Annonce
Politik 18. mar. 2010 KL. 03.00

Løkke lover: Skattestoppet står fast

Hverken regeringen eller DF vakler, selv om Nationalbankens direktør forudser skattestoppets sammenbrud.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Skattestoppet er urokkeligt, uanset hvad der sker med økonomien.

Det slår statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) fast, efter at nationalbankdirektør Nils Bernstein i et bemærkelsesværdigt hårdt angreb på regeringens økonomiske politik i går meldte ud, at skattestoppet ikke kan overleve.

Nationalbankdirektøren tror ikke længere på, at regeringen kan holde de offentlige udgifter nede og finde de milliardbesparelser, der er nødvendige for at bringe balance i statens husholdningsbudget.

LÆS MERENationalbanken skyder regeringens spareplan ned

Regeringens spareplan er ganske enkelt ikke ambitiøs nok, mener Nationalbanken, der vurderer, at behovet for besparelser de kommende år når helt op på 34 milliarder kroner.

Et beløb, der er tre gange større end regeringens egen plan om at spare 13 milliarder kroner ved at holde de offentlige udgifter i ro de næste tre år.

»Hvis man ikke kan realisere planerne, har jeg svært ved at se, at man kan køre videre med skattestoppet i dets nuværende form,«siger Nils Bernstein.

Skattestoppet er en del af fundamentet
Men det gør ikke indtryk på statsministeren:

»Skattestoppet er en del af fundamentet under den her regering. Og det bliver der ikke pillet ved«, siger Lars Løkke Rasmussen (V).

Siden 2001 har regeringen garanteret vælgerne, at skatterne blev holdt i ro med det omstridte skattestop.

Logisk konsekvens
Men vælgerne kan meget vel komme til at betale mere i skatter og afgifter, hvis det ikke lykkes regeringen at holde udgifterne nede, mener både Nationalbanken og flere førende økonomer:

»Det er en logisk konsekvens. Kan man ikke styre udgifterne, er man nødt til at skaffe indtægter«, siger tidligere overvismand Torben M. Andersen, der er økonomiprofessor ved Århus Universitet.

»Argumentet om, at skattestoppet er med til at styre de offentlige udgifter, holder ikke – det har ikke haft effekt på styringen af udgifterne. Efter alle overskridelserne er det svært at hævde, at det virker – men dette faktum har hidtil været skjult af de år, hvor det gik godt for dansk økonomi«, siger Torben M. Andersen.

Godt i disse tider
Mens oppositionen i Folketinget er begejstret for, at skattestoppet synes at vakle, er der ingen vaklen hos regeringens støtteparti Dansk Fokeparti, der som det eneste parti støtter skattestoppet.

»Hvis skattestoppet er et godt instrument i nogle tider, så er det vel netop i de her tider. For hvad er skattestoppets primære funktion? Det er at skabe tryghed for familierne, så de ved, hvordan deres økonomi ser ud«, siger Danske Folkepartis politiske ordfører, Kristian Thulesen Dahl.

Han fejer Nationalbankens udmelding af bordet:

»Jeg ser mere Bernsteins udmelding som et bidrag til debatten – og det har historisk været Nationalbankens rolle. Men jeg skal vurdere, om udmeldingen kan bruges politisk, og kan den så det? Nej«.

TV-ANALYSELunde: Nationalbanken bryder politisk tabu

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 21.52
Afgørelsen. Andreas Laudrup kom ind i det 76. minut - fem minutter senere sendte han nerverne på himmelflugt med 2-0-scoringen, der endeligt afgjorde årets Superliga. - Foto: JENS DRESLING

Laudrup kom, så og sejrede

FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Danmark
23. maj. KL. 19.33
Sultestrejke. Med banner i armene gik ti sultestrejkende iranere ind i Stefans kirken på Nørrebro i protest mod forholdene på de danske asylcentre og i frygt for at blive sendt tilbage til Iran. - Foto: JENS DRESLING

Sultestrejkende iraner: Jeg er bange for at blive henrettet

Af frygt for at blive dræbt flygtede den iranske asylansøger Ramin Molavi fra Iran. Nu sultestrejker han i håb om en fremtid.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe