedegaard vil nemlig, indtil hun tiltræder som kommissær, have titel af 'minister for FN's klimakonference i København i 2009'.
Lykke Friis gjorde det i sin tale samtidig klart, at hun forventer, at Connie Hedegaard for alvor vil gøre EU vedkommende for den danske befolkning.
PORTRÆT Ministeren der drog på miljøtogt
»Jeg er lykkelig for, at du bliver kommissær. Du kan brænde igennem, og med dig får vi én gang for alle udryddet begrebet 'nede i EU', for du vil vise, at EU i dag er indenrigspolitik«, sagde Lykke Friis.
Indledte med en vittighed
Hun gentog samtidig det budskab, hun afleverede foran Amalienborg efter at være blevet præsenteret for dronning Margrethe i formiddags.
»Klima- og energipolitik er fremtidens udenrigs- og sikkerhedspolitik og en vigtig bane i forhold til vækst og beskæftigelse«, lød det fra Lykke Friis.
LÆS OGSÅ Greenpeace: Friis må ikke blive figenblad for kulsort politik
At der trods alt er forskel på de to, fik medarbejderne i Klima- og energiministeriet straks et bevis for.
Lykke Friis, der er kendt for sit billedsprog, indledte således sin ministertid med at fortælle en vittighed om Barack Obama, Nicolas Sarkozy og Dmitry Medvedev.
»De står inde på land og beslutter sig for at gå ud på en lille ø. USA's præsident tog første, andet og alle de efterfølgende skridt tørskoet over vandet ud til øen. Det samme gjorde Nicolas Sarkozy. Da det blev Dmitry Medvedevs tur, plumbede han med det samme i til livet«, fortalte Lykke Friis og fortsatte:
»Nicolas Sarkozy vendte sig mod Barack Obama og spurgte: 'Skal vi ikke sige til ham, hvor stenene er?'. Hertil svarede Barack Obama: 'Hvilke sten?'.
Derefter drejede Lykke Friis (V) sig om mod Connie Hedegaard (K):
»Du kan ikke gå på vandet, men du kan så meget andet, og jeg er utrolig stolt over at overtage dit ministerium«, sagde Lykke Friis, der fik en klimaglobus af sin forgænger.
Ud med Lomborg - ind med Hedegaard
Selv fik hun en særlig klimaglobus af Connie Hedegaard og en kurv med energidrik og energisparepærer af sine nye medarbejdere i ministeriet.
Departementschef Thomas Egebo overrakte Connie Hedegaard en 'kop' med tilhørende kaffe og te som symbol på hendes arbejde med at sikre succes ved COP15, der er den officielle betegnelse for FN's klimakonference.
Netop Thomas Egebo var i sin tale også inde på, at klimaet i dag står helt anderledes højt på både den nationale og den internationale dagsorden.
»Det er meget tankevækkende, at det engang var Lomborg, der var med på Times' liste over de 100 mest indflydelsesrige personer i verden. Nu er det dig«, sagde Thomas Egebo.
Hedegaard flytter ned til Fogh
Det er fem år siden, at Bjørn Lomborg var med i det gode selskab på listen.
Dengang var han blandt daværende statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) rådgivere. I dag er Rasmussen rykket til Bruxelles som Nato-generalsekretær.
Snart får Connie Hedegaard også adresse i den belgiske hovedstad. Efter alt at dømme som EU's første klimakommissær nogensinde.
Det vil i givet fald være endnu et bevis på, at klimaet er kommet på den internationale dagsorden.
Se også
Laudrup kom, så og sejrede
FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.
Hollywood fik hemmeligt indblik i drabet på bin Laden
CIA har givet stjerneinstruktør detaljer om aktionen mod Osama bin Laden, som nu bliver til en film.
Døgnet i billeder: Kleopatras mand og Nadal i voks
Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund
Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.
Vælgere i Kairo: Der er brug for en stærk og modig mand
Thorning forventer vækstpagt i juni
Sultestrejkende iraner: Jeg er bange for at blive henrettet
Af frygt for at blive dræbt flygtede den iranske asylansøger Ramin Molavi fra Iran. Nu sultestrejker han i håb om en fremtid.
Kapringsforsøg endte i ildkamp mellem pirater og vagter
Cannes-film med Viggo Mortensen var otte år undervejs
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
9. maj. KL. 22.54 TV Se statsministeren præsentere Henrik Sass Larsen
9. maj. KL. 09.46 TV »Henrik Sass Larsen skal være strateg og indpisker«
Studie: Nanopartikler kan skade fostre
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekspert: Nøgen dræbersæl er psykopatisk undervandsmonster
Guide til håndaflæsning