Annonce
Politik 28. jun. 2010 KL. 10.07

DF skyder sig selv i foden med ministerdrømme

Dansk Folkeparti i en regering kan ikke længere profilere sig på enkeltsager.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dansk Folkeparti har sat kursen mod regeringskontorerne og vil kræve ministerposter, hvis partiet fortsat skal støtte en VK-regering efter næste valg.

Men det er langtfra sikkert, at partiet, der har støttet den borgerlige regering siden 2001, vil vinde mere indflydelse ved at komme med i en regering.

LÆS ARTIKELNu er Dansk Folkeparti klar til at gå i regering

Ifølge flere valgforskere er Dansk Folkepartis ambition om at komme i regering ligefrem uklog.

»Jeg er overbevist om, at det ville være dumt for dem, for de har stor indflydelse i dag. Som regeringsparti vil de skulle tænke helt anderledes indkapslet i regeringshelheder. Det vil give væsentligt mindre spillerum for de interesser, de arbejder på at få igennem. Sådan som de har kørt deres strategi hidtil, vil det være en svækkelse«, siger Johannes Andersen, lektor og samfundsforsker ved Aalborg Universitet.

Skulle det lykkes Dansk Folkeparti at finde sammen med Venstre og de konservative i en regering, vil partiet også skulle forsvare at gennemføre upopulære tiltag eller arbejde aktivt for regeringsfællernes mærkesager.

Dansk Folkeparti ville ikke i samme grad have mulighed for at profilere sig på enkeltsager, som de ellers har været fantastiske til.

Kasper Møller Hansen, professor i statskundskab på Københavns Universitet

Dermed vil Dansk Folkepartis klare profil blive udvandet, mener professor i statskundskab på Københavns Universitet Kasper Møller Hansen.

»Dansk Folkeparti ville ikke i samme grad have mulighed for at profilere sig på enkeltsager, som de ellers har været fantastiske til. De ville ikke kunne bevare den højtprofilerede position med at være de bærende stemmer, hvis de er med ved ministerbordene«, siger han.

DF'ere med brede smil
I mange år har danskerne ellers været vant til, at det er Dansk Folkeparti, der kommer smilende ud af kontorerne efter afgørende forhandlinger med regeringen, når der er indgået store forlig. Her har partiet blandt andet kunnet fortælle, at det har fået gennemtrumfet ældrecheck og akutberedskab i Vestjylland. Sådan har regeringen fundet sit flertal, og DF har gennemført sine mærkesager.

Men i Politiken i går sagde partiets gruppeformand, Kristian Thulesen Dahl, at Dansk Folkeparti efter næste valg er klar til at gå med i regering, og at Venstre og konservative er så pressede, at de ikke vil kunne forhindre det.

Det er formentlig ikke tomme trusler, når støttepartiet truer med at trække støtten til de borgerlige, hvis de ikke åbner regeringsporten op for Dansk Folkeparti, mener Johannes Andersen.

For hvis den borgerlige blok ikke vil lukke DF ind i regeringsvarmen, kan partiet søge indflydelse andre steder og for eksempel støtte en socialdemokratisk ledet regering.

»Når Thulesen allerede et år før valget kommer, signalerer, at de er interesserede i regeringsposter, ville man være godt dum, hvis man som borgerlig politiker afviser det rent«, siger Johannes Andersen.

DF får kold skulder
Det er ikke desto mindre nogenlunde, hvad Venstres gruppeformand, Kristian Jensen, gør. Han afviser at danne regering med Dansk Folkeparti.

»Samarbejdet mellem V og K har fungeret glimrende, og at vi har haft et godt støtteparti i DF. Den situation ser jeg gerne fortsætte«.

LÆS OGSÅVenstre dræber DF's drøm om ministerposter

Hvad er det, der er så slemt ved at forestille sig for eksempel Thulesen Dahl som minister?

»Der er slet ikke noget slemt ved at forestille sig Dansk Folkeparti som et parti i regering. Jeg mener bare ikke, det giver et stærkere hold end det, vi har nu«.

Fra de konservative er tonerne mere milde. »Naturligvis er Dansk Folkeparti et parti, der godt kunne komme i regering. Om de kan komme i regering med os, afhænger af, om man kan formulere en politik, vi kan blive enige om«, siger politisk ordfører Henriette Kjær.

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
27. maj. KL. 13.44
Massemorder. Anders Behring Breivik. - Foto: Hakon Mosvold Larsen/AP

Stod Gud bag Breiviks massemord?

Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe