Annonce
Politik 6. aug. 2010 KL. 11.08

Liberal Alliance gemmer sine kandidater

»Jeg kan godt nævne 10. Men det vil jeg ikke«, siger Anders Samuelsen.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dagens politiske meningsmåling i Politiken giver den hidtil største opbakning til Liberal Alliance. 5,8 procent af stemmerne eller 10 mandater står det nu knap så lille liberale parti til.

I dag har partiet tre mandater i Folketinget, og det er før set, at små partier kan have svært ved at mønstre kvalificerede kandidater ved pludselig fremgang.

LÆS ARTIKLEN:Hed sommer giver comeback til Løkke

Men det problem har Liberal Alliance ikke, hvis fremgangen holder frem til valget, forsikrer partileder Anders Samuelsen.

»Der er ingen tvivl om, at vi har rigeligt til både 15 og 20 mandater«, siger han.

Kandidaterne præsenteres til efteråret
Han afviser dog at sætte navne på.

»Jeg kan godt nævne 10. Men det vil jeg ikke. Tanken er, at vi venter til hen på efteråret med at præsentere vores kandidater. Vi vil gerne vise, at vi er et seriøst parti, før vi forhandler med dem, vi gerne vil have til at stille op«, siger han og fortsætter:

»Der er nogen navne, som, vi ved, gerne vil. Men af respekt for dem vil vi gerne først vise, at vi er et langtidsholdbart projekt«, siger han.

Han siger, at hans kandidatliste tæller kompetente folk, men han vil ikke konkretisere det nærmere.

Lene Espersens problemer er en gevinst
Samuelsen medgiver, at partiets nuværende fremgang hænger sammen med den konservative tilbagegang, og at Lene Espersens problemer giver ham momentum. Men der er flere andre faktorer i spil, mener han.

»Vores optur begyndte inden hendes afbud til det arktiske topmøde. Der har været en utilfredshed i K og V's vælgerkorps. Og vores målinger viser, at vi relativt set tager lige meget fra begge partier. Hver gang vi tager en fra K, tager vi to fra V«, siger han og tilføjer:

»Vi tager mindre fra de radikale, men vi tager fra dem også. Så vi er med til at trække stemmer over midten«.

Og så mener han, at Liberal Alliance bliver belønnet for at tale om politik og for eksempel ikke har blandet sig i sommerens personsager.

ritzau

Annonce
Annoncer
Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Medier
27. maj. KL. 13.47
suveræn. Svenske Loreen i konfettiregn efter den overbevisende sejr ved aftenens Melodi Grand Prix. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

DR-chef om grandprix-flop: Det var jo danskernes yndlingssang

Melodi Grand Prix skal ikke ændres, selvom Danmark fik bundplacering.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe